Najdroższe monety na świecie – Numizmatyczne monety

Najdroższe monety na świecie – Numizmatyczne monety

Numizmatyka to fascynujące hobby. Wyrabia w kolekcjonerze cechy takie jak uważność, cierpliwość i umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata. Nierzadko zdarza się, że cenne skarby znajdujemy podczas porządków na strychu u naszych dziadków i babć, otrzymujemy jako resztę za zakupy w sklepie, a czasem też znajdujemy zupełnie niespodziewanie podczas przechadzki lub spaceru po mało uczęszczanych drogach. Dla każdego prawdziwego pasjonata i miłośnika numizmatyki kolekcjonowanie starych monet jest obcowaniem z małymi dziełami sztuki, a każdy egzemplarz posiadanego skarbu opowiada inną, wyjątkową historię. Poniżej przedstawiamy pięć wyjątkowych monet, uznawane za ikony w świecie kolekcjonerów i inwestorów, które sprzedano za miliony dolarów na aukcjach całego świata.

 

Spis treści:

  1. Złoty dinar Umajjadów (696-697)
  2. Edward III Florin (1340)
  3. Brasher Doubloon (1787)
  4. Flowing Hair Silver/Copper Dollar (1794)
  5. Saint-Gaudens Double Eagle (1907-1933)

 

  • Złoty dinar Umajjadów (696-697)

 

 

Pierwsza moneta na naszej liście numizmatycznych skarbów jest jednocześnie najstarszą – liczy ponad 1300 lat! Złoty dinar Umajjadów to islamska średniowieczna złota moneta wyemitowana po raz pierwszy w AH 77 (696-697 r. n.e.) przez kalifa Abd al-Malika ibn Marwana z dynastii Umajjadów, który sprzeciwiał się używaniu monet waluty bizantyjskiej, która miała symbolikę chrześcijańską oraz wizerunki zagranicznych władców. Na polecenie Kalifa zmieniono wzór dinara – monety stały się czysto islamskie – i wykonano je ze złota wydobytego z kopalni Ma’din Bani Sulaim, należącej do Kalifa, położonej na północny zachód od Świętego Miasta Mekki. Pod rządami kolejnych dynastii użycie dinara rozprzestrzeniło się z islamskiej Hiszpanii do Azji Środkowej. Na awersie, rewersie oraz w otoku złotego dinara Umajjadów umieszczono napisy nawiązujące do Islamu, m.in. „W imię Allaha, nie ma Boga prócz Allaha jedynego, Mahomet jest posłańcem Boga”. Współcześnie znanych jest jedynie kilkanaście złotych dinarów Umajjadów, z których prawie wszystkie znajdują się w prywatnych kolekcjach lub międzynarodowych muzeach. Omawiany egzemplarz jest wyjątkowy – według Stephena Lloyd’a, specjalisty od monet islamskich, „(…)ta moneta jest bajeczna. Jest nie tylko pięknie zachowana i zadziwiająco rzadka, ale także jest ważnym dokumentem historycznym.” Złoty dinar Umajjadów sprzedano na aukcji w kwietniu 2011 roku, na której uzyskał kwotę 6 mln dolarów.

 

  • Floren Edwarda III  (1343)

 

 

Druga moneta na liście liczy sobie niemal 700 lat! Wyemitowany w 1343 roku Floren Edwarda III jest jedną z najrzadszych monet o wysokiej wartości. Powstała w wyniku dekretu króla Anglii, Edwarda III, który życzył sobie wybicia złotej monety, nadającej się do użytku w handlu zarówno w Europie, jak i w Anglii. Floren angielski oparto na florenach wyemitowanych we Florencji w 1252 r., które były standardową monetą szeroko stosowaną na arenie międzynarodowej o wadze 3,50 g czystego złota. Nowo wprowadzony angielski floren okazał się mieć dwukrotnie większą wagę, a tym samym wartość nominalną i nie został ostatecznie uznany przez kupców. W wyniku zaistniałej sytuacji Floren Edwarda III został niemal natychmiast wycofany z obiegu, a w sierpniu 1344 r., po zaledwie kilku miesiącach, zastąpiono go bardziej udaną monetą – złotym noblem. Szacuje się, że do czasów współczesnych zachowały się jedynie 3 egzemplarze monety. Dwa zostały odkryte razem na brzegu rzeki Tyne w 1857 roku i są obecnie w posiadaniu British Museum. Trzeci, ostatni, został odkryty w nieujawnionym miejscu na południu Anglii w 2006 roku i niemal natychmiast został sprzedany na aukcji za 460 000 funtów, co było wówczas rekordową ceną za brytyjską monetę. Nabywca Florena Edwarda III wypożyczył monetę do Fitzwilliam Museum w Cambridge, zanim w 2016 roku trafiła ponownie do sprzedaży. Nabył ją prywatny kolekcjoner w Stanach Zjednoczonych, który zapłacił za florena 6,8 milionów dolarów, co daje monecie czwarte miejsce na naszej liście.

