Jak duży wpływ na inwestycje ma inflacja?

Jak duży wpływ na inwestycje ma inflacja?

Inflacja to termin ekonomiczny mający zawsze wydźwięk pejoratywny. Nawet jeśli nie do końca znany jest nam mechanizm działania inflacji, to i tak wiemy, że nie jest ona dobra dla zawartości naszych portfeli. Co właściwie oznacza termin „inflacja”, co ją warunkuje i jakie są jej skutki? Jaki wpływ ma zjawisko inflacji na inwestycje? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Inflacja – co to jest i co na nią wpływa?

Inflacja to jeden z podstawowych wskaźników makroekonomicznych odzwierciedlających sytuację gospodarczą kraju. Postępująca inflacja powoduje przede wszystkim wzrost cen towarów i usług oraz utratę siły nabywczej pieniądza. Jej przeciwieństwem jest deflacja – spadek cen i wzrost siły nabywczej pieniądza. W czasie inflacji ceny rosną, a my za określoną kwotę możemy kupić mniej, zaś podczas deflacji za te same pieniądze możemy nabyć więcej.

Inflację może powodować wyraźny wzrost popytu konsumentów przy jednoczesnej niewystarczającej podaży wytwórców. Zjawisko inflacji jest również powodowane zwiększoną podażą pieniądza wprowadzanego do obiegu.

inflacja

Inflacja a inwestycje

Inflacja ma negatywny wpływ nie tylko na nasze wydatki bieżące, również nieprzychylnie odnosi się ona do inwestycji. Wzrost inflacji powoduje znacznie większą zachowawczość przedsiębiorców w stosunku do inwestycji. Zjawisko inflacji znacząco utrudnia oszacowanie zachowania się cen dóbr i usług, zarówno tych, które są wykorzystywane w produkcji jak i zbywanych produktów. Inflacja powoduje również powstanie niepewności odnośnie stóp procentowych. Ich podniesienie następuje wtedy, gdy znacząco wzrasta inflacja. Efektem tego jest wzrost rat kredytów nie tylko konsumenckich, ale i inwestycyjnych. Rosną więc koszty inwestycji i część ze sposobów na lokowanie kapitału może okazać się nieopłacalna. To również czas, w którym niechętnie podejmujemy się nowych zobowiązań kredytowych, które nierzadko są podstawą finansowania dużych inwestycji. Co więcej, w czasie postępującej inflacji trudniej też takowe finansowanie uzyskać. Dodatkowo, przedsiębiorcy mają również utrudnione samodzielne gromadzenie kapitału inwestycyjnego, gdyż inflacja powoduje również spadek marży i w tym samym zysków firm.

inwestor

Metale szlachetne inwestycją odporną na inflację

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z inwestowaniem lub też poszukujemy pewnych inwestycji, które jednocześnie nie będą zbytnio podatne na negatywny wpływ inflacji to warto zdecydować się na zakup metali szlachetnych. Złoto od wieków słynie jako dobry sposób na zabezpieczanie swojego majątku, przede wszystkim dzięki stabilności cen i swojej odporności na inflację. Co więcej, inwestując w złoto można nie tylko zachować wartość pieniądza w czasie pomimo inflacji, ale nawet całkiem nieźle na tym zarobić (o ile oczywiście uda nam się je nabyć i zbyć w dogodnym momencie). Srebro inwestycyjne nie jest, co prawda tak stabilne cenowo, jak złoto, jednak i ono stanowi rozsądne zabezpieczenie kapitałowe. Zakup i sprzedaż srebra mogą również okazać się bardzo opłacalne, nawet bardziej niż złoto (ze względu na większe wahania cen), zaś w porównaniu do innych rodzajów inwestycji, obrót srebrem z pewnością jest mniej ryzykowny oraz cechuje go niski próg wejścia. Te zalety czynią z tego metalu również atrakcyjną lokatę kapitałową dla osób początkujących i tych, którzy z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą inwestować dużych kwot. Kruszce można nabyć zarówno jako monety bulionowe, jak i np. sztabki srebra. Początkujący mogą rozpocząć inwestycje decydując się na monety inwestycyjne, które są znacznie tańsze od sztabek. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się nabyć złoto czy też np. srebrne monety bulionowe, warto zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie dokonujemy ich zakupu. Znane i w pełni legalne pochodzenie kruszców to podstawa, dlatego srebrne monety warto jedynie kupować u dealerów, takich jak https://79element.pl/, cieszących się dobrą reputacją. Tego rodzaju firmy prowadzą również skup metali szlachetnych, dzięki czemu możemy w tym samym miejscu bez problemu również odsprzedać posiadane kruszce. Co więcej, srebrne monety inwestycyjne mogą okazać się nie tylko dobrą lokatą ze względu na zawartość metalu szlachetnego, ale również posiadać atrakcyjne walory wizualne, a z czasem nawet zyskać również wartość numizmatyczną.