Czy można stracić na inwestycjach w metale szlachetne?

Czy można stracić na inwestycjach w metale szlachetne?

Metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, już od wieków cieszą się opinią wartościowych kruszców, których posiadanie stanowi wyznacznik zamożności i prestiżu. Chociaż obecnie nie są one traktowane jak pieniądz, zainteresowanie nimi jako formą inwestycji nie słabnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Wśród najważniejszych można wymienić fakt, że złoto utrzymuje wysoką cenę. I chociaż jego kurs, podobnie jak kurs srebra, może się wahać pod wpływem czynników politycznych czy gospodarczych, zazwyczaj wraca po jakimś czasie do normy. Warto też wspomnieć, że metale szlachetne to sposób na uchronienie lokowanego w złoto czy srebro inwestycyjne kapitału przed inflacją. Oczywiście osoby, które chciałyby kupić srebrne monety bulionowe lub złoto inwestycyjne, muszą pamiętać o wyborze odpowiedniego momentu na ich nabycie, a także zdecydować się na produkty pozwalające osiągnąć jak największy zysk.

W co można zainwestować?

Planując inwestycję w fizyczne metale szlachetne do wyboru mamy kilka produktów. W pierwszej chwili na myśl wielu osobom nasuną się sztabki srebra lub złota, czyli odlewy z formy w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu. Cena tego typu wyrobów zależna jest od zawartości czystego kruszcu. Zdecydowanie atrakcyjniej prezentują się monety bulionowe. Wykonywane są z czystego kruszcu, a ich cena również zależy od metalu szlachetnego, z jakiego zostały wytworzone. Powstają one w najbardziej znanych mennicach świata, które nierzadko wypuszczają całe serie tego typu wyrobów. Srebrne i złote monety bulionowe zwykle dostępne są w kilku standardowych wagach, a wyroby należące do limitowanych serii bitych tylko przez określony okres czasu mają dodatkowo wartość kolekcjonerską. Monety inwestycyjne tego typu to jednak nie wszystko. Osoby planujące lokowanie kapitału w metale szlachetne mogą też postawić na numizmaty, których cena w dużej mierze zależy od wartości kolekcjonerskiej, a nie zawartości kruszcu. Mowa tu o rzadkich monetach liczących setki lub tysiące lat.

złote monety

Jak inwestować w metale szlachetne?

Każda inwestycja może okazać się błędem, jeśli nie zachowamy zdrowego rozsądku i będziemy kierować się emocjami. Przede wszystkim należy śledzić kurs metali szlachetnych i kupować je, kiedy cena srebra bądź złota jest niska. Warto też analizować sytuację na rynku kruszców i zdecydować się na sprzedaż monet bulionowych lub sztabek w momencie wzrostu ich cen. Pamiętajmy ponadto o nabywaniu produktów inwestycyjnych od sprawdzonych dostawców. Sztabka srebra czy moneta bulionowa zakupiona od osoby prywatnej na aukcji internetowej może okazać się falsyfikatem. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie nabywanie metali szlachetnych od dilerów prowadzących sprzedaż przez Internet. Trzeba jednak przed dokonaniem transakcji upewnić się, że oferowane monety inwestycyjne i inne wyroby są autentyczne, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Do sprzedawanych produktów dołącza je np. sklep 79th Element.

monety bulionowe

Czy można stracić na inwestycjach w metale szlachetne?

Złote monety, srebro czy platyna w formie sztabek mogą okazać się dobrymi inwestycjami, o ile wybierzemy odpowiedni moment na ich nabycie i upłynnienie. Śledząc uważnie notowania srebra, kurs złota czy innych kruszców oraz analizując sytuację na rynku gospodarczym i finansowym, a także wydarzenia polityczne mogą mieć wpływ na to jak kształtować się będzie cena uncji srebra czy żółtego metalu, można wybrać odpowiedni moment na sprzedaż złota w formie sztabek czy monet bulionowych. Wówczas można je upłynnić korzystając z oferty wspomnianego już dilera https://79element.pl/. Kluczowe znaczenie, jak w przypadku każdej innej inwestycji, jest zakup w niższej cenie i sprzedaż, kiedy będzie ona wzrastać.