Dlaczego metale szlachetne zostały zastąpione przez papierowe i plastikowe pieniądze?

Dlaczego metale szlachetne zostały zastąpione przez papierowe i plastikowe pieniądze?

Na przestrzeni dziejów wyraźnie widoczne jest bezustanne poszukiwanie idealnego środka płatniczego. Ewolucja pieniądza rozpoczęła się tysiące lat temu i trwa po dzień dzisiejszy. Metale szlachetne jako pieniądz odegrały w historii ważną rolę, a dzisiaj stanowią środek inwestycyjny np. w postaci monet bulionowych, takich jak srebrne monety.

 

Barter i pieniądz towarowy początkiem historii pieniądza

Zalążkiem, który zaowocował wynalezieniem pieniądza i rozwojem światowej gospodarki była bezpośrednia wymiana towarów. Barter powszechny był już kilka tysięcy lat p.n.e. Międzysąsiedzka wymiana towarów początkowo wynikała z podstawowych potrzeb człowieka. Jednak barter szybko okazał się kłopotliwy. Znalezienie odpowiedniego kontrahenta nie było łatwe, podobnie jak właściwy dobór towarów o podobnej sobie wartości. Wyraźnie utrudnione było także oszczędzanie kapitału, gdyż pierwotnie towary barterowe były trudne w przechowywaniu, np. ze względu na szybkość ulegania zepsuciu oraz wymóg dużej powierzchni magazynowej.

Poszukiwanie przedmiotu, który rozwiązywałby problemy wynikające z barteru zaowocowało wprowadzeniem do obiegu gospodarczego pieniądza towarowego. W porównaniu do wcześniejszej formy handlu, miał on tę przewagę, że symbolizował wartość samą w sobie, był łatwo podzielny i łatwiej przechowywany, a tym samym umożliwiał pewną formę oszczędzania. Rolę tzw. płacideł najczęściej pełniły zboża i inne ziarna, a także narzędzia z brązu i metalowe pręty, skóry zwierzęce czy np. sól.

dolary

Metale szlachetne i ich rola w historii pieniądza

Niestety część płacideł była trudna w magazynowaniu i co gorsze, w transporcie. Dlatego rozwój handlu zmusił niejako kupców do zmiany środka płatniczego na sprawniejszy w obrocie. Stąd też zaczęto w tym celu wykorzystywać metale, takie jak złoto, srebro, miedź oraz brąz czy żelazo. Handlarzom znacznie łatwiej było płacić stosunkowo niewielkich rozmiarów kruszcem, szczególnie za kosztowne towary. W roli pieniądza występowały głównie metale szlachetne, tj. złoto i srebro. Monety ze szlachetnych kruszców miały niewielkie rozmiary i były trwałe, co w porównaniu do pieniądza towarowego stanowiło silne atuty. Problemem okazało się postrzeganie istoty wartości pieniądza. Istniały dwie frakcje, jedni uważali, że wartość monety stanowi cena i gramatura kruszcu, z którego została wykonana, inni z kolei obstawali przy wartości nominalnej, co dawało pole do licznych manipulacji. Czysty pieniądz kruszcowy dość szybko uległ więc zepsuciu poprzez obniżanie w monetach zawartości metali szlachetnych przez eminentów. To z kolei otworzyło nowe możliwości fałszerzom i obniżało zaufanie do wartości pieniądza. Czyste, złote i srebrne monety powoli znikały z obiegu, by zastąpić je mógł pieniądz papierowy.

Banknoty były wygodne w użytkowaniu i znacząco minimalizowały ryzyko rabunku podczas długich podróży handlowych. Niestety trudno było utrzymać ich wystarczającą ilość w obiegu, by pieniądze nie traciły na wartości. Poza tym nadal były to pieniądze wymienialne na szlachetne kruszce.

Nowoczesne rozwiązania płatnicze, takie jak karty debetowe są wygodne w użytkowaniu, umożliwiają lepszą ochronę pieniędzy posiadacza, a państwu pomagają śledzić przepływ pieniędzy w kraju i walkę z szarą strefą.

karty płatnicze

Złoto inwestycyjne i inne możliwości pomnażania oszczędności dzięki metalom szlachetnym

Choć metale szlachetne zostały wyparte z roli środka płatniczego, to jednak nadal pełnią rolę ochronną dla kapitału np. w postaci monet bulionowych. Jednym z najcenniejszych kruszców jest złoto, dlatego też wiele państw świata lokuje swoje rezerwy kapitałowe właśnie w sztabki złota. Nie jest to tylko opcja dla instytucji państwowych, także osoby prywatne mogą swoje pieniądze zamienić na złoto inwestycyjne czy sztabki srebra. Szczególnie złoto jest dobrą formą oszczędzania, gdyż jego kurs jest stabilny, dzięki czemu jest odporne na inflację. Zainteresowanych tą bardzo bezpieczną formą inwestowania zapraszamy na naszą stronę https://79element.pl/sztabki-zlota/, gdzie można nabyć nie tylko złoto w sztabkach, ale także złote monety inwestycyjne.