Każdego dnia mamy do czynienia z pieniędzmi. Przez nasze dłonie przechodzą różnorodne banknoty oraz waluty. Czy choć raz zastanowiłeś się nad tym, że niektóre z nich mogą być podrobione? Coraz częściej dochodzi do ich fałszowania – rok temu do brytyjskiego obiegu weszło sporo nieprawdziwych banknotów o nominale 20 funtów. Dowiedz się, jak rozpoznać podrobione banknoty i nie dać się oszukać.
Jak sprawdzić, czy banknoty są podrobione?
Produkowanie oraz posługiwanie się fałszywymi banknotami jest karalne. Warto wiedzieć, w jaki sposób ocenić oraz sprawdzić, czy waluta jest prawdziwa czy podrobiona. Możemy zrobić to bez problemu w domu, nie potrzebując żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy chwila skupienia. Bez problemu stwierdzimy, czy mamy do czynienia z tzw. fałszywką czy nie.
Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na papier. Podstawową rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to sprawdzenie banknotu za pomocą dotyku. To właśnie papier, z jakiego wykonane są pieniądze, zdradza nam, czy mamy do czynienia z podrabianą gotówką. Falsyfikaty są najczęściej zbyt sztywne bądź wiotkie w dotyku. Dodatkowo nie wydają charakterystycznego szelestu. Zdarza się, że są one bardzo gładkie. Zbadaj więc ich teksturę, poszukaj wypukłości i porównaj jakość papieru z innym banknotem. W przypadku funtów słowa „Bank of England” są wydrukowane z przodu wypukłym tuszem. Wszystkie linie oraz kolory powinny być ostre, wyraziste, pozbawione smug.
Funty brytyjskie – czym się charakteryzują?
Poznaj, po czym rozpoznać prawdziwe, niepodrabiane banknoty obowiązujące w Wielkiej Brytanii.
- Banknot o nominale 5 funtów: Zawiera on wizerunek królowej Elżbiety II, a na odwrocie postać sir Winstona Churchilla. Zwróć uwagę, czy znajdujące się obok portretu okienko jest przezroczyste. Powinien się na nim znajdować także drobny metaliczny obraz Big Bena. Z przodu banknotu jego folia jest złota, a z tyłu srebrna. Przechylając go, dostrzec możesz, że tworzy się efekt wielokolorowej tęczy. Przy użyciu lupy zobaczysz wartość banknotu, która umieszczona jest pod portretem królowej – zarówno w postaci liter, jak i cyfr. Zwróć uwagę na napis „five”, który znajduje się u dołu banknotu. Po jego przechyleniu, powinien zamienić się na „pounds”. Został on wykonany z polimeru, który gwarantuje większą odporność na zniszczenia i zabrudzenia, a także mniejsze szanse na podrobienie.
- Banknot o nominale 10 funtów: Jest to drugi nowy banknot po pięciofuntówce, który jest zrobiony z polimeru. Oba zaliczają się do najnowszej serii wypuszczonej przez Bank Anglii. Przedstawia on wizerunek królowej Elżbiety II, a na odwrocie postać Jane Austen. Posiada bardzo zaawansowane zabezpieczenia, jakie mają uchronić przed fałszowaniem. Jedną z cech jest zastosowanie wypustek – to drobne kropki umieszczone w lewym górnym roku, jakie umożliwią identyfikację banknotu osobom niewidomym.
- Banknot o nominale 20 funtów: Na jego odwrocie znajduje się wizerunek myśliciela Adama Smitha. Obecnie w użyciu jest nadal papierowa wersja nominału o wartości 20 funtów, jednak w 2020 roku ma być wprowadzony nowy, kolejny z polimerowej serii Banku Anglii.
- Banknot o nominale 50 funtów: To banknot nie tylko o najwyższej wartości, ale również największej wielkości. Na odwrocie znaleźć można dwie postaci – to Matthew Boulton i James Watt.
Pamiętaj, że banknoty o wartości 5 oraz 10 funtów zostały zmienione. Stare zostały wycofane z obiegu. Podobnie stanie się w przypadku 20 funtów. W takim przypadku najlepiej skorzystać ze skupu walut wycofanych z obiegu, w którym swobodnie możesz wymienić pieniądze na te obowiązujące.
Co zrobić z fałszywymi pieniędzmi?
Nie da się ukryć, że podrobione banknoty są nielegalne oraz bezwartościowe. Jesteś przekonany, że pieniądze, które otrzymałeś jako resztę w restauracji czy sklepie, są nieprawdziwe, możesz udać się z tym na policję. Jeśli nie masz pewności, czy pieniądze, które posiadasz, są fałszywe bądź nie, najlepiej udać się do banku. Zyskasz spokój oraz pewność, że nie używasz falsyfikatu. Nie bój się – gdy okaże się, że faktycznie posiadany przez Ciebie banknot jest podrobiony, nic Ci nie grozi. Jedyne co, to nie otrzymasz równowartości pieniędzy, które okazały się być fałszywe.
Gdzie wymienić stare funty?
Zdarza się, że po zakończonych wakacjach zagranicznych zostają Ci pieniądze w obcej walucie? Zapewne odkładasz je na później, ponieważ mogą się przydać przy kolejnej podróży. Jest w tym jednak pewien haczyk. Bardzo często banki narodowe wycofują banknoty, wprowadzając nowe. W takich sytuacjach najlepiej udać się do skupu walut wycofanych z obiegu. Czy wiesz, że niektóre funty brytyjskie zostały zmienione w 2017 oraz 2018 roku? Co zrobić w takim przypadku? Bardzo często polskie kantory nie chcą ich przyjmować. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych usług skupu wycofanych funtów. W kompleksowy sposób pomożemy Ci wymienić stare banknoty (zarówno funty brytyjskie, jak i irlandzkie) na złotówki lub euro. Skorzystaj z naszego skupu, nie tracąc przy tym ani pensa.