Liść klonowy – moneta, która stała się fenomenem na całym świecie

Liść klonowy – moneta, która stała się fenomenem na całym świecie

Gdyby autor książek o superagencie Jamesie Bondzie, Ian Fleming, uczynił swojego bohatera Aurica Goldfingera skromnym numizmatykiem, a nie arcy-złoczyńcą, Goldfinger miałby obsesję na punkcie kanadyjskiej monety Złoty Liść Klonowy… i nie bez powodu. Spośród różnych ofert w światowym biciu złotych monet bulionowych, monety Kanadyjskiego Liścia Klonowego są znane ze swojego ikonicznego designu, niezrównanej czystości i zaawansowanych zabezpieczeń, które czynią z niej monetę praktycznie niepodrabialną. To, plus niemal doskonała jakość wykonania sprawiła, że od momentu powstania, Złoty Liść Klonowy stał się jedną z najbardziej cenionych i kolekcjonowanych monet z metali szlachetnych.

O kanadyjskim złotym klonie

Wyemitowany w 1979 roku, Kanadyjski Złoty Liść Klonowy został wprowadzony na rynek w czasie, gdy jedyną oficjalną złotą monetą bulionową na rynku był południowoafrykański Krugerrand. Gospodarka przeżywała boom na złoto (dzięki szokowi Nixona), co zainspirowało inne rządy do podjęcia działań i wybicia własnych złotych monet, w czym palma pierwszeństwa należy się Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej. Wspomniany wyżej Krugerrand stał się również trudniejszy do zdobycia, gdy system apartheidu w RPA spowodował sankcje gospodarcze ze strony zachodnich mocarstw. Wyjątkowość kanadyjskiej monety opiera się na tym, że jest ona jedną z najczystszych oficjalnych monet bulionowych na świecie. Jednakże, im czystsze złoto, tym bardziej miękka moneta. Należy o tym pamiętać, ponieważ Złoty Klon jest bardziej podatny na ślady użytkowania. Cztery lata po debiucie monety, w 1983 roku, Mennica podniosła poprzeczkę, podnosząc standard czystości złota Liścia Klonowego z 99,9% do 99,99% jako pierwszy walor bulionowy w historii , który został wybity z tej próby złota. Nie dając się prześcignąć innym producentom, w 2007 roku Mennica podniosła standard dla tej monety do 99,999%!

Oblicze Złotego Liścia Klonowego

Na rewersie monety widnieje – zgadliście 😉 – oryginalny wzór liścia klonowego, stworzony przez mistrza grawerunku Waltera Otta. Ciekawostka: liść klonu króluje jako nieoficjalne godło Kanady. Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II autorstwa kanadyjskiej artystki, Susanne Blunt. Jest to pierwsza moneta, która przedstawia królową bez korony. Kanadyjski Złoty Liść Klonowy jest prawnym środkiem płatniczym w Kanadzie o wartości nominalnej 50 dolarów kanadyjskich.

Zabezpieczenia z „najwyższej półki”

Kanadyjskie Złote Klony są atrakcyjną opcją dla kupujących po raz pierwszy, ponieważ nowsze monety są trudniejsze do podrobienia. W 2013 i 2015 roku, aby zwalczać fałszerstwa, wprowadzono nowe zabezpieczenia, takie jak teksturowany liść klonu, który jest mikro-grawerowany laserowo na niewielkiej powierzchni rewersu (liścia klonu) monety. W środku znaku znajduje się dwucyfrowa liczba oznaczająca rok emisji (np. „19” dla 2019). Cyfra ta jest widoczna tylko w powiększeniu. „Wprowadzając bezprecedensowe wizualne zabezpieczenie do naszej znanej na całym świecie monety Złoty Liść Klonowy, jesteśmy dumni, że możemy zaoferować miłośnikom metali szlachetnych złotą monetę, która jest światowym liderem zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i czystości” – powiedziała Mennica w komunikacie w 2012 roku.

Liść Klonowy – gdzie kupić?

Monetę bulionową można nabyć przez Internet na stronie 79 Element, lub stacjonarnie w najbliższym oddziale firmy. W ofercie dealera złote monety z kanadyjskiej mennicy sprzedawane są w czterech podstawowych gramaturach – 1 oz, ½ oz, ¼ oz i 1/10 oz. Srebrne Liście dostępne są w jednym rozmiarze wagowym – 1 oz. Dzięki ogromnej popularności i rozpoznawalności na rynku metali szlachetnych, zakup Liścia Klonowego jest znakomitą decyzją inwestycyjną.