Najpiękniejsze monety i banknoty

Najpiękniejsze monety i banknoty

Numizmatyka jest bardzo ciekawym hobby oraz jednym z najpopularniejszych rozwiązań na inwestowanie w swoją przyszłość. Zarówno monety, jak i banknoty, mają nie tylko wartość materialną, ale również kolekcjonerską. Ponadto, ich wizualna strona jest elementem budzącym podziw i uznanie wśród wielbicieli numizmatów i osób postronnych. Wiele monet jest obecnie uznawanych za współczesne dzieła sztuki, natomiast niepowtarzalne pieniądze papierowe biorą udział w plebiscycie na najpiękniejszy banknot świata.

Okazy wybijane w małych i największych mennicach świata

Monety są jednymi z najczęściej wybieranych instrumentów inwestycyjnych. Egzemplarze produkowane ze złota, srebra, platyny czy palladu posiadają dużą wartość i stanowią bardzo dobre zabezpieczenie majątku. Mennicom jednak bardzo zależy na stronie wizualnej oraz wyjątkowości każdego okazu, który produkują, dlatego obecnie powstaje bardzo wiele monet nie tylko będących symbolem danego państwa, ale również ukazujących dzieła słynnych artystów, a nawet gwiazdy ulubionych seriali animowanych oraz filmów. New Zealand Mint specjalizuje się m. in. w uwiecznianiu na swoich numizmatach bohaterów „Gwiezdnych Wojen”. Kolekcjonerzy oraz fani serii mogą wybierać spośród srebrnych i złotych monet najwyższej próby. Pierwsze z nich występują w wadze nawet dwóch uncji, natomiast te wykonane z Au mogą ważyć 1 oz. Po jednej stronie okazu znajdują się pojazdy lub bohaterowie serii, natomiast drugą zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. Fani filmów wytwórni Disney mogą nabyć walory z takimi postaciami jak m. in. Myszka Miki, Pies Pluto, Dumbo czy Elza z cieszącej się ogromną popularnością „Krainy lodu”. Ponadto, mennica wybija również monety przedstawiające wojowników z różnych okresów historycznych, wynalazki Leonarda Da Vinci czy też oceaniczne drapieżniki. New Zealand Mint wykonuje nowatorskie okazy, które z pewnością można zaliczyć do najpiękniejszych.

The Perth Mint jest również mennicą wytwarzającą monety, na których znajdują się postacie z filmów oraz animacji. Jednak o jej niepowtarzalności świadczą także okazy mające kształt gwiazdy i symbolizujące Święta Bożego Narodzenia. Ta australijska mennica wybija także monety, które są bardzo cenione wśród inwestorów oraz kolekcjonerów na całym świecie. Są to okazy przedstawiające przyrodę i zarazem symbole tego państwa – m. in. australijski kangur, koala, złoty łabędź oraz orzeł. Seria „Discover Australia” uważana jest za jedną z najpiękniejszych na rynkach międzynarodowych.

Do najatrakcyjniejszych wizualnie i zarazem należących do wartościowych lokat kapitałowych można zaliczyć również takie monety jak Chińska Panda, kanadyjski Maple Leaf, wiedeński Philharmoniker i Barbados Trident. Każdy z tych okazów za sprawą swojej wyjątkowości może stanowić bardzo dobrą inwestycję na przyszłość, dzięki której majątek inwestora zostanie powiększony.kolejkcjonowanie banknotów

Papierowe pieniądze, które powinny znaleźć się w portfelu każdego kolekcjonera

Banknoty również są gratką dla kolekcjonerów nabywających numizmaty. Istnieje wiele walut, które na pierwszy rzut oka nawet nie kojarzą się ze środkami płatniczymi. Bardzo atrakcyjne wizualnie są dolary bermudzkie, są to kolorowe banknoty przedstawiające m. in. rzadkie gatunki zwierząt. Równie barwne, ale wytwarzane z tworzyw sztucznych są rupie malediwskie, które posiadają przezroczyste okienka, przez które można zaglądać. Wprowadzone w 2016 roku dolary australijskie także charakteryzują się szeroką paletą barw i posiadają nowoczesne zabezpieczenia. Do najpiękniejszych banknotów można bez wątpienia zaliczyć colóny kostarykańskie. Zwierzęta znajdujące się na ich nominałach prezentują się bardzo wyjątkowo i otoczone są żywymi kolorami.

22 niepowtarzalne banknoty i tylko jeden zwycięzca

International Bank Note Society co roku organizuje konkurs na najpiękniejszy banknot świata. Ubiegłoroczny plebiscyt dotyczył banknotów wyemitowanych w 2017 r., wzięto w nim pod uwagę 22 waluty świata. Każdy z nich musiał posiadać wysoką artystyczną wartość oraz innowacyjne zabezpieczenia przed fałszerstwem. Najwięcej głosów oddano na 10 franków szwajcarskich (rok wcześniej wybrano 50 franków), drugie miejsce przypadło 100 koronom norweskim, natomiast na trzecim miejscu znalazło się 100 funtów gibraltarskich. Od piątej do dziesiątej lokaty kolejno uplasowały się: 100 meksykańskich peso, 10 dolarów australijskich, 10 dolarów kanadyjskich, 20 000 ariarów madagaskarskich, 7 dolarów Fidżi, 10 brytyjskich funtów, 200 rupii indyjskich.banknoty euro

Stare waluty, które wciąż są wartościowymi numizmatami

Stare banknoty, które zostały wycofane z obiegu również w wielu przypadkach prezentują się bardzo estetycznie i są poszukiwane przez kolekcjonerów. Osoby posiadające nieistniejące już waluty mogą także liczyć na zysk, ponieważ każdy papierowy pieniądz ma pewną wartość. Na stronie https://staragotowka.pl/ prowadzony jest skup walut wycofanych z obiegu i skup starych banknotów. Cennik oraz kalkulator znajdujące się na stronie pozwalają szybko poznać wartość posiadanych numizmatów, natomiast jeśli posiadana przez nas waluta nie jest wyceniona na stronie, to należy skontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się czy prowadzi ona skup wycofanych banknotów, które znajdują się w naszej kolekcji.