Nowa seria najpiękniejsze banknoty świata #3

Nowa seria najpiękniejsze banknoty świata #3

W tej publikacji przedstawimy Państwu kandydatów na najpiękniejszy banknot świata roku 2023.

 

 

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA): Banknot o nominale 1000 Dirhamów 

 

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) 10 kwietnia 2023 r. wprowadził do obiegu nowy banknot polimerowy o nominale 1000 dirhamów, który jest ulepszeniem poprzedniej wersji papierowej, będącej w użyciu od 2015 roku. Obie wersje nominału będą w obiegu. Warto zauważyć, że polimerowe podłoże banknotu jest trwałym i przyjaznym dla środowiska materiałem.  

Nowy banknot łączy w sobie nowoczesne zabezpieczenia z obrazami przedstawiającymi rozwój kulturalny kraju. Podstawową kolorystyką nowego banknotu są odcienie brązu, podobnie jak w poprzedniej wersji, a zatem znane konsumentom. Tym, co wyróżnia nowy banknot, są obrazy odzwierciedlające współczesne osiągnięcia ZEA, w tym eksplorację kosmosu i produkcję energii. Rysunki i napisy na banknocie zostały stworzone przy użyciu zaawansowanych technik druku wklęsłego.

Przednia strona banknotu 

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret zmarłego szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, obok modelu promu kosmicznego, zainspirowanego jego spotkaniem z pionierami amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w 1974 roku. Wizerunki astronauty, satelity i rakiety na awersie banknotu upamiętniają osiągnięcia Zjednoczonych Emiratów Arabskich w eksploracji kosmosu.

Tylna strona banknotu 

Tył nowego banknotu przedstawia elektrownię jądrową Barakah w Abu Zabi.

 

Nowy banknot ZEA o nominale 1000 dirhamów otrzymał już wyróżnienia branżowe za „unikalne wzornictwo, parametry techniczne i innowacyjne zabezpieczenia”. Niedawno został uznany za „najlepszy nowy banknot” na poziomie regionalnym w 2023 r. na konferencji High Security Printing EMEA w Abu Zabi.

 

 

  • Argentyna: Banknot o nominale 2000 Pesos

 

Banco Central de la República Argentina 22 maja 2023 roku wyemitował nowy banknot papierowy o nominale 2000 pesos, co czyni go banknotem o największym nominale w kraju. Upamiętnia on rozwój nauki i medycyny w Argentynie, przedstawiając portrety doktorów Cecilii Grierson i Ramóna Carrillo, historycznych pionierów argentyńskiego zdrowia publicznego. Podstawowa kolorystyka banknotu utrzymana jest w tonacji ciemnoszarej i różowej.

Przednia strona banknotu 

Dominującymi wizerunkami na awersie banknotu są portrety dr Cecilii Grierson i dr Ramóna Carrillo. Dr Grierson była pierwszą kobietą, która została lekarzem w Argentynie po ukończeniu School of Medicine na Universidad de Buenos Aires w 1889 roku. Była położnikiem, który założył pierwszą szkołę pielęgniarską w Ameryce Łacińskiej z formalnym programem nauczania. Była członkiem-założycielem Argentyńskiego Stowarzyszenia Medycznego, a także pionierem w otwieraniu centrów pierwszej pomocy w małych miastach i odegrała kluczową rolę podczas epidemii cholery w Buenos Aires. Dr Carrillo był neurochirurgiem, neurologiem i sanitariuszem. Pełnił funkcję pierwszego argentyńskiego ministra zdrowia (1946-1954) i poświęcił się rozwojowi medycyny społecznej. Wyeliminował choroby endemiczne, takie jak malaria, położył kres niektórym epidemiom i drastycznie zmniejszył śmiertelność niemowląt.

Tylna strona banknotu 

Tylna strona banknotu przedstawia budynek Instytutu Malbrán, założonego w 1893 r. w celu wytwarzania produktów biologicznych do leczenia chorób zakaźnych i zaraźliwych.

 

 

  • Kirgistan: banknot o nominale 500 Somów

 

Som jest oficjalną walutą Kirgistanu od 1993 roku, kiedy to zastąpił radzieckiego rubla. Słowo som oznacza „czysty” w językach kazachskim, kirgiskim, ujgurskim, uzbeckim i wielu innych językach turkijskich. Oficjalny symbol waluty: С̲. Rząd wyemitował pierwsze banknoty o nominałach 1, 10 i 50 tyionów, a Bank Kirgistanu wyemitował banknoty o nominałach 1, 5 i 20 somów. Po emisji pierwszej serii banknotów Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej przejął produkcję waluty i wprowadził cztery serie od 1994 do 2016 roku. Ostatnia seria obejmuje banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 5000 somów. Nowy banknot o nominale 500 somów zaprezentowano 10 maja 2023 roku. Podstawowa kolorystyka banknotu utrzymana jest w fiolecie i barwie liliowej.

