Historia funta szterlinga – od wprowadzenia do czasów współczesnych

Historia funta szterlinga – od wprowadzenia do czasów współczesnych

Funt brytyjski należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i najpotężniejszych walut na świecie. Brytyjczycy słyną z dużego przywiązania do rodzimej waluty, czego najlepszym dowodem jest zachowanie jej, kosztem wprowadzenia ujednoliconej waluty Unii Europejskiej – euro. Jak kształtował się funt szterling na przestrzeni stuleci od czasu wprowadzenia go do obiegu?

flaga brytyjska

Funt szterling – najstarsza waluta świata nadal w użyciu

Historia brytyjskiej waluty sięga VIII wieku naszej ery. Już w 775 roku funt został uznany za oficjalną walutę przez Anglosasów, natomiast w roku 1158 król Henryk II wprowadził do obiegu szterlinga wymienialnego na srebro. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez ponad 650 lat, kiedy to w 1816 r. wymienialność funta zmieniono ze srebra na złoto i pozostawiono ten stan do 1914 roku. Po kolejnych dwunastu latach ponownie powrócono do wymienialności funta na Au, jednak w tym przypadku w obiegu były już banknoty, które wymieniano na sztabki. Z tego procederu zrezygnowano ostatecznie z datą 21.09.1931, kiedy to wybuchł wielki kryzys. W jego wyniku brytyjska waluta uległa dewaluacji aż o 20%. Przez następne lata próbowano ustabilizować kurs funta, który w 1946 roku stał się całkowicie wymienialny, jednak wiązanie go z walutami innych państw okazało się w ostatecznym rozrachunku nieskuteczne i szterling przeszedł w 1949 roku kolejną dewaluację, tym razem na poziomie 30%. To jednak nie był koniec jego problemów. W latach 60-tych wartość waluty znów zaczęła spadać i w listopadzie 1967 roku uległa ona kolejnej dewaluacji (o 14,3%). 1976 r. również stał pod znakiem kryzysu, w wyniku którego Wielka Brytania zaciągnęła w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) pożyczkę w wysokości 2,3 mld funtów. Z kolei w roku 1985 został odnotowany najniższy kurs funta szterlinga w historii. W tym czasie waluta była wyceniana na zaledwie 1,05 dolara amerykańskiego, gdzie dla porównania w okresie 1914-1926 jeden GBP był wart 4,9 USD.

16 września 1992 roku na funta został przeprowadzony spekulacyjny atak, w wyniku którego GBP został zmuszony do opuszczenia systemu ERM, do którego dołączył zaledwie dwa lata wcześniej. Dzień ten określany jest jako Czarna środa. W wyniku całego zajścia waluta zanotowała spadek na poziomie 25% w przeciągu kliku dni.

W XIX wieku i pierwszej połowie XX w. był zdecydowanie jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą walutą wykorzystywaną w rozliczeniach finansowych oraz w handlu międzynarodowym. Obecnie ta tendencja wygląda zgoła inaczej i jako najważniejsze waluty w światowej gospodarce traktowane są dolar amerykański oraz euro. GBP jest jednak w dalszym ciągu uznawany za jedną z pięciu głównych walut na świecie.

Podział funta brytyjskiego

Funt szterling jak niemal każda waluta na przestrzeni lat ulegał wielu zmianom. Na samym początku było on podzielony na 20 szylingów, a te z kolei dzieliły się na 12 pensów. W ogólnym rozrachunku 1 GPB zawierał w sobie 240 pensów, co sprawiało niemałe kłopoty podczas dokonywania przeliczeń. Dnia 15 lutego 1971 roku, w tzw. Decimal Day, brytyjska waluta przeszła największą w swojej historii transformację – 1 funt szterling został podzielony na 100 pensów i taki porządek trwa do dziś.

Obecnie w obiegu znajdują się następujące monety: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty o nominałach: £5, £10, £20, £50. W Szkocji w obiegu są jeszcze nominały w wysokości £1 oraz £100. Zarówno na banknotach jak i monetach widnieje wizerunek brytyjskiej królowej.

waluty

Wartość banknotów wycofanych z obiegu

Wiele osób w dalszym ciągu posiada w swoich kolekcjach monety i banknoty, które od wielu lat nie są w użyciu. Bardzo często tego typu okazy znajdowane są przez przypadek, ponieważ były przechowywane przez przodków i dopiero po wielu latach wystawiane są na światło dzienne. Warto przyjrzeć się takim dobrom i poddać je wycenie, ponieważ ich wartość może w niektórych przypadkach być znacznie wyższa niż byśmy się z tego spodziewali. Gdzie wymienić stare funty? Obecnie takie transakcje można z powodzeniem sfinalizować bez wychodzenia z domu. Wymiana wycofanych funtów brytyjskich na złotówki lub euro może nastąpić za pośrednictwem kuriera. Na stronie https://staragotowka.pl/funt-brytyjski/ opisana jest procedura skupu wycofanych funtów wraz z opisem banknotów, które w dalszym ciągu podlegają wymianie. Jednak, nie tylko wymiana starych funtów jest możliwa. Poprzez tę stronę prowadzony jest również skup wycofanych banknotów innych światowych walut. Mogą być one nie tylko wycofane z obiegu, ale również w pewnym stopniu uszkodzone.

Funt szterling to jedna z najciekawszych światowych walut. Jego bogata historia oraz liczne problemy, z którymi przyszło mu się zmierzyć w dużej mierze świadczą o wyjątkowości GBP. Mimo, że na przestrzeni lat podlegał on również licznym zmianom i modyfikacjom, to każdy egzemplarz monet i banknotów, czy to bardziej zużytych, czy też zachowanych w idealnym stanie jest wartościowy nie tylko pod względem historycznym, ale również finansowym.