Mennica Austriacka nie jest w stanie nadążyć za popytem!

Mennica Austriacka nie jest w stanie nadążyć za popytem!

Kiedy światowa gospodarka zmaga się z problemami, inwestorzy, kolekcjonerzy i zwykli obywatele często zwracają się w stronę złota, uznanego aktywa, znanego jako magazyn wartości na trudne czasy. Jednym z wielkich beneficjentów tego stanu rzeczy jest Mennica Austriacka – jeden z najstarszych na świecie producentów złota i srebra – która przechodzi obecnie okres rozkwitu i, jak donoszą źródła, nie jest w stanie nadążyć za popytem na złote monety inwestycyjne. Do końca listopada Mennica sprzedała ponad 1,8 mln uncji złota! Tym samym zbliża się do rekordu ponad 2 milionów sprzedanych uncji, ustanowionego w 2009 roku po globalnym kryzysie finansowym.

Złote Boom

Dlaczego w ostatnich miesiącach wzrosło zainteresowanie towarami złota i srebra inwestycyjnego? Dzieje się tak, ponieważ ludzie szukają bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy ze względu na rosnącą inflację i obawy gospodarcze spowodowane wojną na Ukrainie. „Popyt na złoto nigdy nie był tak wysoki jak w tym roku” – powiedział agencji Reuters szef Mennicy Gerhard Starsich w swoim biurze w wiedeńskim budynku, gdzie monety są bite od lat 30. XIX wieku. Za spokojną fasadą ścian biura i innych pomieszczeń mennicy kryje się labirynt warsztatów, gdzie nowoczesne maszyny topią metale i wybijają walory. „To kaskada – kontynuuje Starsich – zaczęło się od pandemii Covid, kiedy ludzie byli niespokojni. Potem w lutym, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, to ponownie zwiększyło sprzedaż. A potem rosnąca inflacja w okresie letnio-jesiennym, która dodatkowo nieco zwiększyła sprzedaż. A teraz mamy nasz tradycyjny biznes świąteczny, ponieważ złote monety są również popularnym prezentem świątecznym. Obecnie jest tak, że każda złota moneta, która schodzi z prasy jest już sprzedana. W tej chwili moglibyśmy sprzedać trzy razy więcej, niż jesteśmy w stanie wyprodukować”. 

 

Parę słów o mennicy

Założona w 1194 roku, Mennica Austriacka, jest jedną z najstarszych i największych na świecie producentów i sprzedawców złotych monet. Powstała, by wybijać monety ze srebra zapłaconego jako okup za Ryszarda Lwie Serce, po tym jak został on schwytany i trzymany w niewoli przez wrogów pod Wiedniem. Przez stulecia swej historii Mennica Austriacka rosła w siłę i zyskiwała na znaczeniu. Wiele wieków później, w 1989 roku, została przekształcona w publiczną spółkę akcyjną, której jedynym udziałowcem jest Narodowy Bank Austrii. To wydarzenie otworzyło kolejny rozdział w historii mennicy z Wiednia, który uczczono wyemitowaniem nowej złotej monety – Filharmonika Wiedeńskiego, pierwszej monety lokacyjnej w walucie Euro. Walor szybko stał się bardzo popularnym towarem na rynku inwestycyjnymi i w samych tylko latach 90. trzykrotnie uzyskał tytuł najlepiej sprzedającej się złotej monety bulionowej na świecie. Zdaniem dyrektora Mennicy jednouncjowa złota moneta Filharmonika Wiedeńskiego (nazwana tak na cześć słynnej na całym świecie Wiedeńskiej Orkiestry Filharmonicznej) jest obecnie najlepiej sprzedającą się złotą monetą bulionową w Europie i Japonii. Starsich dodał, że pęd do złota to globalny fenomen widoczny w innych głównych mennicach krajowych. Powiedział także, że wierzy, iż więcej Austriaków stara się włączyć złoto do swoich portfeli jako zabezpieczenie przed akcjami lub w celu dywersyfikacji portfela. Wielu analityków wątpi jednak w przydatność złota do przeciwdziałania inflacji. 

A jak przedstawiają się aktualne notowania królewskiego metalu? Cena złota wynosi obecnie około 1804 dolarów za uncję i daleko jej do szczytów powyżej 2000 dolarów, które miały miejsce w marcu tego roku i sierpniu 2020 roku.

Gdzie kupić Wiedeńskiego Filharmonika?

Złoty Filharmonik, srebrny Filharmonik, a także jednouncjowa platynowa moneta wiedeńska dostępne są na zamówienie w ofercie Mennicy 79 Element. Zapraszamy do odwiedzin naszej strony internetowej oraz wizyty w jednym z naszych oddziałów stacjonarnych, zlokalizowanych w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.