W 1986 roku Królewska Mennica Perth z Australii wyemitowała serię czterech złotych monet, które miały przypominać o początkach australijskiej gorączki złota. The Australian Nugget (Australijski złoty samorodek) „odwołuje się do romantyzmu i nostalgii australijskich poszukiwaczy złota, oraz celebruje odrodzenie Australii, jako jednego z czterech głównych krajów produkujących złoto” – jak czytamy na oficjalnej stronie Mennicy Perth.
O monecie
Seria składała się ze złotych monet w rozmiarach wagowych 1oz, 1/2oz, 1/4oz i 1/10oz o czystości kruszcu 99,99%, bitych stemplem lustrzanym. Każdy walor posiadał inny rewers, przedstawiający naturalny samorodek, znaleziony na terenie Australii. Te cztery wizerunki zostały stworzone przez australijskiego artystę, Stuarta Devlina, który w opinii londyńskiego Investor’s Chronicle, magazynu dla prywatnych inwestorów, był „prawdopodobnie największym żyjącym złotnikiem”.
Najsłynniejsze australijskie samorodki złota
Poniżej znajdziesz fascynujące historie znalezisk, które kryją się za projektami graficznymi samorodków z pierwszej serii monet:
Witaj Nieznajomy (Welcome Stranger) (1oz)
Welcome Stranger to największy na świecie udokumentowany samorodek złota. Znaleziony został w 1869 roku w Moliagul, w stanie Victoria, u podstawy drzewa, zaledwie dziesięć cali pod ziemią. Ten olbrzymi złoty kamień ważył aż 2,284 uncji (72 kg)! Odkrywcy samorodka, John Deason i Richard Oates sprzedali go za 10 000 funtów brytyjskich, które dziś stanowią równowartość paru milionów dolarów. Jak łatwo się domyśleć, odkrycie wywołało gigantyczną gorączkę złota w tym rejonie, lecz rekordu Welcome Stranger nigdy nie pobito.
Ręka Przeznaczenia (Hand of Faith) (1/2oz)
Hand of Faith jest największym samorodkiem odkrytym przy użyciu wykrywacza metali. Znaleziony w 1980 roku przez Kevina Hilliera za miejscowym kościołem w miasteczku Kingower, w stanie Wiktoria, ważył 874 uncji (27,21 kg). Samorodek złota znajdował się zaledwie 12 cali pod powierzchnią ziemi, spoczywając w pozycji pionowej. Głęboka wiara katolicka znalazcy i lokacja samorodka stały się przyczyną jego nazwy. Ogłoszenie odkrycia nastąpiło na konferencji prasowej, w której uczestniczył premier Wiktorii Dick Hamer, w Melbourne 8 października 1980 roku. Firma Kovac’s Gems & Minerals, w imieniu Kevina Hillera sprzedała samorodek za ponad milion dolarów do sieci kasyn, nazwanych na jego cześć “Golden Nugget”.
Złoty Orzeł (Golden Eagle) (1/4oz)
Złoty Orzeł to największy samorodek znaleziony w Australii w XX wieku. Odkryty w 1931 roku przez Jamesa Larcombe i jego syna, ważył 1,235 uncji i – podobnie jak reszta samorodków – znajdował się ledwo 18 cali pod powierzchnią ziemi w miasteczku Larkinville, w Zachodniej Australii. Podania z ust do ust głoszą, że pracujący w okolicy niedaleko inni poszukiwacze usłyszeli gwałtowne krzyki, towarzyszące znalezisku i podobno myśleli, że Larcombe’owie niosą martwego orła. Z całą pewnością podobieństwo samorodka do orła jest niezaprzeczalne, został więc trafnie nazwany.
Mały Bohater (Little Hero) (1/10oz)
Little Hero był pierwszym z serii dużych samorodków odkrytych w Australii Zachodniej w 1890 roku. Ważył 333 uncje i został znaleziony na uczęszczanym szlaku, gdzie był ignorowany przez setki ludzi, którzy myśleli, że jest to po prostu kawałek kamienia żelaznego. Złoty skarb odkrył poszukiwacz Jack Doyle, dla którego było to bardzo szczęśliwe wydarzenie – wcześniejsze odkrycie złota przez Doyle’a w Shark Gully w Australii zostało utracone na rzecz roszczeń innych poszukiwaczy.
Monety z serii The Australian Nugget jako inwestycja
Jak się z czasem okazało, liczba samorodków godnych uwagi stawała się nieuchronnie coraz mniejsza i już w 1989 roku zrezygnowano z emisji walorów. Sprawiło to, że pierwotne monety bulionowe z serii “The Australian Nugget” są cenionym i poszukiwanym przez kolekcjonerów towarem inwestycyjnym, a ograniczona ilość monet na rynku podnosi tylko ich wartość numizmatyczną ponad wartość użytego złota. To czyni z walorów idealne aktywo dywersyfikujące portfel inwestycyjny oraz bezpieczną lokatę kapitału.