Koniec emisji banknotu o nominale 500 euro

Koniec emisji banknotu o nominale 500 euro

Europejski Bank Centralny poinformował o zakończeniu produkcji i emisji banknotu euro o najwyższym nominale – 500 euro. Banknoty te, tak jak wszystkie inne nominały euro, nigdy nie stracą wartości i zawsze będzie je można wymienić w jednym z krajowych banków centralnych należących do strefy euro.

 

Banknoty euro

Istnieją dwie serie banknotów euro. Pierwsza seria obejmuje siedem różnych nominałów: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Druga seria, czyli seria Europa, składa się z sześciu nominałów i została zakończona wraz z emisją nominału 100 i 200 euro w dniu 28 maja 2019 r. Banknot o nominale 500 euro nie został włączony do serii Europa i od 27 kwietnia 2019 r. nie jest już emitowany. Powszechne zaufanie, którym cieszą się banknoty euro, a także rola międzynarodowej waluty, którą pełnią sprawia, że wycofane z produkcji banknoty 500 euro zachowają bezterminowo status prawnego środka płatniczego, czyli nadal można będzie nimi płacić i trzymać je jako oszczędności.

 

Fałszywe banknoty

Decyzję o zaprzestaniu emisji banknotu Europejski Bank Centralny uzasadniał obawą, iż duży banknot stał się zbyt poręczny dla osób zajmujących się nielegalną działalnością – ówczesny prezes EBC Mario Draghi argumentował, że banknot był wykorzystywany do celów przestępczych, takich jak handel narkotykami i pranie pieniędzy – oraz ochroną strefy euro przed próbami fałszowania banknotów. Jak podają statystyki, tylko w samym 2022 r. w Niemczech wyeliminowano z obiegu 44 100 sztuk o łącznej wartości 2,7 mln euro. W całej strefie euro zarejestrowano 376 tys. fałszywych sztuk banknotów o nominale 500 euro.

Niemiecki Bundesbank ostrzega przed przyjmowaniem fałszywych banknotów, nie tylko tych o najwyższych nominałach – najczęściej fałszowanymi banknotami są te o nominale 50 euro (stanowią około 40 proc. wszystkich podrabianych papierowych pieniędzy). Na drugim miejscu są te o wartości 20 euro i 10 euro.

 

Jak się uchronić przed przyjęciem fałszywego pieniądza podczas zagranicznego wyjazdu?

Do produkcji banknotów euro wykorzystuje się złożone techniki druku. Banknoty mają również łatwo rozpoznawalne zabezpieczenia, które umożliwiają wykrycie falsyfikatów nawet bez specjalistycznego sprzętu i odstraszają fałszerzy. Aby dodatkowo zweryfikować autentyczność banknotu, można zanieść go do najbliższego banku. Wszystkie banki posiadają specjalne urządzenia do sprawdzania pieniędzy. Dobrym pomysłem byłoby zapamiętanie, gdzie i od kogo otrzymałeś podejrzany banknot – informacje te mogą być bardzo przydatne podczas ścigania fałszerzy. Ocenę autentyczności banknotu można przeprowadzić w czterech prostych krokach: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź. Wystarczy przy tym przejść co najmniej dwa z nich, bo fałszerze – jak pokazuje praktyka – próbują imitować tylko jeden typ zabezpieczeń.

 

  1. Dotknij/odczuj: Specjalne procesy drukowania sprawiają, że banknoty są wyjątkowe w dotyku – papier jest twardy i wyraźny.
  2. Popatrz: Spójrz na banknot pod światło. Okienko portretowe (hologram) i znak wodny, a także nitka zabezpieczająca stają się widoczne.
  3. Pochylenie: Przechyl banknot. Srebrzysty pasek ujawni portret Europy w przezroczystym okienku, a szmaragdowa cyfra wyświetli efekt światła poruszającego się w górę i w dół.
  4. Dodatkowe funkcje: Sprawdź dodatkowe zabezpieczenia banknotu za pomocą specjalnych urządzeń, np. w banku.

 

Skup starych banknotów

Jeśli posiadasz stare, zagraniczne banknoty, zapraszamy Cię do odwiedzin skupu Staragotówka, gdzie bezpłatnie wycenimy Twoje pieniądze. Zajmujemy się  wymianą dolarów wycofanych z obiegu oraz skupujemy zniszczone, stare banknoty wszystkich walut, m.in. funtów, euro i złotówek.