Rezerwy złota i ich strategiczne znaczenie dla gospodarki Państwa

Rezerwy złota i ich strategiczne znaczenie dla gospodarki Państwa

Złoto obok srebra i platyny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych metali szlachetnych służących do wyrobu biżuterii oraz monet. Z uwagi na swoją bardzo wysoką wartość ok. 1280$ za uncję (41$ za gram) i stabilność (przez ostatnie 5 lat cena Au nie spadła poniżej 33,5$ za 1 gram) jest to pewna i bezpieczna inwestycja.Nic więc dziwnego, że szczególnie w czasach niepewności gospodarczej wiele państw na świecie inwestuje w złoto, powiększając rok rocznie swoje rezerwy. Dzięki temu, w razie poważniejszego kryzysu, każdy kraj może sięgnąć do swych rezerw złota i poprawić swoją sytuację gospodarczą.

USA posiada największe rezerwy złota na świecie

Z danych opublikowanych przez Światową Radę Złota (World Gold Council) wynika, że najwięcej rezerw złota posiada USA (8133,5 tony), na drugim miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, którzy mają ponad dwukrotnie mniejsze rezerwy od Amerykanów (3369,7 tony), ale dzięki tym zasobom i tak wiodą prym w Europie. Podium zamykają Włochy z rezerwami sięgającymi 2451,8 ton. Co ciekawe, w dobie kryzysu panującego w Italii, kraj ten nie zdecydował się na sprzedaż złota. Polska zajmuje na świecie 26 miejsce z ilością złota w wysokości 128,5 t. Od lipca 2018 roku skarbiec Rzeczypospolitej powiększył sięo ponad 25 ton tego kruszcu.

sprzedaż złota

Węgry zwiększyły swoje rezerwy dziesięciokrotnie, Rosja wciąż kupuje

Po ponad trzydziestu latach (od 1986 r.) Węgry dokonały pierwszych zakupów złota. Powiększyły swój stan posiadania z 3,1 do 31,5 tony – w chwili obecnej ten metal szlachetny stanowi 4,4% rezerw Narodowego Banku Węgier. Dla porównania w Polsce ten współczynnik wynosi ok. 3,8%.

Rosja z kolei bardzo skrupulatnie wykorzystuje okres niższych cen złota i systematycznie powiększa zasoby tego kruszcu (w samym 2018 roku kraj ten zakupił aż 274 tony). W chwili obecnej rezerwy Rosji oscylują w granicach 2066 ton (5 miejsce na świecie). Takie działanie ma umocnić pozycję Rosji w światowej gospodarce, a także uchronić ją przed nakładanymi od pewnego czasu przez USA sankcjami.

Warto inwestować we własne rezerwy

Jak można zauważyć – złoto ma ogromne znaczenie dla każdego państwa. Dlatego warto zainwestować w ten surowiec, żeby samemu osiągnąć stabilizację w chwili obecnej jak i na przyszłość. Jak o to zadbać? Należy znaleźć odpowiednią firmę, która zaoferuje nam złoto najwyższej próby w postaci sztabek lub monet inwestycyjnych. Pamiętajmy również, że opis sprzedawanych przedmiotów musi być bardzo rzetelny, a same wyroby muszą pochodzić z wiarygodnych mennico bogatej historii i silnej pozycji na światowych rynkach. Do dilerów dysponujących wszystkimi powyższymi aspektami zalicza się z pewnością 79th Element mający w swojej ofercie bardzo duży wybór metali szlachetnych. Jeśli interesują nas złote monety inwestycyjne, to warto rozejrzeć się za okazami wybijanymi z okazji jakiegoś jubileuszu, jak np.Krugerrand 2017 1oz, który należy do najbardziej znanych i jednocześnie najpopularniejszych monet inwestycyjnych na świecie.

sztabki złota

Tak ulokowane pieniądze za kilka lat zwrócą się nam z zyskiem z uwagi na unikatowość tego przedmiotu. Na stronie https://79element.pl/ znajdują się liczne monety inwestycyjne oraz sztabki złota, które pozwolą nam na bezpieczne ulokowanie swojego kapitału zarówno krótko jak i długoterminowo. Decydując się na zakup złota nie musimy nastawiać się na bardzo duży wydatek, w zależności od naszych możliwości finansowych mamy do wyboru sztabki zaczynające się wagowo od 1 grama do aż 100 gram. Podobnie ma się sytuacja z monetami inwestycyjnymi, które są dostępne wagowo w specyfikacji 1/10 uncji, ¼ oz, ½ oz oraz 1 oz.

Jak można zauważyć – złoto ma ogromne znaczenie w światowej gospodarce. Idąc tropem państw, które w ten sposób zabezpieczają swoją przyszłość przed potencjalnymi zagrożeniami na rynkach finansowych, warto samemu przemyśleć opcję zainwestowania w ten metal szlachetny, aby i sobie móc zapewnić bezpieczniejszą i pewniejszą przyszłość.