Niedługo po założeniu państwowej Mennicy Stanów Zjednoczonych w 1792 roku, świat ujrzał pierwszą złotą amerykańską monetę – dziesięciodolarowego Orła. Moneta ta jest dziś niezwykle rzadkim okazem numizmatycznym i kosztuje na aukcjach niemałą fortunę, co sprawia, że tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na jej posiadanie. Tradycja bicia złotych Orłów powróciła jednak do Mennicy US w końcówce XX wieku, wraz z Amerykańskim Złotym Orłem – oficjalną złotą monetą bulionową Stanów Zjednoczonych. Autoryzowany na mocy Federalnej Ustawy o Złotych Kruszcach z 1985 roku, podpisanej przez prezydenta Ronalda Reagana, American Eagle został po raz pierwszy wyemitowany w 1986 roku. Od tego czasu Orzeł jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na świecie. 24 listopada 2021 Mennica US obchodziła 35. rocznicę programu Amerykańskich Orłów.
O złotej monecie
Złote monety American Eagle, produkowane z 22-karatowego złota, są dostępne w czterech rozmiarach: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz i 1/10 oz. Monety te są gwarantowane przez rząd USA, do zawierania określonej ilość złota w uncjach trojańskich. Zgodnie z prawem, złoto do produkcji monet musi pochodzić z kopalni usytuowanych w Stanach Zjednoczonych. Złote Orły produkowane są z dodatkowym stopem srebra (3%) i miedzi (5,33%) w celu uzyskania monety bardziej odpornej na różnego rodzaju uszkodzenia fizyczne i ścieranie.
Ponieważ termin „orzeł” jest również oficjalnym oznaczeniem Stanów Zjednoczonych dla złotych monet emitowanych przez Mennicę US w początkach XX wieku, przy opisywaniu Amerykańskiego Złotego Orła używany jest rozmiar monety (np. „1/2-uncjowy Amerykański Złoty Orzeł”), aby uniknąć pomyłek. Jest to szczególnie przydatne w przypadku Amerykańskiego Złotego Orła o rozmiarze ¼ uncji, który ma oznaczoną wartość nominalną dziesięciu dolarów.
Awers
Lady Liberty- wyobrażenie kobiety z rozwianymi włosami reprezentującej Wolność, która trzyma pochodnię w prawej dłoni, a w lewej gałązkę oliwną – przedstawiona przez rzeźbiarza z nurtu neoklasycyzmu, Augustusa Saint-Gaudensa, została wybrana jako wzór, który będzie zdobił awers złotych monet American Eagle. W tle monety, po lewej stronie, widnieje wizerunek Kapitolu, budynku w Waszyngtonie, pełniącego funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. W otoku waloru znajduje się 50 gwiazd, symbolizujących zjednoczone stany Ameryki Północnej, napis LIBERTY, data emisji oraz znak menniczy. Projekt Saint-Gaudensa po raz pierwszy pojawił się na złotej monecie 20-dolarowej (Double Eagle) w 1907 roku, gdzie pozostał do 1933 roku.
Rewers
Projekt rewersu monety, autorstwa rzeźbiarza Mileya Busieka, przedstawia wizerunek samca orła, który trzyma w szponach gałązkę oliwną. Orzeł unosi się nad gniazdem, w którym znajduje się samica oraz młode. Na otoku monety znajduje się napis UNITED STATES OF AMERICA, IN GOD WE TRUST, widnieje również oznaczenie nominału i wagi monety.
Monety srebrne, platynowe i palladowe
Mennica Stanów Zjednoczonych emituje również srebrne, platynowe i palladowe wersje American Eagle. Przedstawiają one rekonstrukcję projektu Chodzącej Wolności autorstwa rzeźbiarza Adolpha A. Weinmana, pierwotnie stworzonego dla monety półdolarowej w 1916 roku. Wersje srebrne i palladowe dostępne tylko w rozmiarze 1 uncji, platynowe monety bulionowe są oferowane są w czterech rozmiarach: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz i 1/10 oz.
Nowe wzory rewersu na złotych i srebrnych Orłach
1 października 2020 roku Mennica zaprezentowała nowe wzory rewersów wybranych złotych i srebrnych monet Amerykańskiego Orła. Aby zapewnić nowym monetom dodatkowy poziom bezpieczeństwa, zostały one również wzbogacone o udoskonalone zabezpieczenia, w tym odmianę krawędzi brukowanej.
Złoty Orzeł
Odświeżony rewers złotej monety, przedstawiający wizerunek portretowy orła, został zaprojektowany przez artystkę i graficzkę Jennie Norris, a wyrzeźbiony przez Renatę Gordon. „Amerykański orzeł jest tak szlachetnym ptakiem. Miałam nadzieję uchwycić intensywność jego spojrzenia poprzez bliskie kadrowanie. Jego spojrzenie mówi o dumie i mądrości przekazywanej przez pokolenia” – mówi Jennie Norris.
Srebrny Orzeł
Od 1986 do 2021 r. rewers srebrnej wersji monety przedstawiał orła heraldycznego z tarczą, trzymającego w prawym szponie gałązkę oliwną, a w lewym strzały. Projekt autorstwa Johna Mercanti symbolizował siłę i wytrzymałość.
Zaprojektowany na nowo rewers przedstawia samotnego orła podchodzącego do lądowania, niosącego gałąź dębu, jakby chciał dodać ją do gniazda. Projekt stworzyła Emily Damstra, zaś wyrzeźbiony został przez Michaela Gaudioso.
„Inspiracją do stworzenia tego projektu była chęć pokazania naszego narodowego ptaka – ze wszystkimi wartościami, które uosabia – w wyjątkowy sposób, który mógłby również przekazać takie cechy jak pracowitość, współpraca, troska i ochrona” – mówi Damstra.
Monety już w sprzedaży
Monety w odświeżonej wersji – pierwsze od 1986 roku – pojawiły się w sprzedaży w połowie 2021 roku. W opinii dyrektora Mennicy, Davida J. Ryder’a „te piękne projekty bazują na dziedzictwie artystycznej doskonałości Mennicy Stanów Zjednoczonych i umacniają status Programu Amerykańskich Monet Orzeł jako ikony w świecie numizmatyki i sztuki”.Nowe wzory monety American Eagle są także dostępne w ofercie 79 Element. Zamów swój egzemplarz online lub przyjdź do siedziby firmy, aby sfinalizować zakup już dziś.