Czy kupowanie różnych monet bulionowych ma sens?

Czy kupowanie różnych monet bulionowych ma sens?

Monety należą do najmniejszych środków inwestycyjnych i są doskonałą alternatywą dla złotych, srebrnych czy platynowych sztabek. Kupowanie różnego rodzaju monet bulionowych może być bardzo dobrym wyborem dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku inwestycji. Czy są one jednak najlepszym wyborem do inwestowania w fizyczną formę kruszców?

 

Srebro i złoto inwestycyjne na początek

Początkujący inwestorzy muszą zadecydować, w czym chcą ulokować część swoich oszczędności – czy mają to być np. lokaty bankowe, giełda papierów wartościowych, waluty, nieruchomości czy właśnie metale szlachetne. Pierwsza możliwość nie przynosi wymiernych efektów ze względu na postępującą inflację. Inwestycje na giełdzie nie są dla każdego, ponieważ wymagają wytrwałości, dużej wiedzy ekonomicznej oraz najczęściej pomocy maklera. Lokowanie pieniędzy w waluty oraz nieruchomości skierowane jest głównie dla osób posiadających duże oszczędności, przy czym decydując się na pierwszą opcję polega się głównie na spekulacjach ryzykując możliwość straty części oszczędności. Zakup metali szlachetnych wydaje się być najwłaściwszą drogą dla osób rozpoczynających przygodę z inwestowaniem, m. in. w uwagi na dużą stabilność cen kruszców oraz znacznie niższą barierę wejścia (szczególnie w przypadku srebra) w odróżnieniu do innych inwestycji. Przykładowo, wartość Au przez ostatnie 20 lat systematycznie rośnie, natomiast od roku 2013 do dziś utrzymuje się na poziomie ok. 1280 USD za uncję z niewielkimi, okresowymi spadkami oraz wzrostami. Podobnie wygląda sytuacja ze srebrem, które od kilku lat wyceniane jest od 13 do 20 dolarów za 1 oz (obecnie jest to ok. 15 $ za uncję).

monety inwestycyjne

Srebrne monety bulionowe a złote monety inwestycyjne

Srebrne monety są najlepszym wyborem dla osób niedysponujących dużymi zarobkami, ale posiadających oszczędności, które mogą przeznaczyć na ulokowanie swojego kapitału w produktach występujących w formie fizycznej, takiej jak sztabki i monety bulionowe. Wybierając nietuzinkowe egzemplarze, jak np. srebrny Maple Leaf lub Krugerrand, można być pewnym dobrze zainwestowanych pieniędzy. Każda z tych monet jest bardzo ceniona wśród kolekcjonerów oraz inwestorów, dlatego za kilka lat mogą one dodatkowo zyskać na wartości.

Na złote monety inwestycyjne powinni się decydować ludzie mający trochę większe dochody z uwagi na samą cenę kruszcu. Jednak, jeśli komuś koniecznie zależy na zakupie tego metalu szlachetnego, to ma do wyboru egzemplarze o mniejszej gramaturze, np. Philharmoniker 1/10 oz. Moneta Filharmonicy Wiedeńscy uważana jest za arcydzieło sztuki numizmatycznej i uchodzi za jedną najbardziej pożądanych w Europie. Natomiast najpopularniejsza moneta bulionowa świata, czyli Krugerrand 1 oz, to nie lada gratka dla osób poszukujących pewnych inwestycji, ponieważ w przyszłości będzie posiadać dodatkową wartość kolekcjonerską. O tym konkretnym egzemplarzu oraz wielu innych, cennych monetach można przeczytać na stronie dilera https://79element.pl/.

srebrne monety

Najdogodniejszy czas do zakupu i sprzedaży kruszców

Monet bulionowych nie można kupować pochopnie. Każda inwestycja musi być poważnie przemyślana i poprzedzona wnikliwymi obserwacjami rynku. Ponadto warto jest czytać prognozy specjalistów z branży metalów szlachetnych, którzy wyznaczą najwłaściwszy termin zakupu kruszców (kiedy ich wartość będzie najniższa), co pozwoli sprzedać je w przyszłości z zyskiem (kiedy cena będzie odpowiednio wysoka). Na stronie 79th Element można na bieżąco śledzić aktualne kursy złota, srebra oraz platyny, co ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji.

 

Metale szlachetne alternatywą dla innych środków inwestycyjnych

Kruszce są obecnie jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Ich stabilne kursy oraz wyjątkowość wielu monet lokacyjnych sprawiają, że wartość każdego z nich nie tylko pozostaje praktycznie niezmienna, ale również daje możliwość dużego zysku w przyszłości. Ponadto inwestowanie w metale szlachetne nie tylko nie wymaga dużych nakładów pieniężnych na początek, ale również pozwala samemu przeprowadzać cały proces zakupowy na podstawie śledzenia bieżących cen oraz prognoz specjalistów z branży.