Najpiękniejsze banknoty świata #2

Najpiękniejsze banknoty świata #2

W tej publikacji kontynuujemy temat poprzedniego artykułu, przedstawiając Państwu kandydatów na najpiękniejszy banknot świata (niektóre ze zgłoszonych okazów to prawdziwe dzieła sztuki!) anno domini 2022.

Banknot o nominale 50 dolarów Barbadosu

Karaibska wyspa Barbados reprezentowana jest w konkursie wprowadzonym w 2022 roku 50-dolarowym banknotem polimerowym.

Utrzymany w pastelowej, pomarańczowej barwie banknot na awersie przedstawia Errola Barrowa, byłego szefa rządu w latach 1961-1976, który nazywany jest Ojcem Niepodległości.

Na rewersie widzimy fragment Placu Niepodległości w stolicy państwa, Bridgetown. Pierwotnie znajdował się tam parking, ale w 2007 roku obszar został przeprojektowany i ponownie otwarty jako przestrzeń miejska z fontannami i amfiteatrem z widokiem na Careenage. Nad Placem Niepodległości wznosi się pomnik Errola Waltona Barrowa,; na banknocie umieszczono tekst w języku angielskim: „That binds our hearts from coast to coast / The pride of nationhood (Od wybrzeża do wybrzeża łączy nasze serca / Duma narodu)”.

Banknot o nominale 50 funtów Irlandii Północnej

Kolejnym pretendentem na liście jest banknot o nominale 50 funtów z Irlandii Północnej,  regionu, który stanowi część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, i który posiada własną walutę wyróżniającej się pięknem projektu i motywu. 

Głównym tematem nowego banknotu jest przemysł, w tym przemysł lotniczy, stoczniowy, lniarski i filmowy. Projekt nowego banknotu o nominale 50 funtów w dużej mierze przedstawia kobiety pracujące w rozwijającej się branży nauk przyrodniczych w Irlandii Północnej. Na pierwszym planie widzimy Dame Jocelyn Bell Burnell, która zasłynęła kultowym już odkryciem pulsarów w 1967 roku, nazywanym „jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych XX wieku” – kulistych, kompaktowych gwiazd neutronowych, które są wielkości dużego miasta, ale zawierają więcej masy niż Słońce.

Odkrycie to zostało uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki w 1974 r., ale pomimo faktu, że jako pierwsza zaobserwowała pulsary, Bell nie była jednym z laureatów nagrody. W 2018 r. otrzymała nagrodę Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics. Po ogłoszeniu nagrody zdecydowała się przekazać całą nagrodę pieniężną w wysokości 2,3 miliona funtów na pomoc kobietom, mniejszościom i uchodźcom, którzy chcą zostać badaczami fizyki, a fundusze mają być zarządzane przez Instytut Fizyki. Powstały w ten sposób program stypendialny znany jest jako „Bell Burnell Graduate Scholarship Fund”.

Na rewersie banknotu znajduje się szereg gatunków flory i fauny występujących w Irlandii Północnej, w tym kosodrzewinę, motyla drzewnego i janowca, którego cierniste kolce sprawiają, że bywa bezpieczną przystanią dla dzikich zwierząt w chwili zagrożenia.

Banknot Sierra Leone o nominale 20 leonów

Kiedy Sierra Leone wprowadziło po denominacji nową serię papierowej waluty w ostatnim tygodniu czerwca 2022 r., jedynym banknotem, który zmienił projekt graficzny był banknot o nominale 20 leonów. Na awersie tej brązowo-pomarańczowej papierowej waluty jest Constance Cummings-John, edukatorka i polityk z Sierra Leone zarówno w przedkolonialnym, jak i postkolonialnym okresie w historii kraju. Constance Cummings-John prowadziła kampanię na rzecz praw kobiet w kraju i na całym kontynencie afrykańskim. Była pierwszą kobietą w Afryce, która dołączyła do rady miejskiej, a gdy Sierra Leone uzyskało niepodległość w 1961 roku, została mianowana burmistrzem miasta Freetown w 1966 roku, stając się pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza, a tym samym pierwszą kobietą w Afryce, która rządziła nowoczesną stolicą.

Na rewersie widzimy grupę 16 uczennic siedzących w ławkach szkolnych, które otacza szarfa z napisem: EDUCATION FOR GENDER EMPOWERMENT („EDUKACJA NA RZECZ WZMOCNIENIA POZYCJI PŁCI”) oraz mapa Sierra Leone w tle.

Banknot o nominale 1000 filipińskich peso – zwycięzca konkursu w roku 2022

Jednym z pretendentów do nagrody na najpiękniejszy banknot na świecie jest banknot o nominale 1000 peso z Republiki Filipin. Kraj ten jest wyspą w południowo-zachodniej Azji, bardzo blisko Tajwanu. Banknot 1000 peso filipińskich w kwietniu 2022 r. zaprezentował swój odnowiony wzór – na awersie polimeru przedstawiono filipińską florę i faunę, która zastąpiła stary projekt, prezentujący filipińskich bohaterów II wojny światowej: Jose Abada Santosa, Josefę Llanes-Escodę i generała Vicente Lima. Zmiana ta nie spodobała się do tego niektórym obywatelom Filipin, którzy wystosowali oni petycję na Change.org „Nie dla usuwania naszych bohaterów II wojny światowej z banknotu 1000 peso”.

Banknot 1000 peso filipińskich w odświeżonej formie przedstawia filipińskiego orła na awersie, na rewersie muszlę z perłą. Całość kolorystyczna banknotu utrzymana jest w bardzo przyjemnej błękitno-niebieskiej tonacji.

Link do strony internetowej INTERNATIONAL BANKNOTE SOCIETY:

https://www.theibns.org/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=138&Itemid=51

Skup starych banknotów

Zachęcamy Państwa do odwiedzin naszego skupu walut Staragotówka, gdzie za darmo dokonamy wyceny Twojego bilonu i waluty papierowej. Zajmujemy się wymianą dolarów wycofanych z obiegu, skupujemy zniszczone i stare banknoty oraz wszelkie waluty wycofane z obiegu.