Największe nominały banknotów świata

Największe nominały banknotów świata

Banknoty są nieodzowną częścią nowoczesnej gospodarki, stanowiąc powszechnie akceptowaną i łatwo wymienialną formę środka płatniczego. Zazwyczaj występują w stosunkowo niskich nominałach, wyrażonych w kilkudziesięciu i kilkuset złotych, dolarów, funtów czy euro. W całej historii pieniądza papierowego zdarzały się jednak przypadki drukowania banknotów liczonych w milionach, miliardach, trylionach, a nawet kwintylionach. Podczas gdy niektóre z nich są historycznymi reliktami, wartościowymi głównie dla kolekcjonerów, inne największe nominały pozostają w użyciu do dziś. W tym artykule przedstawiamy banknoty o najwyższych nominałach na świecie.

 

Spis treści:

Największe nominały banknotów wyemitowane w wyniku hiperinflacji

Największe nominały
banknotów, które wciąż pozostają w obiegu:

A na koniec przedstawiciel polskiego banknotu o największym
nominale: 

Gdzie sprzedasz swoje największe nominały?

 

Największe nominały
banknotów wyemitowane w wyniku hiperinflacji:

 

  • 100 trylionów pengő węgierskich (1946 r.)

Banknot 100 trylionów pengő węgierskich to niezwykła waluta, która ma wyjątkową historię – banknot jest najwyższym nominałem wyemitowanym przez jakikolwiek kraj w historii i świadectwem zawirowań gospodarczych, z jakimi borykały się Węgry po II wojnie światowej. W 1946 roku kraj doświadczył poważnej inflacji, spowodowanej wysiłkami rządu w celu sfinansowania powojennej odbudowy. By sprostać jak najszybciej zadaniu, w tym samym roku Węgierski Bank Narodowy emitował banknoty o coraz większych nominałach, które nadążyć miały za rosnącymi cenami, jednak inflacja rosła w zastraszającym tempie (ponad 4 kwadryliony % w skali roku!) i pomimo ogromnego nominału banknot okazał się w zasadzie bezwartościowy i szybko został wycofany z obiegu. Kryzys hiperinflacyjny na Węgrzech zakończył się ostatecznie po wprowadzeniu przez rząd nowej waluty – forinta, który wspierany przez rezerwy złota Węgierskiego Banku Narodowego pomógł ustabilizować gospodarkę i przywrócić zaufanie do waluty. Dziś banknot 100 trylionów pengő węgierskich jest przedmiotem kolekcjonerskim i symbolem burzliwej przeszłości Węgier. Przypomina o niszczycielskich skutkach hiperinflacji oraz o znaczeniu rozsądnej polityki gospodarczej dla utrzymania stabilności i dobrobytu.

Na stronie przedniej banknotu znajduje się portret Gyorgy’ego Lukacsa, węgierskiego filozofa i krytyka literackiego, który był znaczącą postacią w ruchu komunistycznym na Węgrzech. Na odwrocie banknotu znajduje się widok na rzekę Dunaj i budynek parlamentu w stolicy Węgier – Budapeszcie.

 

Inne największe banknoty wyemitowane przez rząd Węgier: 1 milion, 10 milionów, 100 milionów, 1 bilion, 10 bilionów, 100 bilionów, 1 trylion, 10 trylionów.

 

  •  100 bilionów marek niemieckich
    (1924 r.)

100 bilionów marek wyemitowane 15. lutego 1924 r. to przykład banknotu o znacznej wartości historycznej – odzwierciedla oszałamiającą hiperinflację, która nękała Republikę Weimarską na początku lat dwudziestych XX wieku. Republika Weimarska była niemieckim rządem, który powstał po I wojnie światowej i trwał od 1918 do 1933 roku. Stosunkowo krótki czas działania rządu mierzył się z licznymi wyzwaniami gospodarczymi, w tym z ogromnymi reparacjami po I wojnie światowej, niestabilnością polityczną i niepokojami społecznymi. Hiperinflacja była konsekwencją próby sfinansowania przez rząd powojennych zobowiązań poprzez drukowanie nadmiernych ilości pieniędzy. Pomimo dużej wartości nominalnej banknotu, marka niemiecka błyskawicznie uległa znacznej deprecjacji, co uczyniło ją praktycznie bezwartościową pod względem siły nabywczej. Tylko kilka muzealnych kolekcji numizmatycznych z całego świata zawiera banknot o nominale 100 bilionów marek.

