Najpiękniejsze waluty na świecie. Część 1

Najpiękniejsze waluty na świecie. Część 1

Piękno można znaleźć w niemal wszystkich aspektach życia, dotyczy to również pieniędzy. Podczas gdy niektóre kraje utrzymują wygląd swojej waluty w prostocie, banknoty i monety innych państw – nie zawahamy się tego stwierdzić – są wręcz małymi dziełami sztuki w użytku codziennym. Ich piękno inspiruje kolekcjonerów i amatorów do podjęcia się zbierania walut z całego świata; zajęcia, które może stać się przygodą i hobby na całe życie. Poniższe zestawienie jest naszym subiektywnym przykładem najbardziej wyszukanych i najpiękniejszych projektów banknotów na świecie. Czy któryś z nich pominęliśmy? Daj znać w komentarzach, czy uzupełniłbyś naszą listę o inne waluty.

 

1. SZWAJCARIA, 50 FRANKÓW 

Ten oszałamiający banknot zdobył tytuł banknotu roku w 2016 roku, przyznawany przez International Banknote Society (IBNS) i nietrudno się domyślić, dlaczego znalazł się na naszej liście najpiękniejszych walut świata. Autorka designu, Manuela Pfrunder, z dbałością o szczegóły opracowała projekt, w którym odeszła od przedstawiania na banknocie ważnych osobistości dla kraju, a zamiast tego skupiła się na wizerunku dłoni, która ma symbolizować cały naród szwajcarski. Przedstawiona dłoń trzyma mniszka lekarskiego, roślinę, która ma reprezentować „bogactwo doświadczeń, jakie Szwajcaria ma do zaoferowania”. Białe nasiona mniszka rozwiewa wiatr, a w tle widać Ziemię i prądy wietrzne, spotykane na naszej planecie. Koncept graficzny jest spójny z zamysłem Banku Szwajcarskiego, który przygotował całą serię nowych banknotów, ucieleśniających motywy reprezentujące koncept czasu, światła, wiatru, wody, materii i języka.

 

2. ANGLIA, 10 FUNTÓW

Jane Austen, ukochana przez Anglików pisarka okresu romantyzmu, autorka między innymi „Dumy i Uprzedzenia” została przedstawiona na banknocie o wartości 10 funtów w serii banknotów wyemitowanych w 2017 roku. Banknot przedstawia subtelny wizerunek twarzy Austen i jest oparty na akwarelowym portrecie autorstwa Jamesa Andrewsa, który został zamówiony przez bratanka autorki po jej śmierci. Ten niezwykły banknot jest jednym z ulubionym wśród kolekcjonerów ze względu na swoje walory artystyczne, piękną gamę kolorów i cechy konstrukcyjne – m.in. osadzenie przez Optiks metalicznej nici, znaku wodnego hibiskusa i przezroczystego motyla, który jest widoczny tylko przy bliższym przyjrzeniu się. Banknot zdobył nagrodę podczas dorocznego konkursu Banknotu Roku w 2010 roku, mimo to jest dość nisko wyceniony.

 

3. BERMUDY, 2 DOLARY

W 2008 roku wszystkie banknoty na Bermudach zostały przeprojektowane z okazji 400-lecia kraju. Nowe wzory charakteryzują się jasnymi, żywymi kolorami, z grafikami przedstawiającymi lokalną przyrodę i architekturę. Banknot 2-dolarowy został wypuszczony na rynek w 2009 roku, a w 2010 roku został uznany za Banknot Roku przez International Bank Note Society. Jest jednym z ulubionych papierowych nominałów wśród kolekcjonerów, którzy cenią go ze względu na walory artystyczne, wspomnianą piękną gamę kolorów i cechy konstrukcyjne. 

Nowy bermudzki banknot 2-dolarowy ma piękne turkusowe tło. Grafika zawarta na banknocie bermudzkim jest mieszanką nowych i historycznych elementów, które podkreślają piękno przyrody i ciekawą historię tego kraju. Na przedniej stronie banknotu widnieje niebieski ptak na gałęzi z liśćmi – bermudzki ptak niebieski pochodzi z tego obszaru i można go często spotkać w parkach i na polach. Na banknocie znajduje się również elektrotyp żaglówki, a przy dokładnym przyjrzeniu się – przezroczysty motyl. Tylna strona banknotu przedstawia Royal Naval Dockyard, która była główną bazą brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej w okresie od niepodległości Stanów Zjednoczonych do zimnej wojny. Na odwrocie znajduje się również przedstawienie Króla Neptuna. Banknot zawiera również znak wodny hibiskusa jako dodatkowe zabezpieczenie. Pod wpływem światła UV kompas wyłania się w 2 kolorach.

 

4. TRYNIDAD I TOBAGO, POLIMEROWY BANKNOT 50 DOLARÓW

Bank Centralny Trynidadu i Tobago wypuścił przyciągający wzrok banknot wykonany z polimeru. Po raz pierwszy pojawił się w 2014 roku i od razu zachwycił swoim wyglądem, zdobywając nagrodę Banknote Award w tym samym roku, mimo silnej konkurencji ponad 100 innych banknotów. Złoty połysk od razu przykuwa uwagę, a na przedniej stronie widnieje ptak kardynał w locie i wspaniały czerwony kwiat hibiskusa. Na odwrocie banknotu widnieje Bank Centralny (który jako pierwszy na Karaibach rozprowadził polimerową walutę) wraz z młodą kobietą w kostiumie maskarady, co miało na celu uchwycenie energii i najukochańszych świąt mieszkańców wyspiarskiego państwa.

 

5. UGANDA, 50 000 SZYLINGÓW

Kuszący wygląd tego banknotu skradł serca IBNS (International Bank Note Society), ponieważ był to pierwszy banknot, na który głosowali wszyscy członkowie organizacji, a nie tylko sama komisja. Front finezyjnie wyraża serce Ugandy, pokazując mężczyznę ubranego w nakrycie głowy Karimojong, oraz mapę Ugandy, która podkreśla równik. Goryle górskie Silverback są pięknie zilustrowane na odwrocie waluty wraz z Pomnikiem Niepodległości po prawej stronie. Złote odcienie i mocny charakter banknotu sprawiły, że stał się on cenną pamiątką dla kolekcjonerów.

 

Skup starych banknotów

Może posiadasz stare monety lub banknoty? Jeśli tak, zachęcamy Cię do odwiedzin naszego sklepu Staragotówka, gdzie za darmo dokonamy wyceny Twoich numizmatów. Zajmujemy się wymianą dolarów wycofanych z obiegu, a także skupujemy zniszczone banknoty, monety i wszelkie inne waluty. Sprawdź sam i spienięż stare banknoty, zalegające w szufladach.