Najpiękniejsze banknoty świata #1

Najpiękniejsze banknoty świata #1

Jak wybrać najpiękniejszy banknot na świecie? 

Wydaje się to niemal niewykonalne przy ogromnej ilości papierowej waluty emitowanej na świecie, która nierzadko prezentuje bardzo wysoki poziom estetyczny projektów graficznych i ich wykonania. Mimo trudności zadania tego od lat podejmuje się INTERNATIONAL BANKNOTE SOCIETY (IBNS), grupa non-profit, która swoja działalnością propaguje wiedzę na temat światowych walut i banknotów. IBNS rokrocznie organizuje konkurs, w którym różne kraje mogą zgłaszać swoje propozycje najpiękniejszego banknotu na świecie. Jury następnie ocenia zaproponowane banknoty według kilku kryteriów i ogłasza zwycięzcę. W tej publikacji przedstawimy Państwu nasze subiektywne propozycje najpiękniejszych banknotów świata, zaś w kolejnych artykułach przybliżmy nadesłane propozycje najpiękniejszych banknotów roku 2022 i 2023 oraz zaprezentujemy zwycięzców.

1. BANKNOT KOSTARYKAŃSKI O NOMINALE 1000 COLON

Kostarykański Colon (nazwany na cześć admirała Cristóbala Colóna) jest oficjalną walutą w Kostaryce. W czasach kolonialnych na terenie kraju w obiegu była waluta hiszpańska, lecz od momentu uzyskania przez Kostarykę niepodległości w 1821 roku, zwyczajową walutą stał się real, a następnie peso. Od 1896 roku uchwalono ustawę o „złotym obcasie”, która ustanowiła Colon jako jednostkę monetarną, zastępując peso. W 2020 roku rząd Kostaryki wprowadził nowe banknoty graficznie, nawiązujące do poprzedniej wersji – została zachowana kolorystyka oraz główne motywy. Zmiany jakie zostały wprowadzone, to przede wszystkim nowsze zabezpieczenia oraz modyfikacja niektórych elementów graficznych. 

Na awersie banknotu 1000 Colon w barwach przyjemnej dla oka czerwieni widnieje popiersie Braulio Carrillo Colina (1800 – 1845), który w latach 1835-1842 był głową państwa Kostaryki. Postać prezydenta okala z lewej strony kształt terytorium kraju oraz informacje o nominale, numerze emisji oraz zabezpieczenia, które komponują się z radosną kolorystyką banknotu. Na rewersie znajdziemy fragment obrazu ukazujący rozłożyste liściaste drzewo, które spotkać można w Guanacaste, jednej z siedmiu prowincji Kostaryki. Florę kraju uzupełnia wizerunek fauny  – jelenia białego oraz skorpionów. Całości dopełnia kostarykański kaktus, który słynie z tego, że kwitnie jedynie nocą. 

2. BANKNOT SZKOCKI O NOMINALE 50 FUNTÓW.

Ten szmaragdowo zabarwiony skrawek papieru przedstawia portret Sir Waltera Scotta, powieściopisarza, poety, a także wynalazcy, którego wizerunek był przedstawiony na wielu szkockich banknotach w przeszłości. Wyemitowany w 2007 roku banknot jest częścią „Serii Mostów” Banku Szkocji, która celebruje najsłynniejsze mosty rozsiane po krainie ostów. Falkirk Wheel, zmyślna maszyna na rewersie banknotu i jeden z największych szkockich wynalazków jest rodzajem windy dla łodzi, podnośnią obrotową, służącą do transportu jednostek pływających pomiędzy kanałem Forth and Clyde, a kanałem Union, która szybko stała się głównym celem wycieczek szkockich turystów.

 

3.BANKNOT SAMOA O WARTOŚCI 20 TĀLĀ.

