W lutym 2020 roku inflacja w Polsce wyniosła 4,7%, osiągając najwyższy wynik od 8 lat. Kolejne miesiące przyniosły jednak pewne wyhamowanie, a wskaźnik w ujęciu rocznym w grudniu minionego roku wyniósł 2,3%. Analitycy ostrzegają jednak, że w tym roku krajowa inflacja wciąż będzie wysoka – ma utrzymywać się na poziomie ok. 3,5% (prognoza NBP: 2,5%). Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to tyle, że będzie zmuszony płacić więcej za towary i usługi, a jego oszczędności zaczną topnieć, o ile w górę nie pójdą jego zarobki. Jak inwestować, by uchronić się przed skutkami inflacji?
Oszczędności a inflacja – jak inwestować rozsądnie?
Jednym z najlepszych sposobów inwestowania, który pozwala na uniknięcie skutków inflacji, jest budowa urozmaiconego portfela inwestycyjnego. Dla wielu specjalistów, takie lokowanie środków ma największe szanse powodzenia i minimalizuje ryzyko strat – jeśli jedna inwestycja nie przynosi oczekiwanego zysku, inna może zabezpieczyć oszczędności. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów inwestowania, które uchodzą za najskuteczniejsze, jeśli chodzi o walkę ze skutkami wzrostu cen.
Nieruchomości
To jeden ze sprawdzonych sposobów ochrony własnych środków przed inflacją, a przy tym zabezpieczenie na przyszłość. Zdaniem analityków, segment nieruchomości jest jednym z najbardziej odpornych na kryzys, a w dłuższej perspektywie przynosi korzystną stopę zwrotu (mieszkania na ogół utrzymują lub zwiększają swoją wartość). W najlepszej sytuacji są Ci, którzy mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Mieszkanie w celach inwestycyjnych może wtedy od razu zacząć przynosić zyski. Warto również nadmienić, że zgodnie z prawem możemy podnosić lokatorom cenę czynszu o wysokość inflacji.
Akcje
Wobec rosnącej inflacji, poszczególne firmy będą sprzedawać swoje towary i usługi po wyższych cenach. W dłuższej perspektywie spowoduje to wzrost przychodów, zysków, a w konsekwencji wzrost cen akcji. Najlepiej w tym czasie decydować się na zakup udziałów tych przedsiębiorstw, które charakteryzują się wysokimi marżami przy niższych kosztach produkcji. Pewnym zabezpieczeniem będzie też wybór akcji z wysoką dywidendą.
Inwestycja w siebie
Jednym z najlepszych rodzajów inwestycji jest ta, która może zwiększyć Twoje możliwości zarobkowe. Zaliczamy tutaj wszelkie kursy, które zwiększą Twoją atrakcyjność na rynku pracy lub zapobiegną recesji kariery w dobie kryzysu. Warto jednak decydować rozważnie, uwzględniając prognozy dla rynku pracy i stawiając na te umiejętności, które mogą zaprocentować w przyszłości. Od wielu lat podkreśla się znaczenie kompetencji informatycznych oraz znajomość języków obcych.
Metale szlachetne
Niepewna sytuacja gospodarcza i widmo wysokiej inflacji zachęca inwestorów do zwrócenia uwagi na metale inwestycyjne. Lokowanie środków może tutaj przyjmować różne formy: bezpośredni zakup sztabek złota i srebra oraz monet bulionowych, inwestycję w fundusze ETF bądź zakup akcji firm zajmujących się wydobyciem cennych kruszców. Jak podkreślają eksperci, ceny surowców zwykle rosną w okresie inflacji, co możemy obserwować na własne oczy – ostatnie lata to skokowy wzrost cen kruszców. Osoby, które dokonały inwestycji w roku 2015, mogą dokonać dziś sprzedaży złota z 35% zyskiem.
Złoto inwestycyjne może przyjmować różne formy, ale do najpopularniejszych należą sztabki i monety bulionowe. Warto przy tym pamiętać, by podczas zakupu monet kierować się ich rozpoznawalnością na rynku – Krugerrand, Maple Leaf czy Philharmoniker to monety cenione na całym świecie, co ułatwia późniejsze upłynnienie majątku. Aby kupić je bezpiecznie, zajrzyj na stronę naszego partnera, internetowego skupu złota i srebra, 79 Element: https://79element.pl/. Firma oferuje sprzedaż wysyłkową metali inwestycyjnych. Znajdziesz tam najpopularniejsze złote i srebrne monety bulionowe oraz klasyczne sztabki jednouncjowe. Srebro inwestycyjne może być świetną alternatywą, jeśli Twoje możliwości nie pozwalają Ci obecnie na zakup złota po aktualnym, wysokim kursie. Zgodnie z przewidywaniami analityków, także cena tego kruszcu w najbliższych latach będzie wzrastać, choćby ze względu na fakt dużego zapotrzebowania na jego zastosowanie w przemyśle. Nawet jeśli Twoje oszczędności są dosyć skromne, zakup srebra może być pierwszym krokiem do budowania bezpiecznego portfela inwestycyjnego.