Spektakularne wahania na kursach walut

Spektakularne wahania na kursach walut

Obok takich czynników jak stopy procentowe i inflacja, kurs walutowy jest jednym z najważniejszych wyznaczników względnego poziomu zdrowia gospodarczego danego kraju. Kursy walutowe odgrywają istotną rolę w poziomie handlu kraju, który jest krytyczny dla większości gospodarek wolnorynkowych na świecie. Z tego powodu, kursy walutowe należą do najbardziej obserwowanych i analizowanych środków ekonomicznych.
Kursy walutowe mogą się swobodnie zmieniać względem siebie, co oznacza, że podlegają ciągłym wahaniom. 

Gwałtowne zmiany na kursach walut

Na kursy walutowe wpływa wiele czynników, w tym wyniki gospodarcze danego kraju, prognozy dotyczące inflacji, różnice w stopach procentowych, przepływy kapitału itd. Wartość waluty może zmieniać się w zależności od chwili. Większość osób zwraca uwagę na kursy wymiany walut tylko w przypadku sporadycznych transakcji, takich jak podróże zagraniczne, płatności importowe lub przekazy zagraniczne. Warto jednak trzymać „rękę na pulsie”, bo szybka wymiana banknotów walut o malejącej wartości rynkowej pomoże uniknąć strat w oszczędnościach. Poniżej znajdziesz listę 5. istotnych dla inwestorów i światowych gospodarek wahań walutowych z drugiej dekady XXI wieku.

1.Czarny czwartek” 15 stycznia 2015 roku. Frank szybuje w górę.
Kurs CHF/PLN
Otwarcie: 3,5455
Zamknięcie: 4,3164

15 stycznia 2015 r. doszło do niespodziewanego i bardzo gwałtownego umocnienia się szwajcarskiej waluty wobec złotego i euro – aż o 46% wobec kursu otwarcia z tego samego dnia.  Do tej bezprecedensowej sytuacji doszło po decyzji Banku Szwajcarskiego (SNB), który zakomunikował, że odstępuje od obrony kursu franka wobec euro na poziomie EUR/CHF 1,20, któremu kurs taki wyznaczył w 2011 roku. Komunikat wywołał totalną panikę, co zaowocowało umocnieniem franka i zjazdem kursu EUR/CHF do poziomu 0,8 za euro. Skutkiem tak gwałtownego zjazdu było bankructwo wielu inwestorów i brokerów na całym świecie, nie wspominając o osobach, którym poziom waluty wpłynął znacząco na oprocentowanie kredytu hipotecznego.

2. 10 sierpnia 2018 roku. Turecka lira pikuje w dół.
Kurs USD/TRY
Otwarcie: 5,5512
Zamknięcie: 6,4298

To dzień, który przeszedł do historii rynków walutowych, a przede wszystkim tureckiej gospodarki. Wartość tureckiej waluty spadała już od stycznia 2018 roku i do pamiętnego 10.08.2018 r. straciła ponad 34% swojej wartości w stosunku do dolara. Do napiętej sytuacji w kraju doprowadziła pogarszająca się wówczas relacja Turcji z USA. Gdy prezydent Donald Trump poinformował, że zatwierdził podwojenie ceł na turecką stal i aluminium, rynki odpowiedziały paniczną wyprzedażą tureckiej waluty.

3. 2018 rok. Wenezuela w obliczu totalnego bankructwa.
Indeks giełdowy w Caracas był najgorszym w 2018 roku graczem giełdowym w przeliczeniu na dolary, doznając załamania na poziomie 94%. Waluta wenezuelska, boliwar, stała się bezwartościowa, a kraj politycznie i gospodarczo pogrążył się w chaosie. Nie dziwi więc fakt, że posiadacze boliwarów w panice zaczęli sprzedawać walutę. Bank Centralny Wenezueli (BCV) oficjalnie szacuje, że w okresie od 2016 r. do kwietnia 2019 r. inflacja wzrosła tam do 53 798,500%. 

4. 23 czerwca 2016 roku. Referendum w sprawie „Brexitu”.
Kurs GBP/PLN
Otwarcie: 5,6981
Zamknięcie: 5,4719

Od czasu głosowania w sprawie Brexitu w 2016 roku kurs funta w stosunku do innych wiodących walut znacząco spadł. Wydaje się to odzwierciedlać ogólnie negatywne prognozy wśród międzynarodowych inwestorów dla perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii poza Unią Europejską. Na początku 2021 r. funt był o około 15% słabszy w stosunku do euro niż był w przeddzień referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (UE) w czerwcu 2016 roku. Obecnie za funta trzeba zapłacić około 4,80 zł. 

5. 9 listopada 2016 roku. Nieoczekiwane zwycięstwo Donalda Trump’a w wyścigu o fotel prezydencki USA.
Kurs USD/PLN 
Otwarcie: 3,9308
Zamknięcie: 3,9765

Wygrana kandydata Republikanów w wyścigu o fotel prezydencki była równie nieoczekiwana, jak wynik referendum dotyczącego Brexitu, bowiem sondaże wyraźnie wskazywały na przewagę Hilary Clinton, kandydatki z ramienia Partii Demokratów. Noc z 8 na 9 listopada przyniosła jednak zwycięstwo Donalda Trumpa, a to zaowocowało wzrostem dolara we wszystkich walutach i osiągnięciem najwyższego od miesięcy poziomu kursu amerykańskiej waluty w stosunku do japońskiego jena i franka szwajcarskiego, oraz wpłynęło na umocnienie wyceny złota o około 3%.

kurs waluty

Waluty, które straciły na wartości. Co robić z posiadanymi banknotami? Jak uwidoczniły wyżej przytoczone przykłady, w ciągu jednego dnia wartość walut może się gwałtownie wzmacniać i osłabiać względem siebie, doprowadzając do gospodarczych zawirowań i apopleksji inwestorów i bankierów na całym świecie.  Sytuacja tureckiej i wenezuelskiej waluty pokazuje, że sprzedaż posiadanych pieniędzy w ryzykownej walucie to jedyne rozwiązanie na uniknięcie znacznych strat w oszczędnościach. Sprzedaż taka bywa jednak utrudniona, a wręcz niemożliwa, gdy posiadane banknoty uległy zniszczeniu lub gdy orientujemy się, że zostały wycofane z oficjalnego obiegu. Wówczas z pomocą przychodzą internetowe serwisy skupu banknotów, których rzetelność i finansową transparentność można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na stronie https://staragotowka.pl/  prowadzony jest skup zniszczonych i starych banknotów, a także  skup dolarów amerykańskich. Cennik oraz kalkulator znajdują się na stronie, a w razie pytań czy wątpliwości co do wyceny banknotów można skontaktować się e-mailowo lub telefonicznie z firmą.