Samoa leży w południowej części Oceanu Spokojnego, w centralnej Oceanii i rozciąga się na długość ponad 600 km. Oficjalną walutą Samoa jest tālā peso, która została ustanowiona 1967 roku, po uzyskaniu przez kraj politycznej niepodległości od Nowej Zelandii. 

Na awersie banknotu o nominale 20 tālā widnieje widok wodospadu Sinaloa, znajdującego się w Tuasivi, wiosce na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Savai’i na Samoa.

Rewers banknotu przedstawia słynnego ptaka państwa Oceanii – gołębia zębatego lub inaczej manumea, zamieszkującego lasy tropikalne archipelagu Samoa – oraz kwiat – różowy imbir stożkowy – i godło narodowe kraju. Napisy na banknocie są przedstawione w języku samoańskim i angielskim. Banknot ten jest częścią serii emitowanej w latach 2008 – 2017. Choć jego dominującymi barwami jest żółć i pomarańcz, banknot jest bardzo kolorowy i przywodzi na myśl ciepłe barwy tropikalnej roślinności.

4. BANKNOT 1000-FRANKOWY WYSPY KOMORY (FRANK KOMORSKI)

Archipelagi wydają się wkładać wiele wysiłku w swoje waluty. Komory, kraj położony między wybrzeżem południowo-wschodniej Afryki a Madagaskarem otrzymał nagrodę za ten piękny banknot. Na jego awersie widzimy pływającego koelakanta, starożytną rybę, która uważana była za wymarłą, dopóki nie została ponownie odkryta w pobliżu Komorów w 1938 roku. Na rewersie 1000 franków zaprojektowano grafikę, przedstawiającą tradycyjny kajak z rybakiem. Co ważne – napisy na awersie banknotu zapisano w języku francuskim, a napisy na rewersie po arabsku.

5. BANKNOT FRANCUSKIE TERYTORIA PACYFIKU (C.F.P.) O NOMINALE 10 000 

Frank CFP (od Colonies Françaises du Pacifique – Francuskie Kolonie na Pacyfiku) został utworzony w 1945 roku, wraz z frankiem CFA, bezpośrednio po II wojnie światowej, kiedy w afrykańskich koloniach francuskich tworzono nowe waluty. Franka CFP używa się w Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futunie. Władze francuskie gwarantują stały kurs waluty w stosunku do euro.

Ogólny wzór awersu i rewersu tego banknotu z Polinezji Francuskiej nie zmienił się od 1969 roku. Jedna strona banknotu przedstawia krajobrazy lub postacie historyczne Nowej Kaledonii, zaś druga – Polinezji Francuskiej. Oba terytoria w świadomości ludzi mocno definiują koncept i wygląd raju – wystarczy przytoczyć majestatyczne w swoim oszałamiającym pięknie Bora Bora czy Tahiti – co przez stulecia podkreślane było przez artystów i pisarzy takich jak Paul Gauguin, Robert Louis Stevenson, Somerset Maugham, Herman Melville, a nawet Jimmy Buffett.

Ten konkretny banknot przedstawia na awersie i rewersie wizerunki kobiet pochodzących z Nowej Kaledonii i Polinezji Francuskiej. Ich głowy zdobią roślinne wianki. Wizerunek jednej z kobiet uzupełnia grafika przedstawiająca egzotyczne rybki na tle rafy koralowej oraz totem, druga postać otoczona jest tradycyjnym budownictwem wyspy – drewniane bungalowy kryte liśćmi palm. Banknot utrzymany jest w ciepłej, żółto-pomarańczowo-zielonej tonacji barw.

 

 

Skup starych banknotów

Może posiadasz stare monety lub banknoty? Jeśli tak, zachęcamy Cię do odwiedzin naszego sklepu Staragotówka, gdzie za darmo dokonamy wyceny Twoich numizmatów. Zajmujemy się wymianą dolarów wycofanych z obiegu, a także skupujemy zniszczone banknoty, monety i wszelkie inne waluty. Sprawdź sam i spienięż stare banknoty, zalegające w szufladach.