Banknot utrzymany jest w barwach turkusu, brązu i szarości. Na awersie widnieje tekst w języku niemieckim, prefiks i numeracja. Wzór zawiera portret „Willibalda Pirkheimera” (1524), namalowany przez niemieckiego malarza Albrechta Dürera (1471-1528), pieczęć drukarni Reichsbanku oraz podpisy prezesa banku i członków zarządu. Na rewersie widzimy ramkę i tło złożone z giloszowanych kształtów z nominałem w centrum oraz tekstem w języku niemieckim.

 

Inne największe banknoty wyemitowane przez rząd Republiki: czteroletnia emisja papierowej waluty Republiki Weimarskiej obejmuje 35 nominałów, od 10 marek do 100 bilionów marek.

 

  • 100 bilionów dolarów Zimbabwe (2009 r.)

W 2009 roku Zimbabwe wyemitowało banknot o nominale 100 bilionów dolarów. Był to najwyższy nominał, jaki kiedykolwiek został wyemitowany przez jakikolwiek kraj w drugiej połowie XX wieku i stanowił on punkt zwrotny dla gospodarki Zimbabwe. W latach dwutysięcznych afrykański kraj doświadczał hiperinflacji (wg oficjalnych danych w 2008 r. było to aż 231 mln % w skali roku!), w pewnym momencie ceny podwajały się co 24 godziny. Rząd zareagował na to, drukując więcej pieniędzy, co jeszcze bardziej podsyciło feralny proces. Gdy dodruk pieniądza o nominale 100 bilionów dolarów Zimbabwe nie przyniósł oczekiwanej poprawy, bank centralny kraju porzucił własną walutę i przyjął dolara amerykańskiego.

Banknot 100 bilionów dolarów Zimbabwe jest obecnie ciekawostką i przedmiotem kolekcjonerskim. Na rynku numizmatycznym wart jest zaledwie kilka dolarów, co znacząco odbiega od jego wartości nominalnej.

Na awersie banknotu o barwie niebieskiej umieszczono skały Chiremba Balancing Rocks w Parku Narodowym Matopos oraz narodowy symbol kraju, Zimbabwe Bird w farbie zmieniającej kolory. Na rewersie przedstawiono wodospady Wiktorii (lub Mosi-oa-Tunya, co oznacza Dym i Grzmoty) na rzece Zambezi i bawoła afrykańskiego.

 

Inne największe banknoty wyemitowane przez rząd Zimbabwe: 5,10,20,50 i 1 miliard dolarów Zimbabwe oraz 10,20,50 bilionów dolarów Zimbabwe.

 

Największe nominały
banknotów, które wciąż pozostają w obiegu:

 

  • 1 miliard dolarów singapurskich (SGD)

Banknot o nominale 1 miliarda dolarów singapurskich to przykład banknotu o niebotycznie wysokim nominale, który znajduje się w aktualnym obiegu, choć nie jest spotykany w codziennych transakcjach  zarezerwowany jest wyłącznie do transakcji międzybankowych oraz w transakcjach handlowych na dużą skalę. Nie dziwi to zupełnie, biorąc pod uwagę, że banknot o tym nominale odpowiada kwocie ponad 3 mln złotych! 

Na przedniej stronie banknotu 1 miliard dolarów singapurskich znajduje się portret Yusofa bin Ishaka, pierwszego prezydenta Singapuru. Ishak pełnił funkcję prezydenta w latach 1965-1970 i był kluczową postacią w procesie uniezależniania się Singapuru od brytyjskich rządów kolonialnych. Na odwrocie banknotu pokazana jest parada z okazji Dnia Narodowego Singapuru, która odbywa się co roku 9 sierpnia.

 

Inne największe banknoty wyemitowane przez rząd Singapuru: w codziennym użyciu są nominały 10000, 1000 i 500 dolarów singapurskich.

