Skup „starych pieniędzy” – jak bezpiecznie wymienić banknoty przez internet?

Skup „starych pieniędzy” – jak bezpiecznie wymienić banknoty przez internet?

Większość krajów Unii Europejskiej decyduje się na wprowadzenie euro jako waluty, a dotychczas używane pieniądze zostają wycofane z obiegu. Osoby, które w dalszym ciągu posiadają gotówkę w starych banknotach, mogą ją łatwo i szybko zamienić przez Internet. Każda moneta i każdy banknot ma swoją wartość, bez względu, czy jest nadal używanym środkiem płatniczym. Stare europejskie waluty, wycofane funty brytyjskie, a nawet banknoty z Japonii i Chin można wymienić przez Internet na gotówkę. Banknoty dzielą się na te, które podlegają wymianie w bankach centralnych krajów, które je wyemitowały i na posiadające wartość numizmatyczną.

Jak wymienić stare banknoty?

Można wymienić na gotówkę wycofane z obiegu waluty krajów, będących obecnie w strefie euro m.in. marki niemieckie, franki francuskie, guldeny holenderskie. Do tej grupy banknotów zaliczają się również niebędące już w obiegu stare wersje funtów brytyjskich.

Nie ma możliwości wymiany starych banknotów w polskich bankach komercyjnych, czy w Narodowym Banku Polskim. Banknoty z krajów strefy euro i stare funty brytyjskie można zamienić w bankach centralnych krajów, w których zostały wyemitowane, czyli marki niemieckie w niemieckim banku, a stare funty brytyjskie w banku centralnym w Wielkiej Brytanii. Cena skupu tych banknotów nie zależy od ich unikalności, stanu zachowania, lecz od kursu złotówki wobec euro i innych walut. Jednak banknoty te można w łatwy i szybki sposób wymienić przez Internet.

Możliwa jest też wymiana starych banknotów, które nie posiadają już siły nabywczej, ale ze względu na ich unikalność są uznawane za numizmaty. Wycena tych banknotów nie jest już taka prosta, ponieważ zależy od walorów kolekcjonerskich waluty oraz od jej stanu zachowania, jak i sytuacji na rynku kolekcjonerskim.

Warto pamiętać, że w przypadku starej waluty nie ma sensu trzymać jej w skarpecie, czy w szufladzie albo na pamiątkę, lecz lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie przez Internet z firmy, która prowadzi  skup wycofanych banknotów.

Jak bezpiecznie wymienić banknoty przez Internet i nie da się oszukać?

Skup wycofanej waluty przez Internet może wydawać się transakcją niepewną, jednak nie ma co się obawiać. Decydując się na wymianę banknotów przez Internet, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które świadczą o rzetelności firmy.

Przede wszystkim zalecane jest sprawdzenie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdyż każda rzetelnie działająca firma ma obowiązek składania raportów ze swojej działalności. Często też firmy prowadzące skup banknotów przez Internet w trosce o zaufanie Klientów gwarantują darmową wycenę nadesłanych banknotów.

Firmy prowadzące skup starych walut oferują Klientom dogodne możliwości przekazania waluty m.in. transakcję osobistą, wysyłkę kuriera pod adres Klienta w celu odebrania waluty, a jeśli Klient nie ma możliwości przekazanie przesyłki kurierowi, wówczas może samodzielne wysłać paczkę, bądź skorzystać z licznych paczkomatów Impostu.

Korzystając z usług firmy, oferującej wymianę banknotów przez Internet zalecane jest sugerowanie się powyższymi wskazówkami, gdyż dzięki temu można sprawdzić, czy firma jest rzetelna i godna zaufania oraz dokonać bezpiecznej transakcji. Ponadto warto wymieniać stare pieniądze przez Internet, gdyż często serwisy internetowe oferują wyższe ceny skupu, niż tradycyjne kantory wymiany walut. Niewątpliwie o wiele łatwiej jest wymienić stare, wycofane z obiegu banknoty przez Internet, ponieważ waluty takie jak: marki niemieckie, guldeny holenderskie, wycofane funty brytyjskie podlegają wymianie na gotówkę tylko i wyłącznie w bankach centralnych państw, które jej wyemitowały.