Najcenniejsze monety na świecie – numizmatyczne skarby

Najcenniejsze monety na świecie – numizmatyczne skarby

Numizmatyka to fascynujące hobby. Wyrabia w kolekcjonerze uważność, cierpliwość i umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata. Zdarza się bowiem nierzadko, że najcenniejsze skarby numizmatyki znajdujemy podczas porządków na strychu u naszych dziadków i babć, otrzymujemy jako resztę za zakupy w sklepie, a czasem też znajdujemy zupełnie niespodziewanie podczas przechadzki lub spaceru po mało uczęszczanych drogach. Dla każdego prawdziwego pasjonata i miłośnika numizmatyki, kolekcjonowanie starych monet jest obcowaniem z małymi dziełami sztuki, a każdy egzemplarz posiadanego skarbu opowiada inną, wyjątkową historię.
Poniżej znajdą Państwo listę 5 najcenniejszych i najrzadszych monet w historii numizmatyki, sprzedanych za miliony dolarów na aukcjach całego świata.

1. Flowing Hair Silver/Copper Dollar (1794)
Sprzedany w 2013 roku za 10 milionów dolarów, srebrno-miedziany dolar Flowing Hair jest najdroższą monetą na świecie. Została wyprodukowana w 1794 roku przez Mennicę Stanów Zjednoczonych jako pierwsza srebrna moneta wyemitowana przez rząd federalny U.S., a na jej awersie umieszczono popiersie Wolności – postać kobiety z długimi, rozpuszczonymi włosami, skąd wzięła się nazwa monety. Kolekcjonerom udało się zachować tę historyczną i cenną monetę przez ponad 200 lat, co tylko dodało jej wartości.

2. Brasher Doubloon (1787)
Wykonany z 22-karatowego złota Brasher Doubloon z 1787 roku jest dziełem utalentowanego złotnika, Ephraima Brashera, który próbował przekonać stan Nowy Jork do używania miedzianych monet zamiast złotych. Państwo nie zgodziło się z Brasherem, lecz on niezrażony odmową postanowił sam wybić nowe monety, głównie z brązu i miedzi, lecz wybił także „na boku” kilka monet ze złota. Są one niezwykle rzadkie i bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. W styczniu 2021 roku Doubloon został sprzedany na aukcji za 9 360 000 dolarów.

3. Saint-Gaudens Double Eagle (1907)
Double Eagle Saint-Gaudens z 1907 roku również wart jest niemałą fortunę; jego wartość wyceniono bowiem na 7 600 000 dolarów na aukcji. Skomplikowany wzór monety doprowadził do sporych problemów przy jej produkcji, co zmusiło głównego grawera Mennicy Amerykańskiej, Charlesa Barbera, do usunięcia z monety słów „In God We Trust”. Nie spodobało się to jednak Kongresowi, ale uproszczony wzór monety i tak trafił do produkcji, w efekcie dając jej zaszczytne trzecie miejsce na liście.

4. Double Eagle (1933)
Double Eagle (Podwójny Orzeł) o wartości 20 dolarów z 1933 roku został sprzedany na aukcji w 2002 roku za 7 590 020 dolarów. Moneta bulionowa została wybita ze stopu złota i była w amerykańskim obiegu menniczym w latach 1907-1933, póki w obliczu kurczących się rezerw złota prezydent Theodore Roosevelt nie wydał dekretu, który zakazał posiadania kruszcu. Złote monety zostały przetopione, by pomóc w walce z kryzysem bankowym, ale części z nich udało się wydostać ze skarbca mennicy. Co ciekawe, posiadanie jednej z tych monet jest wciąż nielegalne, a każdy egzemplarz zostanie natychmiast skonfiskowany przez rząd.

5. Edward III Florin (1343)
Ostatnia moneta na liście jest jednocześnie najstarszą – liczy sobie dokładnie 678 lat i jest obecnie wyceniana na 6,8 milionów dolarów. Wartość jej wynika głównie z wieku i rzadkości, uważa się bowiem, że to zaledwie jedna z trzech takich samych monet, które przetrwały wieki. Została znaleziona w 2006 roku i prawie natychmiast sprzedana na aukcji. Dwie pozostałe monety, znalezione w rzece Tyne w Anglii 1857 roku, są obecnie wystawione w British Museum.

Inwestowanie w monety 

Posiadanie unikatowych i cennych okazów jest dla każdego numizmatyka wielkim marzeniem, a powodów, dla których warto zacząć kolekcjonować monety całkiem sporo – dla przyjemności, z chęci uzyskania szybkiego zysku ze sprzedaży kolekcji, a także z chęci długoterminowego inwestowania, bowiem numizmatyka jest jedną z najpopularniejszych metod alternatywnego lokowania pieniędzy. Obecna sytuacja na rynku ekonomicznym, wywołana pandemią wirusa Covid19, skłania do inwestowania w sprawdzone i pewne aktywa, do których złoto z pewnością należy. Złote i srebrne monety bulionowe można nabyć u internetowych dealerów, cieszących się największym zaufaniem wśród klientów. Do takich należy firma 79Element, a więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/