 

  • 500 000 wietnamskich dongów (VND)

Banknot 500 000 dongów wietnamskich jest najwyższym nominałem wietnamskiej waluty w aktualnym obiegu. Po raz pierwszy został wprowadzony w 2004 roku i od tego czasu stał się częstym widokiem w codziennych transakcjach w całym Wietnamie. Wartość banknotu w przeliczeniu na złotówki wynosi prawie 82 zł.

Na awersie banknotu 500 000 dongów wietnamskich znajduje się portret Ho Chi Minha, rewolucyjnego przywódcy, który poprowadził Wietnam do niepodległości od francuskich rządów kolonialnych. Ho Chi Minh jest powszechnie uważany za ojca współczesnego Wietnamu i jest czczony przez wielu Wietnamczyków za swój wkład w niepodległość i rozwój kraju. Na odwrocie banknotu przedstawiono scenerię miejsca urodzenia prezydenta Ho Chi Minha w Kim Lien, prowincji Nghe An – widzimy chatkę i bujną roślinność za nią. Wzór zdobią tradycyjne zdobienia etniczne.

 

Inne największe banknoty wyemitowane przez rząd Wietnamu: 10000,20000,50000 i 100000 wietnamskich dongów

  • 100 000 rupii indonezyjskich (IDR)

Bank Indonezji wypuścił różne rodzaje banknotów i walut w całej historii kraju. Większość z nich ma unikalne i ekscytujące cechy, które wzbudzą zainteresowanie każdego zapalonego kolekcjonera. Największym nominałem w tej serii banknotów jest 100 000 rupii indonezyjskich, którego wartość w przeliczeniu na naszą walutę wynosi zaledwie około 27 zł.

Ta papierowa waluta została początkowo wprowadzona do obiegu w 2004 roku. W tym czasie inflacja w kraju była na rekordowo wysokim poziomie, a rząd musiał wkroczyć, aby zapewnić obywatelom łatwiejszy sposób prowadzenia handlu i działalności gospodarczej, ponieważ większość banknotów stała się przestarzała.

Utrzymany w czerwono-pomarańczowej barwie banknot o nominale 100 000 rupii indyjskich jest bardzo atrakcyjny dla kolekcjonerów ze względu na swój unikalny design – na jego awersie znajdują się dwa portrety. Są to wizerunki Sukarno i Mohammada Hatty, odpowiednio pierwszego prezydenta i wiceprezydenta kraju. Obaj odegrali ogromną rolę w wyzwoleniu Indonezji spod holenderskich rządów kolonialnych i ustabilizowaniu zróżnicowanego narodu we wczesnych latach po odzyskaniu niepodległości. Na rewersie widzimy budynek, w którym mieszczą się dwie izby parlamentu kraju.

 

Inne największe banknoty wyemitowane przez rząd Indonezji: 10000, 20000 i 50000 rupii indonezyjskich.

 

 

A na koniec przedstawiciel polskiego banknotu o największym
nominale: 

 

2 miliony polskich złotych (1992-1994)

Banknot o nominale 2 milionów złotych został wprowadzony w 1992 roku przez Narodowy Bank Polski. Pozostawał w obiegu jedynie przez dwa lata – w 1994 roku Sejm uchwalił ustawę o denominacji w stosunku 10 000:1, w wyniku której nominały 50 000 zł, 100 000 zł, 500 000 zł, 1 000 000 zł i 2 000 000 zł przestały być prawnymi środkami płatniczymi.

Na awersie banknotu o nominale 2 milionów złotych znajduje się portret króla Zygmunta III Wazy, który rządził Polską w latach 1587-1632. Król Zygmunt III Waza był wybitną postacią w historii Polski i jest znany ze swoich zasług dla sztuki, nauki i kultury polskiej.

Na odwrocie banknotu przedstawiony jest Zamek Królewski w Warszawie, który jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych i kulturalnych Polski. Zamek odegrał znaczącą rolę w historii Polski, będąc rezydencją monarchów i miejscem ważnych wydarzeń politycznych.

Gdzie sprzedasz swoje największe nominały?

Skup walut Staragotówka przyjmuje banknoty o małych i dużych nominałach, banknoty wycofane z obiegu, zniszczone zębem czasu, zwilgotniałe etc. Oferujemy ceny najwyższe na rynku, więc jeśli masz niepotrzebne, stare funty, stare dolary czy bilon, skontaktuj się z nami, a zaoferujemy Ci najlepszą cenę!