 

  • Brasher Doubloon (1787)

 

 

Brasher Doubloon, najcenniejsza i najrzadsza złota moneta XVIII wieku, która wyznaczyła kierunek rozwoju amerykańskiego systemu monetarnego, stanowi jeden z najważniejszych elementów w amerykańskiej historii numizmatycznej. Moneta została wybita prywatnie w 1787 roku – pięć lat przed otwarciem mennicy federalnej – przez Ephraima Brashera, nowojorskiego złotnika, który mieszkał obok Jerzego Waszyngtona. W tym czasie Brasher próbował przekonać stan Nowy Jork do używania miedzianych monet zamiast złotych, ale pomysł nie zyskał aprobaty urzędujących. Niezrażony odmową Brasher postanowił sam wybić monety z brązu i miedzi, ale „na boku” wybił również niewielką partię Doubloonów ze złota – omawiany egzemplarz jest jednym z zaledwie siedmiu, które zostały wyprodukowane przez mistrza i jedynym, który ma inicjały Brashera wybite na piersi orła. Pozostałe egzemplarze Brasher Doubloon, w tym jeden w Smithsonian Institute w Waszyngtonie, mają „EB” wybite na skrzydle orła. Monety te są niezwykle rzadkie i bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. W styczniu 2021 roku Brasher Doubloon został sprzedany na aukcji za 9,9 mln dolarów, co daje mu zaszczytne trzecie miejsce na naszej liście najdroższych monet.

 

  • Flowing Hair Silver/Copper Dollar (1794)

 

Ponad 200 lat temu, gdy Stany Zjednoczone były raczkującym narodem pragnącym ugruntować swoją niepodległość, Kongres USA uchwalił ustawę monetarną z 1792 r., na mocy której utworzono pierwszą mennicę narodową w kraju, założoną w Filadelfii. Mennica rozpoczęła produkcję srebrno-miedzianego dolara w październiku 1794 roku, kiedy to w ciągu jednego dnia wybito 1758 monet z motywem kobiety z rozwianym włosem. Projekt Lady Liberty with Flowing Hair Dollar został zaczerpnięty od starożytnych Rzymian, którzy używali postaci kobiecych do reprezentowania pojęć takich jak wolność czy swoboda. Monety nie były przeznaczone dla ogółu społeczeństwa, rozdawano je kongresmenom i innym ważnym obywatelom amerykańskim w tamtym czasie. Nazwana „Srebrnym Dolarem z Falującymi Włosami„, moneta z czasem stała się narodowym skarbem numizmatycznym, symbolizującym wolność i niezależność finansową młodych Stanów Zjednoczonych. Spośród 1758 wyprodukowanych egzemplarzy Flowing Hair Dollar, zachowało się współcześnie jedynie 130-140 monet, jednak większość w kiepskim stanie. Jedyny egzemplarz Flowing Hair zachowany w niemal nieskazitelnym stanie został sprzedany w październiku 2020 roku za ponad 13 milionów dolarów, i tym samym otrzymuje zaszczytny tytuł drugiej najdroższej monety na świecie. 

 

  • Saint-Gaudens Double Eagle (1907-1933)

 

Podwójny orzeł Saint-Gaudens o nominale 20 dolarów jest obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych złotych monet na rynku. Te złote walory były produkowane przez mennicę amerykańską w latach 1907-1933. Moneta została nazwana na cześć jej projektanta, Augustusa Saint-Gaudensa, i jest powszechnie uważana za jedną z najpiękniejszych monet amerykańskich, jakie kiedykolwiek wybito. Złota moneta podwójny orzeł Saint-Gaudens o nominale 20 dolarów była wynikiem pragnienia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Theodore’a Roosevelta, by upiększyć amerykańską monetę. Prezydent Roosevelt czuł, że Saint-Gaudens był człowiekiem, który mógł mu w tym pomóc. Niestety, mistrz Saint-Gaudens zmarł, zanim projekt monety został sfinalizowany i trafił do produkcji. Mówi się, że wysoki relief i skomplikowany wzór monety utrudniał jej wybicie, a główny grawer mennicy amerykańskiej Charles Barber wprowadził pewną modyfikację do projektu, która pozwoliły na wybicie monety jednym uderzeniem prasy monetarnej (w przypadku monet obiegowych jedna moneta wybijana jest przy pojedynczym uderzeniu prasy monetarnej,  stworzenie monety kolekcjonerskiej wymaga od 3 do 4 uderzeń), a mianowicie usunął z monety słowa „In God We Trust”, co nie spodobało się jednak Kongresowi, który przywrócił oryginalny wzór monety w produkcji. Łącznie wybito 445 500 podwójnych orłów Saint-Gaudensa, a dziś wiadomo, że zachowało się tylko około tuzina. Omawiany egzemplarz monety z 1933 roku, który był ostatnią złotą walutą wybitą w Stanach Zjednoczonych, sprzedano na aukcji w 2021 roku za oszałamiającą sumę 20 mln dolarów, w efekcie dając jej zaszczytne pierwsze miejsce na liście i tytuł najdroższej monety na świecie.

 

Inwestowanie w monety 

Posiadanie unikatowych i cennych okazów jest dla każdego numizmatyka wielkim marzeniem, a powodów, dla których warto zacząć kolekcjonować monety całkiem sporo – dla przyjemności, z chęci uzyskania szybkiego zysku ze sprzedaży kolekcji, a także z chęci długoterminowego inwestowania, bowiem numizmatyka jest jedną z najpopularniejszych metod alternatywnego lokowania pieniędzy. Obecna sytuacja na rynku ekonomicznym skłania do inwestowania w sprawdzone i pewne aktywa, do których złoto z pewnością należy. Złote i srebrne monety bulionowe można nabyć u internetowych dealerów, cieszących się największym zaufaniem wśród klientów, do takich należy Mennica 79Element, rodzinna firma działająca od 2011 roku. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą złotych monet inwestycyjnych Mennicy pod linkiem: https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/.