Największe nominały świata

Największe nominały świata

Banknoty są nieodzowną częścią nowoczesnej gospodarki, stanowiąc powszechnie akceptowaną i łatwo wymienialną formę środka płatniczego. Zazwyczaj występują w stosunkowo niskich nominałach, wyrażonych w kilkudziesięciu i kilkuset złotych, dolarów, funtów czy euro. W całej historii pieniądza papierowego zdarzały się jednak przypadki drukowania banknotów liczonych w milionach, miliardach, trylionach, a nawet kwintylionach. Podczas gdy niektóre z nich są historycznymi reliktami, wartościowymi głównie dla kolekcjonerów, inne pozostają w użyciu do dziś.

100 bilionów dolarów Zimbabwe 

W 2009 roku Zimbabwe wyemitowało banknot o nominale 100 bilionów dolarów. Był to najwyższy nominał, jaki kiedykolwiek został wyemitowany przez jakikolwiek kraj w drugiej połowie XX wieku i stanowił on punkt zwrotny dla gospodarki Zimbabwe. W latach dwutysięcznych afrykański kraj doświadczał hiperinflacji (wg oficjalnych danych w 2008 r. było to aż 231 mln % w skali roku!), w pewnym momencie ceny podwajały się co 24 godziny. Rząd zareagował na to, drukując więcej pieniędzy, co tylko jeszcze bardziej podsyciło feralny proces. Gdy dodruk pieniądza o nominale 100 bilionów dolarów nie przyniósł oczekiwanej poprawy, bank centralny kraju porzucił własną walutę i przyjął dolara amerykańskiego.

Banknot jest obecnie ciekawostką i przedmiotem kolekcjonerskim o niewielkim zastosowaniu praktycznym. Na rynku kolekcjonerskim wart jest zaledwie kilka dolarów, co znacznie odbiega od jego wartości nominalnej.

Na awersie banknotu o barwie niebieskiej umieszczono Chiremba Balancing Rocks w Parku Narodowym Matopos oraz Zimbabwe Bird w farbie zmieniającej kolory. Na rewersie przedstawiono wodospady Wiktorii (lub Mosi-oa-Tunya, co oznacza Dym i Grzmoty) na rzece Zambezi i bawoła afrykańskiego.

100 000 wietnamskich dongów

Banknot 100 000 dongów wietnamskich jest jednym z najwyższych nominałów wietnamskiej waluty w aktualnym obiegu. Po raz pierwszy został wprowadzony w 2004 roku i od tego czasu stał się częstym widokiem w codziennych transakcjach w całym Wietnamie. 

Na awersie banknotu 100 000 VND znajduje się portret Ho Chi Minha, rewolucyjnego przywódcy, który poprowadził Wietnam do niepodległości od francuskich rządów kolonialnych. Ho Chi Minh jest powszechnie uważany za ojca współczesnego Wietnamu i jest czczony przez wielu Wietnamczyków za swój wkład w niepodległość i rozwój kraju.

Na odwrocie banknotu przedstawiono Świątynię Tran, która znajduje się w północnej prowincji Nam Dinh. Świątynia jest poświęcona dynastii Tran, która rządziła Wietnamem od 1225 do 1400 roku i która znana jest ze swoich zwycięstw militarnych nad obcymi najeźdźcami oraz z wkładu w wietnamską kulturę i literaturę.

100 trylionów pengő węgierskich 

Banknot 100 trylionów pengő węgierskich to niezwykła waluta, która ma wyjątkową historię – banknot jest najwyższym nominałem wyemitowanym przez jakikolwiek kraj w historii i świadectwem zawirowań gospodarczych, z jakimi borykały się Węgry po II wojnie światowej. W 1946 roku kraj doświadczył poważnej inflacji, spowodowanej wysiłkami rządu w celu sfinansowania powojennej odbudowy. By sprostać jak najszybciej zadaniu, Węgierski Bank Narodowy emitował banknoty o coraz większych nominałach, które nadążyć miały za rosnącymi cenami, jednak inflacja rosła w zastraszającym tempie (ponad 4 kwadryliony % w skali roku!) i pomimo ogromnego nominału banknot okazał się w zasadzie bezwartościowy i szybko został wycofany z obiegu. Kryzys hiperinflacyjny na Węgrzech zakończył się ostatecznie po wprowadzeniu przez rząd nowej waluty – forinta, który wspierany przez rezerwy złota Węgierskiego Banku Narodowego pomógł ustabilizować gospodarkę i przywrócić zaufanie do waluty. Dziś banknot jest przedmiotem kolekcjonerskim i symbolem burzliwej przeszłości Węgier. Przypomina o niszczycielskich skutkach hiperinflacji oraz o znaczeniu rozsądnej polityki gospodarczej dla utrzymania stabilności i dobrobytu.

Na stronie przedniej banknotu znajduje się portret Gyorgy’ego Lukacsa, węgierskiego filozofa i krytyka literackiego, który był znaczącą postacią w ruchu komunistycznym na Węgrzech. Na odwrocie banknotu znajduje się widok na rzekę Dunaj i budynek parlamentu w stolicy Węgier – Budapeszcie.

 

1 miliard dolarów singapurskich (SGD)

Banknot o nominale miliarda dolarów singapurskich to kolejny przykład banknotu o niebotycznie wysokim nominale, który znajduje się w aktualnym obiegu, choć nie jest powszechnie spotykany w codziennych transakcjach – jest zazwyczaj zarezerwowany do transakcji międzybankowych oraz w transakcji handlowych na dużą skalę. Nie dziwi to zupełnie, biorąc pod uwagę, że banknot o tym nominale odpowiada kwocie 3,230,689,919 zł! 

Na przedniej stronie banknotu o nominale miliarda dolarów singapurskich znajduje się portret Yusofa bin Ishaka, pierwszego prezydenta Singapuru. Ishak pełnił funkcję prezydenta w latach 1965-1970 i był kluczową postacią w procesie uniezależniania się Singapuru od brytyjskich rządów kolonialnych. Na odwrocie banknotu pokazana jest parada z okazji Dnia Narodowego Singapuru, która odbywa się co roku 9 sierpnia.

 

A na koniec przedstawiciel rodzimej waluty: 

2 miliony polskich złotych

Banknot o nominale 2 milionów złotych został wprowadzony w 1992 roku przez Narodowy Bank Polski. Pozostawał w obiegu jedynie przez dwa lata – w 1994 roku Sejm uchwalił ustawę o denominacji w stosunku 10 000:1, w wyniku której nominały 50 000 zł, 100 000 zł, 500 000 zł, 1 000 000 zł i 2 000 000 zł przestały być prawnymi środkami płatniczymi.

Na awersie banknotu o nominale 2 milionów złotych znajduje się portret króla Zygmunta III Wazy, który rządził Polską w latach 1587-1632. Król Zygmunt III Waza był wybitną postacią w historii Polski i jest znany ze swoich zasług dla sztuki, nauki i kultury polskiej.

Na odwrocie banknotu przedstawiony jest Zamek Królewski w Warszawie, który jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych i kulturalnych Polski. Zamek odegrał znaczącą rolę w historii Polski, będąc rezydencją monarchów i miejscem ważnych wydarzeń politycznych.

Skup walut Staragotówka przyjmuje banknoty o małych i dużych nominałach, banknoty wycofane z obiegu, zniszczone zębem czasu, zwilgotniałe etc. Oferujemy ceny najwyższe na rynku, więc jeśli masz niepotrzebne funty, stare dolary czy bilon, skontaktuj się z nami, a zaoferujemy Ci najlepszą cenę!