Przednia strona banknotu 

Przednia strona banknotu o nominale 500 kirgiskich somów przedstawia portret Sayakbaya Karalaeva (1894-1971), który był znanym manaschi (recytatorem epickiego kirgiskiego poematu „Manas”). Po lewej stronie portretu znajduje się ornament wykonany tuszem zmieniającym kolor; wzór zmienia się ze złotego na jadeitowy, a poruszające się podwójne pierścienie można zobaczyć po przechyleniu banknotu. Pod portretem znajduje się napis „БЕШ ЖYЗ CОМ”. 

Tylna strona banknotu 

Rewers banknotu przedstawia mauzoleum tytułowego bohatera Manas w prowincji Talas, ptaka srokosza oraz widok na góry Talas Ala-Too. Napisy na banknocie są przedstawione w języku kirgiskim. 

 

 

  • Republika Południowej Afryki: banknot o nominale 50 randów

 

Rand jest oficjalną walutą w Republice Południowej Afryki od 1961 r., kiedy to zastąpił funta. Pierwsza seria banknotów została wyemitowana w nominałach 1, 2, 10 i 20 randów, a następnie 5 randów w 1966 roku i 50 randów w 1984 roku. W 2012 r. ogłoszono nową serię banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 randów. Południowoafrykański Bank Rezerw (SARB) zmodernizował wszystkie pięć nominałów swoich banknotów i zaczął wprowadzać je do obiegu 4 maja 2023 roku. Seria obejmuje twarz Nelsona Mandeli na przedniej stronie i zwierzęta Wielkiej Piątki (lew, lampart, nosorożec czarny, słoń afrykański i bawół afrykański) na odwrocie. Podstawowa kolorystyka banknotu utrzymana jest w czerwieni i różu.

Przednia strona banknotu 

Przednia strona banknotu o nominale 50 randów południowoafrykańskich przedstawia Nelsona Rolihlahlę Mandelę (1918-2013), południowoafrykańskiego przywódcę rewolucyjnego i polityka, który pełnił funkcję prezydenta RPA w latach 1994-1999, na artystycznym tle z cieniami nawiązującymi do malowideł jaskiniowych. W tle widać godło narodowe i nominał. 

Tylna strona banknotu 

Rewers banknotu przedstawia lwa i jego młode, nominał w językach Xhosa i suahili. Na odwrocie każdego banknotu dodano również motyw flagi RPA.

 

 

  • Jamajka: banknot o nominale 1000 dolarów

 

Bank Jamajki rozpoczął w czerwcu 2023 roku emisję nowej serii jamajskich banknotów, (sześciu nominałów) i nowego nominału 2000 USD – zostanie on dodany, aby zmniejszyć nadmierne poleganie na banknocie o nominale 1000 USD w transakcjach gotówkowych.  Dominującym kolorem banknotu jest niebieski i błękit.

Przednia strona banknotu 

Nowy banknot celebruje 60. rocznicę odzyskania niepodległości oraz jej bohaterów narodowych, Sir Alexandera Bustamante’a, pierwszego premiera Jamajki po uzyskaniu niepodległości, oraz Normana Manley’a, jamajskiego polityka, który w 1938 roku założył Ludową Partię Narodową, będącą pierwszą socjaldemokratyczną partią działającą na wyspie. Był zagorzałym przeciwnikiem kolonializmu. Wraz z Alexandrem Bustamantem zabiegał o autonomię dla Jamajki. Wzór zawiera również nominał oraz herb kraju.

Tylna strona banknotu 

Rewers banknotu przedstawia budynek Jamaica House i drzewa oraz palmy przy Hope Road w Kingston, stolicy Jamajki.

 

Skup starych banknotów i bilonu

W naszym skupie Staragotówka wycenimy każdy przesłany nam banknot i monetę. Jeśli posiadasz stary bilon, zniszczone banknoty lub pozostałą po wakacjach zagraniczną walutę, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą i sprzedaży swojej gotówki – oferujemy najwyższe ceny skupu na rynku! Zajmujemy się także skupem starych dolarów, jak również wycofanych z obiegu funtów, euro i innych walut.