Polskie rezerwy złota i ich historia

Polskie rezerwy złota i ich historia

Złoto jest obok srebra najbardziej rozpoznawalnym metalem szlachetnym na świecie. Ponadto jest traktowane jako pewny środek inwestycyjny gwarantujący duże poczucie bezpieczeństwa, o czym świadczy powiększanie rezerw tego kruszcu przez niemal wszystkie państwa świata. Jak prezentowała się Polska na przestrzeni lat na tle najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów globu?

Burzliwe czasy dla polskiego złota

Obecnie polskie rezerwy złota są przechowywane w londyńskich skarbcach. Jednak na przestrzeni lat przebyły one długą drogę przez Europę oraz inne kontynenty. Z powodu wybuchu II Wojny Światowej, bank państwowy II RP musiał szybko działać, aby uchronić cenny kruszec (ok. 80 ton złota) przed niemiecką armią. W Polsce znajdowało się go 75%, z czego połowa ulokowana była w Warszawie, natomiast reszta w Lublinie, Zamościu, Siedlcach i Brześciu nad Bugiem. W początkowym planie Ministerstwo Skarbu Państwa chciało przewieźć całe rezerwy jak najdalej na wschód (do Brześcia). Napięta sytuacja na froncie poskutkowała jednak transportem rezerw poza grancie kraju – do Śniatynia. Następnie polskie złoto zostało przewiezione pociągiem nad Morze Czarne, gdzie z kolei załadowano je na amerykański tankowiec i przetransportowano do Stambułu. Stamtąd rezerwy złota trafiły do Neves w centralnej Francji, gdzie były przechowywane do 10 maja 1940 roku. Zbliżające się do Paryża niemieckie wojska były prowodyrem do wywiezienia zasobów jeszcze dalej na zachód, po czym zostało załadowane na statek i przetransportowane do Dakaru, a następnie w głąb kontynentu. W Afryce rezerwy „przeleżały”, aż do 1944 roku. Zostały podzielone na trzy części i trafiły do skarbca Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Banku w Anglii oraz do Kanady. Po zakończeniu wojny właścicielem rezerw złota (z wyjątkiem 11 ton zatrzymanych przez Wielką Brytanię, które to stanowiły pokrycie polskich potrzeb cywilnych) ponownie został Bank Polski, który „wyprzedawał” je nowo powołanemu do życia NBP. Część rezerw została przeznaczona na odbudowę państwa polskiego.

złoto inwestycyjne
Państwa posiadające największe rezerwy złota

Stale postępująca inflacja nie jest sprzymierzeńcem pieniędzy będących w obrocie. Z tego powodu jednym z najpewniejszych środków do przechowywania kapitału są metale szlachetne, a w szczególności złoto. Mimo, że dolar amerykański, funt brytyjski, euro i frank szwajcarski należą na najsilniejszych i mających największy wpływ na światową gospodarkę walut, to jednak Au ma największe znaczenie dla centralnych banków w poszczególnych krajach, m. in. ze względu na odporność na spekulacje giełdowe.

W posiadaniu największych rezerw złota prym wiodą oczywiście Stany Zjednoczone, które przechowują ponad 8133 tony tego kruszcu. Jest to wartość ponad dwukrotnie większa od tej, będącej w posiadaniu naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec (prawie 3370 ton). Na trzecim miejscu plasują się Włochy, których rezerwy wynoszą 2452 t, następnie Francja z wynikiem 2436 ton. Rosja znajduje się na 5 pozycji z rezerwami na poziomie 2119 ton (w przeciągu ostatniego pół roku zakupili niemal 150 t złota). Szóste Chiny mogą poszczycić się wynikiem sięgającym ponad 1864 t (nieoficjalne szacuje się, że ich rezerwy są znacznie większe). Szwajcaria jest ostatnim państwem, którego rezerwy przekraczają tysiąc ton (dokładnie jest to 1040 t Au). W ogólnoświatowym zestawieniu, Polska znalazła się na 27-ej pozycji z wynikiem przekraczającym 128 ton. Oznacza to zwiększenie rezerw złota o 16 t w stosunku do sierpnia ubiegłego roku.

sztabki złota
Złoto inwestycyjne jako prywatna lokata kapitału

Prywatni inwestorzy idą śladami państw i coraz chętniej lokują swoje pieniądze w złocie oraz innych metalach szlachetnych. Jest to idealna metoda pozwalająca przechowywać wartość pieniądza w czasie, a w wielu przypadkach również daje możliwość pomnożenia własnego majątku. Osoby chcące np. kupić sztabki złota powinny znaleźć zaufany sklep mający w swojej ofercie tylko pewne produkty, których wiarygodność potwierdzają certyfikaty. Sztabki złota różnych wielkości można znaleźć na stronie https://79element.pl/sztabki-zlota/. U tego dilera występują również liczne monety bulionowe pochodzące z najważniejszych światowych mennic. Inwestorzy, którzy chcą, aby ich kruszce zyskały dodatkową wartość w przyszłości powinni zakupić złote monety bulionowe wybijane na specjalne okazje. Takie egzemplarze będą stanowić gratkę dla kolekcjonerów, dzięki czemu sprzedaż złota w takiej postaci będzie bardzo zyskowna.