Jak przechowywać numizmaty i zabytkowe banknoty?

Jak przechowywać numizmaty i zabytkowe banknoty?

Posiadanie w swojej kolekcji starych monet i banknotów jest czymś niepowtarzalnym. Jednak, aby były one zachowane w jak najlepszym stanie, musimy znaleźć odpowiedni sposób na ich przechowywanie. W przeciwnym razie możemy narazić naszą kolekcję na uszkodzenia. Jeśli dodatkowo numizmaty i banknoty, które posiadamy są cenne, to ewentualne ubytki, plamy i mechaniczne defekty mogą zaważyć na częściowej lub całkowitej utracie ich wartości.

 

W jaki sposób przechowywać monety?

Monety przechowywane w należyty sposób nie tylko zachowają swoją dotychczasową wartość kolekcjonerską, ale również mogą ją z czasem podnieść. Stąd bardzo ważnym jest, aby wybrać dla nich dobre zabezpieczenie, którym mogą być:

  • Specjalne kuferki. Jedne z najlepszych produktów dedykowanych do przechowywania monet. Pojemniki te posiadają wkłady (paletki) z okienkami o różnych rozmiarach, wyściełanymi delikatnym materiałem. Monety mogą być w nich umieszczane luzem lub w kapslach, dzięki którym zyskają dodatkową ochronę.
  • Klasery na monety. Cieszące się dużą popularnością produkty, które z zewnątrz oraz wewnątrz przypominają tradycyjne albumy do zdjęć. Okienka w nich umieszczone mogą być takiej samej lub różnej wielkości z przeznaczeniem dla monet o zróżnicowanych średnicach.
  • Klejone holdery. Doskonałe zabezpieczenie dla monet, które ochrania je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Holdery można dodatkowo umieszczać w futerałach i albumach.
  • Kasetki. W tego typu pojemnikach monety umieszcza się luzem, stąd bardzo ważnym jest, aby wcześniej każda z nich znalazła się w kapslu. Takie działanie zapobiegnie stykaniu się pojedynczych egzemplarzy ze sobą, jak i z wnętrzem samej kasetki.

skup wycofanych banknotów

Gdzie nasze banknoty będą najbezpieczniejsze?

Nieprawidłowo przechowywane pieniądze papierowe są w szczególności narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz wszelkiego rodzaju zaplamienia. Dlatego bardzo ważnym jest, aby każdy z posiadanych przez nas zabytkowych banknotów był wyjątkowo traktowany. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w klaser oraz plastikowe przekładki, które nie tylko pojedynczo zabezpieczą nasze pieniądze, ale również będą pozwalały na ich przeglądane bez konieczności wyciągania każdego z nich. Przekładki posiadają przedziały o różnych rozmiarach, co z kolei pozwala na dopasowanie w nich pieniędzy charakteryzujących się małymi oraz większymi rozmiarami. Banknoty zachowane w nienagannym stanie będą charakteryzowały się najwyższą wartością, co z kolei będzie miało bardzo duże znaczenie, kiedy udamy się do punktu skupu starych banknotów, chcąc spieniężyć część naszej kolekcji. Pamiętajmy, że większość walut wycofanych z obiegu nadal ma swoją wartość. Aby przekonać się jak wysoko mogą być wycenione posiadane przez nas papierowe pieniądze, powinniśmy skontaktować się z firmą, która zajmuje się ich skupem. Wstępną wycenę można poznać odwiedzając stronę https://staragotowka.pl/, gdzie znajduje się kalkulator, dzięki któremu możemy przeliczyć orientacyjną cenę naszych numizmatów.

 

Odpowiednie miejsce dla wartościowej kolekcji

Zasadniczo wszystkie produkty, które zbieramy przez lata mają swoją wartość. Niektóre z nich tylko sentymentalną, natomiast inne również pieniężną. Warto pamiętać, aby nasze klasery, kuferki czy kasetki wraz z drogocenną zawartością znajdowały się w bezpiecznym miejscu niedostępnym dla osób trzecich. Może nim być np. sejf, jeśli takowy posiadamy lub zwykły kontenerek biurowy zamykany na klucz.

 

Gdzie znaleźć skup walut wycofanych z obiegu?

Jeśli chcemy sprzedać część posiadanej przez nas kolekcji, to musimy najpierw zorientować się, gdzie jest skupowana waluta, którą dysponujemy. Nie wszystkie punkty skupu mogą od nas nabyć np. escudo portugalskie, czy gulden holenderski. Staragotówka.pl natomiast ma w swojej ofercie skup wycofanych banknotów pochodzących w wielu państw Starego Kontynentu i nie tylko. Nasza firma odkupuje również unikalne walory, które cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów, ale posiadają zerową siłę nabywczą i są niewymienialne na zasadzie kursów walut. Prowadzony przez nas skup starych banknotów jest kierowany do każdego klienta indywidualnie, dlatego każdy przesłany nam pieniądz papierowy poddajemy wycenie.

skup starych banknotów

Uszkodzone banknoty również mają swoją wartość

Osoby, które przez przypadek uszkodziły swoje pieniądze lub posiadają takowe z pewnymi ubytkami czy plamami, zawsze powinny poddać je fachowej ocenie specjalisty, który oszacuje ich wartość. Wyrzucanie tego typu pieniędzy lub sprzedawanie ich za znikomą kwotę bez wcześniejszej ekspertyzy nie jest dobrym posunięciem. W większości przypadków odsprzedaż uszkodzonych banknotów do dedykowanego punktu skupu może się okazać nie tylko rozsądną, ale i przynoszącą zysk decyzją.

Odpowiednie przechowywanie wszelkiego rodzaju monet oraz banknotów kolekcjonerskich jest niezmiernie ważne dla zachowania ich nienagannego stanu. Zaopatrzenie się w niezbędne klasery czy futerały pozwoli nam cieszyć się idealnym wyglądem naszej kolekcji przez cały czas. Pozwalając dodatkowo na ich bezproblemową odsprzedaż w przyszłości.