Czy inwestycja w złoto jest bezpieczną lokatą kapitału?

Czy inwestycja w złoto jest bezpieczną lokatą kapitału?

Jak pokazuje historia, stabilność systemu finansowego regularnie narażana jest na próby, a pojawiające się regularnie kryzysy finansowe powinny skłonić do szukania bezpiecznych lokat kapitału. Coraz częściej jednak mówi się o tym, że zagrożeniem dla oszczędności nie muszą być koniecznie potężne krachy na rynkach finansowych, ale postępująca inflacja. Traktowana przez wielu jako naturalny skutek rozwoju gospodarki jest ogromnym zagrożeniem dla kapitału, zwłaszcza w obliczu niskich stóp procentowych i polityki banków centralnych. Czy złoto inwestycyjne jest dobrym rozwiązaniem i czy rzeczywiście złote monety lub sztabki złota gwarantują wysokie bezpieczeństwo inwestycji?

Wybór odpowiedniego dilera. Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy inwestować drobne oszczędności, czy traktujemy złote sztabki lub monety inwestycyjne jako „bezpieczną przystań” na większość zgromadzonego kapitału, wybór odpowiedniego dilera jest sprawą absolutnie kluczową.

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:

  • rzetelność podanych danych firmy i kapitał zakładowy – godny zaufania diler ułatwi także analizę sytuacji finansowej poprzez udostępnianie w widocznym miejscu raportów z Krajowego Rejestru Sądowego. Taki raport znaleźć można także w przypadku naszej spółki 79th Element,
  • dołączanie certyfikatów autentyczności monet lub sztabek. Kupując złoto, srebro inwestycyjne w każdej postaci powinniśmy taki certyfikat otrzymać bez żadnych problemów,
  • opinie, możliwość odbioru osobistego – ta ostatnia nie musi wcale oznaczać naszej faktycznej chęci odbioru złota, ale mocno uwiarygadnia rzetelnego sprzedawcę.
  • doświadczenie i wiedzę – dobry diler podpowie, odpowie na pytania kupującego, wyjaśni jakie są wady i zalety zakupu danej monety. Coraz częściej wiedza ta przekazywana jest w postaci prowadzonych blogów, czego dobrym przykładem jest 79th Element. Wiedza o krugerrandzie dostępna jest chociażby w postaci artykułu https://79element.pl/content/42_krugerrand-wszystko-co-powinienes-wiedziec. Istotne są też opisy produktów, które powinny wskazywać cechy produktu inwestycyjnego i dokładne parametry techniczne niezależnie od tego, czy rozważamy monety, jak Philharmoniker, Krugerrand 1 oz, czy złoto w postaci sztabek. Rzetelność przekazywania takich informacji uwiarygadnia sprzedawcę, ale jest także znacznym ułatwieniem dla kupującego, który ma pewność kupowania dokładnie takiego produktu, który go interesuje.

Standard złota, a system bankowy – dlaczego warto kupić złoto?

Złoto to ciągle jedyny środek płatniczy, który nie został poddany dewaluacji i zachowuje swoją wartość od setek lat. Choć dla wielu mniej doświadczonych inwestorów kojarzy się dziś bardziej z najważniejszym surowcem do produkcji biżuterii, to patrząc na historię, to właśnie złoto było przez większość czasu podstawowym środkiem płatniczym. Odejście od jego standardu, które przez ostatnie dziesięciolecia przerodziło się w masowe dodrukowywanie pieniędzy, nieodpowiedzialną politykę monetarną regularnie niesie ze sobą potężne skutki przede wszystkim dla zwykłych obywateli.

Jak widać po ostatnich zawirowaniach w ryzyku upadku kilku niewielkich banków w Polsce, społeczeństwo w obliczu paniki wycofuje błyskawicznie fundusze z lokat i kont oszczędnościowych, co w przypadku prawdziwego krachu może doprowadzić do katastrofy. Złoto pozostaje w tej sytuacji wspomnianą „bezpieczną przystanią”. Monety bulionowe czy sztabki sprzedać możemy nawet po zmianie waluty, denominacji w dowolnym momencie.

Wystarczy wspomnieć, że jego wartość doceniana jest od ponad 3000 lat! Rzecz jasna, jak w przypadku każdej z inwestycji, istotny jest moment jego zakupu i maksymalizacja jego wartości w czasie poprzez wybór sprawdzonych i uznawanych na całym świecie monet oraz sztabek z certyfikatami. Bezpieczeństwo złota w szerszym rozumieniu to także anonimowość w jego zakupie (gwarantuje to 79th Element) i brak powiązania z systemem bankowym, co w obliczu kłopotów banków czy problemów finansowych rządów może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż wirtualna waluta.