Gdzie i jak bezpiecznie wymienić stare funty w Polsce?

Gdzie i jak bezpiecznie wymienić stare funty w Polsce?

Wielka Brytania jest jednym z najpopularniejszych państw, do których wyjeżdżają Polacy w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Większość Polaków po powrocie do kraju przywozi ze sobą funty, niektórzy czekają z ich wymianą na lepszy kurs waluty, a inni trzymają oszczędności w przysłowiowej “skarpecie”. Jednak warto mieć na uwadze, że banki wymieniają banknoty na wersje z lepszymi zabezpieczeniami przed fałszerzami, przykładowo w 2010 roku popularny banknot 20 funtów z podobizną Królowej Elżbiety II i Sir Edward Elgara na odwrocie został wycofany z obiegu i zastąpiony banknotem z wizerunkiem pionierów rewolucji przemysłowej. Niemniej jednak stare banknoty podobnie jak ten o nominale dwudziestu funtów można w dalszym ciągu wymienić na gotówkę.

Gdzie wymienić stare funty?

Od 2013 roku Narodowy Bank Polski oraz polskie banki komercyjne nie wymieniają zagranicznej waluty, która została wycofana z obiegu. Stare banknoty takie jak: funt brytyjski, funt szkocki, funt irlandzki  można zamienić na gotówkę w angielskim banku centralnym.

Jednak nie każdy może sobie pozwolić na ponowny wyjazd do Anglii, w kraju można wymienić stare banknoty oraz monety i nie stracić przy tym na wartości w specjalnych kantorach, które prowadzą skup starych funtów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wymiana starych funtów niż trzymanie ich w skarpecie, czy w szufladzie na pamiątkę. W łatwy i bezpieczny sposób można zamienić stare funty przez Internet, korzystając z kantorów internetowych, które oferują skup funtów wycofanych z obiegu.

Wymiana banknotów przez Internet jest szybka i bezpieczna, stare funty należy przekazać do wyceny, cała procedura trwa maksymalnie 48 godzin. Jest to o tyle wygodne, gdyż kantory internetowe prowadzące skup wycofanych funtów  dają możliwość przeprowadzenia transakcji bez wychodzenia z domu. Klient zamawia kuriera po odbiór waluty i czeka na wycenę, a następnie otrzymuje gotówkę. Ponadto wycena banknotów jest darmowa oraz można uzyskać wysokie ceny skupu starej waluty.

Banknoty wycofane z obiegu

W przeciągu ostatnich kilku lat angielski bank centralny przeprowadził wymianę popularnych banknotów, poniżej przedstawiamy listę funtów, które nie są już w obiegu i nie można dokonywać nimi płatności.

Banknot 5 funtów z wizerunkiem George Stephenson na odwrocie

Banknot wyemitowany po raz ostatni w 1993 roku, a w 2003 został wycofany z obiegu.

Banknot 5 funtów z wizerunkiem George Stephenson na odwrocie Series E (Revised Version)

Banknot wyemitowany po raz ostatni w 2002 roku, a w 2003 został wycofany z obiegu.

Banknot 10 funtów z wizerunkiem Charles Dickens na odwrocie Series E

  • Banknot wyemitowany po raz ostatni w 1993 roku, a w 2003 został wycofany z obiegu.

 Banknot 10 funtów z wizerunkiem Charles Dickens na odwrocie Series E (Revised Version)

  • Banknot wyemitowany po raz ostatni w 2000 roku, a w 2003 roku został wycofany z obiegu.

Banknot 20 funtów z wizerunkiem Michael Faraday na odwrocie Series E

  • Banknot wyemitowany po razostatni między 1993 a 1994 rokiem, a w 2001 roku został wycofany z obiegu.

Banknot 20 funtów z wizerunkiem Michael Faraday na odwrocie Series E (Revised Version)

  • Banknot wyemitowany po raz ostatni w 2000 roku, a w 2001 roku został wycofany z obiegu.

Banknot 20 funtów z wizerunkiem Sir Edward Elgar na odwrocie Series E (Variant)

  • Banknot wyemitowany po raz ostatni w 2007 roku, a w 2010 roku został wycofany z obiegu.

Banknot 50 funtów z wizerunkiem Sir John Houblon na odwrocie Series E (Variant)

  • Banknot wyemitowany po raz ostatni raz w 2011 roku, a w 2014 został wycofany z obiegu.

Wymiana starych funtów przez Internet krok po kroku

Firmy oferujące skup starych banknotów przez Internet zazwyczaj umieszczają na swojej stronie internetowej dokładne instrukcje dotyczące przebiegu całej transakcji. Aby sprawdzić ile można na takiej sprzedaży zarobić, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów – po wpisaniu informacji dotyczących rodzaju i ilości posiadanej gotówki pojawi się dokładna informacja dotycząca przewidywanego zarobku. Warto przy tym wspomnieć, że klient nie musi samodzielnie zamawiać kuriera, ani korzystać z paczkomatów. Po wypełnieniu formularza zamieszczonego na stronie internetowej skupu otrzymuje on w informacji zwrotnej etykietę, którą należy umieścić na przesyłce zawierającej sprzedawane banknoty oraz numer konta bankowego, na jakie mają zostać przesłane pieniądze. Kurier zamówiony przez skup odbierze paczkę już następnego dnia, a zapłata za wymieniane banknoty zostanie przesłana natychmiast po jej dostarczeniu.

wymiana wycofanych z obiegu funtów brytyjskich

Czy to bezpieczne?

Wiele osób obawia się, że wymiana wycofanych z obiegu funtów brytyjskich dokonana za pośrednictwem kuriera jest zbyt ryzykowna. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio zapakowana paczka to gwarancja, że przesyłka zostanie dostarczona bez żadnych problemów, a przypadki zaginięcia przesyłek praktycznie się nie zdarzają. Jaka więc jest odpowiedź na tytułowe pytanie – gdzie możemy bezpiecznie wymienić stare funty w Polsce? Postaw na sprawdzonego partnera i zaufaj grupie 79th Element. Firma działa na rynku już od wielu lat, a opinie zadowolonych klientów to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa współpracy. Aby jednak osoby planujące wymianę starych banknotów miały pewność, że transakcja przebiega w prawidłowy sposób, przesyłane paczki otwierane są komisyjnie przed kamerą, zaś samo nagranie pozostaje do dyspozycji klienta oraz organów ścigania. Jak widać wymiana wycofanych z obiegu funtów brytyjskich przez Internet jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale również bezpieczną transakcją pozwalającą upłynnić stare banknoty i tym samym zdobyć fundusze na dowolny cel.