Spędzasz wakacje w obcym kraju albo pracujesz poza granicami Polski? Z pewnością każdego dnia masz do czynienia z gotówką w innej niż dotychczas walucie. Podróżując do Ameryki, musisz zwrócić uwagę na to, czy posiadane przez Ciebie dolary są prawdziwe. Dowiedz się, jak ustrzec się przed sfałszowaną walutą i po czym rozpoznać, że banknoty są podrobione.
Jak sprawdzić, czy banknoty są podrobione?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że posługiwanie się sfałszowanymi pieniędzmi jest karalne. Zarówno produkowanie ich, jak i wykorzystywanie w obiegu jest surowo zabronione – niezależnie od kraju. Warto o tym pamiętać, gdy mamy pewne podejrzenia, że banknoty posiadane w zaciszu domowym czy w portfelu wydają się być podrobione. Lepiej nie ryzykować i nie zwlekać, a dowiedzieć się, w jaki sposób sprawdzić ich realność. Wystarczy dobre światło, odrobiona skupienia i jesteśmy w stanie ocenić, czy pieniądze są tzw. fałszywkami czy też nie.
Jeśli chodzi o dolary, to trzeba przyznać, że są to najsłabiej zabezpieczone banknoty na całym świecie. Powoduje to, że wiele osób dokonuje przestępstwa, próbując je fałszować. Fałszerzy są skuszeni ich niezmiennym wyglądem, brakiem wielu różnorodnych specyfikacji oraz zabezpieczeń. Jest jednak kilka cech, dzięki którym możemy ocenić, czy mamy do czynienia z podrobionymi dolarami. Możesz zrobić to za pomocą dotyku nawet w swoim domu.
Jakie zabezpieczenia można znaleźć na dolarach?
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przy ocenie, czy jest się w posiadaniu fałszywek czy też nie, jest papier, na którym drukowane są banknoty. To bardzo prosty sposób, jaki pozwala odkryć, czy nie nosimy w portfelu podrobionego pieniądza. Dolary amerykańskie drukowane są na papierze wyprodukowanym w 75% z bawełny oraz 25% z lnu. Sprawia to, że banknoty są bardzo szorstkie w dotyku. Można je w niezwykle prosty i szybki sposób zgnieść, a nawet i zniszczyć. Fałszywki za to bywają bardzo śliskie, niekiedy cieniutkie, mają gładką fakturę czy duży połysk.
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest sama jakość wydruku banknotów. Prawdziwe dolary amerykańskie powinny cechować się wysoką jakością. Wszelkie nadruki oraz linie brzegowe są wyraziste i ciągłe. Wszelkiego rodzaju rozmycia powinny dać Ci do myślenia, że masz do czynienia z podrobionym banknotem.
Tak naprawdę jesteśmy w stanie ocenić prawdziwość banknotów gołym okiem bez używania specjalistycznego sprzętu. Na awersie każdego nominału powinniśmy znaleźć następujące elementy: cyfrowy zapis poszczególnego nominału, nazwa państwa, numer serii, podpis skarbnika oraz zielona pieczęć Skarbu USA. Ponadto na każdym banknocie znajduje się sylwetka konkretnego prezydenta lub generała. Są to:
- 1 dolar – George Washington
- 2 dolary – Thomas Jefferson
- 5 dolarów – Abraham Lincoln
- 10 dolarów – Alexander Hamilton
- 20 dolarów – Andrew Jackson
- 50 dolarów – Ulysses Grant
- 100 dolarów – Benjamin Franklin
Warto wiedzieć, że w 1990 roku wprowadzone dodatkowe zabezpieczenie. Są to nitki zabezpieczające oraz mikrodruk (podobnie jak w przypadku innych walut jak euro czy funt). Mikrodruk otacza portret postaci, jaka znajduje się na awersie.
Banknot o nominale 100 dolarów charakteryzuje się czymś szczególnym. Oprócz powyższych zabezpieczeń ma on cienkie linie tuż za portretem oraz na rewersie. Dodatkowo musi mieć on znak wodny widoczny na obu stronach nominału, a także znak holograficzny w prawym, dolnym roku. Powinien on przedstawiać wartość konkretnego banknotu.
Co zrobić w przypadku posiadania podrobionych banknotów?
Podrobione dolary amerykańskie są bezwartościowe, a nawet nieświadome posiadanie ich może grozić karą lub nieprzyjemnościami. Podrabianie pieniędzy jest nielegalne, dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, jakie banknoty lądują w Twoim portfelu. Wymieniając pieniądze w kantorze, sprawdź, czy wszystkie są autentyczne. Dokładnie oglądaj także pieniądze otrzymane jako reszta w restauracji czy sklepie. Dolary są najgorzej zabezpieczoną walutą przez co wielu fałszerzy jest skuszonych podrobieniem ich. Miej się na baczności i weryfikuj to, jakie pieniądze otrzymujesz. Jeśli wydaje Ci się, że posiadane przez Ciebie banknoty są sfałszowane, udaj się jak najszybciej na najbliższy komisariat policji i zgłoś swoje wątpliwości.
W jaki sposób wymienić stare dolary?
Jesteś po wakacjach zagranicznych? Wracasz do Polski po zakończonym stażu czy pracy w Stanach? W takich przypadkach bardzo często nikt nie wie, co zrobić z obcą walutą, jaką nadal posiada się w portfelu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze skupu dolarów amerykańskich https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/. To niezwykle szybki oraz nowoczesny sposób na to, aby pozbyć się niechcianej gotówki i nic na tym nie stracić. To samo może się wydarzyć w momencie, gdy banknoty są wycofywane z obiegu. Wymiana starych dolarów jeszcze nigdy nie była tak prosta! Przekonaj się o tym na własnej skórze, korzystając z kompleksowych usług i zmieniając dolary na euro czy złotówki. Wszystko w zależności od Twoich potrzeb.