Jakie monety kolekcjonerskie warto kupować?

Jakie monety kolekcjonerskie warto kupować?

Kolekcjonowanie monet może być nie tylko wspaniałym i pasjonującym hobby, ale również stać się całkiem intratną inwestycją. Jeśli numizmatykę traktujemy całkowicie jako hobby, to oczywiście możemy nabywać monety wszelkiego typu, jakie tylko nam się podobają. Jeśli jednak, chcielibyśmy, by z czasem nasza kolekcja miała konkretną wartość na rynku, to warto pamiętać o kilku kwestiach podczas jej komponowania. Jakie monety kupować, by nie tylko cieszyły oko, ale również były dobrą lokatą kapitału?

O czym powinien pamiętać kolekcjoner monet?

Jak już wspomnieliśmy, hobbysta ma w zasadzie pełną dowolność w wyborze monet, które nabywa. Nie mniej jednak kupując monety, warto zwracać uwagę na kilka kwestii.

Pierwszą z nich jest niewątpliwie stan walorów. Wyłączając naprawdę stare i wyjątkowo rzadkie okazy, nie warto kupować monet zniszczonych, słabo zachowanych. Im gorzej prezentuje się dany okaz, tym trudniej w późniejszym czasie będzie nam znaleźć nabywcę, a dodatkowo jego cena z pewnością będzie znacznie niższa w porównaniu z prawidłowo zachowanymi monetami. Warto wiedzieć, iż powszechnie stosowaną klasyfikacją (również na rynku międzynarodowym) jest 7-stopniowa skala stanów zachowania monet. Dotyczy ona wszystkich okazów monet. Najbardziej pożądanym stanem jest ten, oznaczony jako I – menniczy. Monety w tej kondycji nie posiadają jakichkolwiek śladów zużycia, ich stan jest nienaruszony i nigdy nie były w obiegu jako środek płatniczy. Kolejne poziomy kwalifikacji to kolejno: II – znakomity, III – bardzo piękny, IV – piękny, V – bardzo dobry, VI – dobry i VII – zły. Dobrze jest również mieć na uwadze fakt, iż czyszczenie monet nie poprawia ich stanu, wręcz przeciwnie – w ten sposób można jedynie dodatkowo obniżyć ich wartość rynkową.

srebrne monety

Drugim, nie mniej ważnym aspektem jest to, by nabywać monety znane i o niskim nakładzie. Popularne okazy będą stale cieszyć się sporym popytem na rynku numizmatycznym, zaś na te bardziej niszowe możemy znacznie dłużej poszukiwać kupca. Z kolei, mały nakład danego rodzaju walorów podnosi ich unikatowość, a tym samym wartość rynkową.

Trzecią kwestią, którą należy uwzględnić jest zawartość metali szlachetnych w monetach. Najpopularniejsze są monety złote, srebrne i platynowe. Oczywiście im wyższy odsetek szlachetnego kruszcu, tym wyższa wartość okazu.

Ostatnim aspektem, jaki warto mieć na uwadze, jest to, by kompletować spójne kolekcje. Zbierając monety latami, skupiając się na danym motywie, w który wpisują się nabywane okazy, uda nam się stworzyć unikatową kolekcję, której wartość będzie szacowana na postawie całości a nie jedynie pojedynczych egzemplarzy. Dzięki temu popyt na nasze monety będzie wyższy, a dodatkowo mamy bardzo duże szanse na odsprzedanie jednorazowo całej kolekcji (w przypadku niepowiązanych ze sobą walorów, będziemy musieli poszukiwać wielu różnych nabywców i sprzedaż zbioru potrwa z pewnością dość długo).

Monety bulionowe dla kolekcjonerów

Rozpoczynając swoją przygodę z kolekcjonerstwem monet spotykamy się z różnorakim nazewnictwem branżowym. Jednym z ważniejszych terminów jest moneta bulionowa. Czym różni się od kolekcjonerskiej i czy tego typu monety również mogą mieć wartość numizmatyczną? Monety bulionowe to rodzaj walorów, których wartość szacowana jest nie ze względów numizmatycznych, lecz odnosi się bezpośrednio do wartości szlachetnego kruszcu w monecie. Złote, srebrne czy platynowe monety są znacznie tańsze od sztabek, dlatego monety bulionowe to doskonała opcja dla początkujących inwestorów w metale szlachetne. Co więcej, nabywając monety bulionowe możemy wybrać również takie okazy, które cieszą się powodzeniem również wśród kolekcjonerów. Dzięki temu zyskamy większą pewność ulokowanego kapitału i jego pomnożenia z czasem. Do najpopularniejszych, wysoko cenionych i jednocześnie szczególnie atrakcyjnych wizualnie monet bulionowych należą: południowoafrykański Krugerrand, kanadyjski Maple Leaf oraz austriacki Philharmoniker. Szczególnie warte zakupu są złote monety, gdyż dają niemal pewność nie tylko zachowania wartości pieniądza w czasie, a nawet intratnej późniejszej odsprzedaży. Złoto to kruszec, który jak żaden inny opiera się zawirowaniom rynkowym, dlatego zakup złotych monet o wartości kolekcjonerskiej to podwójna lokata.

monety bulionowe

Nie tylko monety – stare banknoty również mają swoją wartość

Choć niewątpliwie popularniejszym jest zbieranie monet niż banknotów, warto wiedzieć, że i one posiadają swoją wartość, choć nie zawsze jest ona typowo kolekcjonerska. Nie mniej jednak, znajdując na strychu dawne pieniądze papierowe, niewątpliwie również warto zweryfikować ich wartość. W tym celu, najlepiej skonsultować się z firmą, która prowadzi skup starych banknotów. Wchodząc na stronę https://staragotowka.pl/ można szybko zorientować się w cenie posiadanej kolekcji. Warto wiedzieć, że nawet pieniądze, które nie są już w obiegu mogą być cenne. Skup walut wycofanych z obiegu prowadzony jest również online, dzięki czemu można wymienić niepotrzebnie zajmujące miejsce banknoty na pełnowartościową gotówkę. Staragotówka.pl prowadzi skup wycofanych banknotów w pełni legalnie, a sama transakcja przebiega z zachowaniem pełni bezpieczeństwa każdej ze stron.