Odpowiednie przechowywanie monet to bardzo ważna kwestia dla każdego kolekcjonera. Wszelkiego rodzaju numizmaty nie powinny być zostawiane luzem, ponieważ w takim przypadku mają styczność ze sobą oraz z innymi przedmiotami. Taki stan rzeczy może doprowadzić m. in. do drobnych uszkodzeń mechanicznych, które będą rzutować na wartość monet w razie ich ewentualnej późniejszej odsprzedaży. Jak prawidłowo przechowywać tego rodzaju numizmaty?
Przed jakimi czynnikami zabezpiecza się monety bulionowe?
Monety należy chronić przede wszystkim przed dwoma podstawowymi rodzajami uszkodzeń – mechanicznymi oraz chemicznymi. Pierwsze z nich powstają w wyniku nieprawidłowego obchodzenia się z dobrami. Natomiast te drugie są wynikiem kontaktu numizmatów z niebezpiecznymi dla nich produktami oraz substancjami, do których zaliczamy inne metale, niektóre plastiki, wilgoć, ziemię oraz powietrze. W tym ostatnim znajdują się związki chemiczne, które wchodzą w reakcję z niektórymi stopami metali szlachetnych.
Złoto charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, ale nieprawidłowo przechowywane może ulec przebarwieniom, natomiast srebrne monety mają tendencję do czernienia, jeśli nie są dobrze chronione. Wynika to ze znajdujących się w atmosferze zanieczyszczeń, a konkretnie kontaktu samego metalu z dwutlenkiem siarki. Jeszcze do niedawna ten proces był ledwo zauważalny, jednak obecnie w regionach, w których znajduje się najwięcej zanieczyszczeń, srebro czernieje dość szybko.
Samo czernienie może zaburzać estetykę monet, ale nie ma większego wpływu na ich wartość. Pojawiająca się na okazach patyna może w niektórych przypadkach nawet ją podnieść. Poza tym stanowi ona ochronę dla numizmatu przed czynnikami zewnętrznymi i nie powinno się jej usuwać, ponieważ można tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli chcemy, aby monety jak najdłużej zachowały swój nieskazitelny wygląd, to należy je odpowiednio zabezpieczyć.
Klasery i palety popularnymi produktami do przechowywania monet
Monety oraz banknoty bardzo często są przechowywane przez kolekcjonerów w specjalnych klaserach. Posiadają one specjalne przezroczyste przegródki dostosowane do wielkości numizmatów, co daje możliwość ich oglądania bez konieczności dotykania samych produktów. Innym, bardzo cenionym sposobem na przechowywanie monet są tzw. palety, czyli tace z wyciętymi na monety specjalnymi otworami. Jest to rozwiązanie bardzo lubiane przez kolekcjonerów, ponieważ daje możliwość podziwiania okazów, kiedy te są umieszczone w szklanych gablotach. Palety mają jednak wadę, którą jest możliwość podziwiania zbioru wyłącznie z jednej strony. Podnoszenie monet, jeśli te nie posiadają dodatkowego zabezpieczenia jest bardzo ryzykowne, ponieważ może doprowadzić do ich uszkodzenia lub zabrudzenia.
Monety inwestycyjne, których szeroka oferta znajduje się na stronie https://79element.pl/srebrne-monety-bulionowe/ można również przechowywać w holderach – książeczkach posiadających przezroczyste okienka. Mają one samoprzylepną folię, która przylega do monet w celu ich ochrony przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.
Kapsle ochronne pozwolą zachować monety w stanie idealnym
Plastikowe krążki są jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających zachować piękno monet jak najdłużej. Kapsle są produkowane w rozmiarach odpowiadających znakomitej większości okazów i za ich sprawą można podziwiać kolekcję nie mając bezpośredniego kontaktu z monetami. Ponadto, zbiory znajdujące się w kapslach mogą być umieszczane w kuferkach lub paletach, co podbije efekt wizualny każdej kolekcji.
Srebrne monety inwestycyjne od sprawdzonego dilera
Osoby, które chcą zakupić srebrne monety bulionowe lub sztabki srebra powinny znaleźć dilera, który ma w swojej ofercie okazy wybijane przez największe światowe mennice. Srebro inwestycyjne w postaci takich monet jak Maple Leaf czy cieszący się wielkim uznaniem wśród kolekcjonerów Philharmoniker, dostępne jest na stronie https://79element.pl/srebro-inwestycyjne/. U tego dilera znajdują się również złote oraz srebrne Krugerrandy, które są najpopularniejszymi monetami inwestycyjnymi na świecie. Firma ta prowadzi również skup metali szlachetnych, dzięki czemu sprzedaż srebra oraz zakup innych kruszców może odbywać się w jednym miejscu, co ułatwia i zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.