Jak COVID wpłynął na kursy walut – najwięksi wygrani i przegrani

Jak COVID wpłynął na kursy walut – najwięksi wygrani i przegrani

Trwająca pandemia koronawirusa z pewnością przez wiele lat będzie odbijać się na stanie gospodarki. Niespodziewane zagrożenie wywołało spory ruch wśród inwestorów, co oczywiście przełożyło się na kursy metali inwestycyjnych czy chociażby kursy walut. Dziś sytuacja znowu jest niepewna – rosnąca liczba zachorowań w Polsce i na świecie prowadzi do umocnienia jednych walut, a osłabienia innych.

Złotówka w czasach kryzysu

Zacznijmy od waluty rodzimej. Uderzenie epidemii, które nastąpiło w marcu 2020 roku, wymusiło na inwestorach ukierunkowanie swoich działań na silne waluty. Widać to po skokowym wzroście zainteresowania dolarem, o czym będzie jeszcze mowa. Trend ten wpłynął na osłabienie złotówki – kursy za wiele popularnych walut wzrosły do tych z czasów kryzysu w 2008 roku ­– w trudnej sytuacji znaleźli się dziś na przykład frankowicze (kurs franka w marcu przekroczył 4,0 zł, a w związku z dużą liczbą zakażeń znów zaczyna rosnąć – 29.09.20 wynosił 4,25). Nastroje polskich ekonomistów co do złotego są jednak powściągliwie optymistyczne. Szacowana dla Polski recesja gospodarcza ma być jedną z najniższych w Europie. Prowadzi to do względnej stabilizacji złotówki na rynku walutowym.

domek z monet i banknotów

Osłabienie walut – przypadek Turcji

Warto pamiętać o tym, że koronawirus to nie jedyny czynnik, który może wpływać na zawirowania notowań poszczególnych znaków pieniężnych. W bieżącym roku może wyjaśnić jednak wiele niepokojących zdarzeń. Tak jest na przykład w Turcji. Wartość tureckiej liry wobec dolara znajduje się dziś na rekordowo niskim poziomie. Jako główną przyczynę takiej zmiany wskazuje się obawy o stan rezerw walutowych kraju. Równocześnie dochodziło do luzowania polityki monetarnej i działań zmierzających do tego, by uniknąć podwyższenia stóp – doprowadziło to do wyprowadzenia kapitału zagranicznego z kraju, ale nie przyniosło spodziewanych efektów. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała szybko ulec jakiejkolwiek poprawie. Na pandemii straciły też waluty innych rynków – Brazylii, Meksyku czy RPA.

Euro

Druga co do wielkości waluta rezerwowa na świecie, euro, od marca do września bieżącego roku wzrosła o około 12%. Czy jednak jest to zmiana realna, czy też efekt programów pomocowych, które mają uchronić gospodarkę poszczególnych krajów europejskich przed kryzysem związanym z epidemią? Odpowiedź poznamy w nadchodzących miesiącach. Wydaje się jednak, że euro jest największym wygranym na rynku walutowym w bieżącym roku.

Dolar

A co z walutą, która zwykle zyskuje w czasie kryzysu? Czy skupy dolarów amerykańskich były oblegane w związku z pandemią? W początkowym okresie lockdownu mogliśmy obserwować szybki wzrost wartości dolara w porównaniu do złotówki. Kiedy w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19 za dolara trzeba było zapłacić 3,86. Pod koniec miesiąca cena ta była o ponad 40 groszy wyższa. Warto jednak zaznaczyć, że nie sprawdziły się przewidywania analityków, którzy w początkowym okresie pandemii wieszczyli, że możemy mieć do czynienia z sytuacją historycznego wzrostu wartości dolara (nawet do 5 zł). Oprócz tego, że koronawirus w poważnym stopniu dotknął amerykańskiej gospodarki w związku z dużą liczbą zachorowań, nie bez znaczenia dla kursu waluty pozostawały też liczne wypowiedzi polityków, a także odważne działania na arenie międzynarodowej. Trudno przewidzieć, jak potoczy się sytuacja w najbliższych miesiącach. Druga fala epidemii i nadchodzące wybory mogą mieć ogromne znaczenie dla siły tego pieniądza. Po początkowym okresie wzrostu dolar ustabilizował swój kurs. Trudno jednak przewidzieć na jak długo.

banknot jeden dolar

Dolar zawsze w cenie

Co ciekawe, nie pojawiają się katastroficzne scenariusze wieszczące diametralny spadek wartości amerykańskiej waluty. Od lat uchodzi ona za jedną z najbardziej bezpiecznych. Warto pamiętać, że nawet stare dolary są w USA oficjalnym środkiem płatniczym. Wymiana starych dolarów może być zatem sposobem na podreperowanie stanu domowego budżetu. W skupie starych banknotów sprawdzisz aktualny kurs dla takiej transakcji. Każdy skup walut wycofanych z obiegu reaguje na zachodzące obecnie zmiany. Kurs za stare dolary sprzężony jest przecież z siłą amerykańskiej waluty. Być może to najlepszy czas, by spieniężyć zamrożony kapitał.