Oddziaływanie inflacji na różne typy inwestycji

Oddziaływanie inflacji na różne typy inwestycji

Największym wrogiem każdego inwestora jest inflacja. Należy uwzględniać ten czynnik, planując to, gdzie chcemy ulokować własne oszczędności. Dlaczego „zmniejsza” ona zwroty z inwestycji? W co inwestować, by się uchronić przed jej skutkami?

figurka domu

Inflacja

Ujmując rzecz najprościej, inflacja to wzrost poziomu cen. Inaczej można też powiedzieć, że jest to zmniejszenie siły nabywczej pieniądza. W każdym kraju kształtuje się ona inaczej, a wpływ na to mają rozmaite czynniki. Jej wskaźnikiem jest stopa inflacji, czyli procentowa wartość wzrostu cen w przyjętym okresie (najczęściej wylicza się ją rok do roku).

Lokaty – jak nie stracić?

W Polsce stopa inflacji w ostatnim czasie oscyluje w ok. 3%. Wartość ta przewyższa przeciętne oprocentowanie instrumentów bankowych, tj. np. lokaty krótkoterminowe. Inwestor, choć otrzyma z niej większą kwotę na konto, tak naprawdę nic nie zyska – za odzyskane pieniądze będzie mógł kupić podobną ilość produktów (czasem nawet mniejszą) niż przed zawarciem umowy z bankiem. Aby ochronić się przed skutkami inflacji, musielibyśmy otrzymywać z inwestycji ponad 2,1% w skali roku. Specjaliści przekonują także, że lepiej zdecydować się na lokaty wieloletnie – najlepiej zawierane na okres 10 lat. W przypadku takiej lokaty odsetki co roku dopisywane są do stanu naszego konta i te dodatkowe środki są dalej pomnażane. Jeśli szukamy sposobu oszczędzania odpornego na inflację i nie mamy ochoty sprawdzać ofert poszczególnych lokat, rozsądnie będzie zainwestować w obligacje skarbowe.

Nieruchomości

Na działanie inflacji odporne są też inwestycje w nieruchomości. Po pierwsze – zawsze nabywamy w ten sposób mienie, a najczęściej jego wartość wzrasta w czasie. Obserwujemy to obecnie: ceny mieszkań co roku rosną bardziej niż stopa inflacji. Nawet te kupione 5 lat temu znacznie podniosły już swoją wartość. Dodatkowo jeśli zamierzamy zarabiać na długoterminowym wynajmowaniu naszego mieszkania, możemy skorzystać z zapisów prawnych i chronić się przed skutkami inflacji, podwyższając czynsz o jej wartość. Trzeba tylko pamiętać o stosownym zapisie w umowie z lokatorami.

Kruszce

Od lat za najlepszy sposób walki ze skutkami inflacji uważa się inwestycję w kruszce. Zakup monet inwestycyjnych i sztabek określonych metali szlachetnych zawsze się opłaca. Pokazuje to choćby porównanie siły nabywczej dolara i złota. Na przestrzeni lat kruszce zachowały swoją wartość, a dolar z każdym rokiem tracił. Dodatkowo wchodzą tu jeszcze kwestie podatkowe – złote monety bulionowe i sztabki zwolnione są z podatku VAT, a przy długoterminowych inwestycjach po sprzedaniu złota nie zapłacimy też podatku dochodowego. Choć w przypadku zakupu srebra inwestycyjnego musimy liczyć się z VAT-em, to jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 6 pełnych miesięcy od nabycia, również nie stracimy nic fiskusowi. Sztabki srebra i srebrne monety są więc równie cennym, bo opierającym się inflacji, sposobem inwestowania. Warto odnotować, że wszystkie kruszce w ostatnich latach zwiększają swoją wartość. Jeśli chcesz kupić sztabki, złote i srebrne monety bulionowe, musisz znaleźć uczciwy skup metali szlachetnych. Alternatywą dla punktów stacjonarnych, są nowoczesne skupy internetowe, tj. https://79element.pl/. Wybrane produkty, np. srebrne monety inwestycyjne kupujemy podobnie jak inne przedmioty w sklepach internetowych. Po wykonaniu przelewu, zanonimizowaną paczkę otrzymasz pod wskazany adres kurierem lub do paczkomatu. Wszystko szybko i wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

sztabki złota o masie 1 kg

Najlepszy sposób na inwestowanie

Jak przekonują eksperci, by inwestować, minimalizując skutki inflacji, warto urozmaicić swój portfel inwestycyjny. Najlepiej łączyć bezpieczne sposoby inwestowania, ale przeznaczyć też pewne środki na te transakcje, które obarczone są dużym ryzykiem – to one mogą przynieść największe zyski. Jednym z istotnych elementów każdego portfela powinny być kruszce. Sprzedaż srebra i złota we właściwym momencie może przynieść nam kilkunastoprocentowe zwroty.