Sztuczne stymulacje rynkowe – w jakim stopniu złoto jest na nie odporne?

Sztuczne stymulacje rynkowe – w jakim stopniu złoto jest na nie odporne?

Sztuczne stymulacje rynkowe, inaczej nazywane luzowaniem ilościowym (z ang. quantitative easing, QE) są niekonwencjonalną polityką pieniężną, polegającą (w największym uproszczeniu) na zwiększeniu podaży waluty poprzez „dodrukowanie” pieniędzy. Proces ten jest kontrolowany przez banki centralne, które sprawują ogólny nadzór nad ilością emitowanej waluty. Zamiast drukować i rozprowadzać fizyczny pieniądz, w praktyce proces luzowania ilościowego polega na emisji pieniądza elektronicznego, głównie poprzez zakup od banków obligacji rządowych lub innych aktywów.
Luzowanie ilościowe zostało po raz pierwszy zastosowane przez Bank Japonii na początku XXI wieku, a po globalnym kryzysie finansowym z roku 2008 zostało przyjęte przez amerykański System Rezerwy Federalnej (Fed) oraz inne duże banki centralne (jak Europejski Bank Centralny i Bank Anglii) w celu zapewnienia istniejącym instytucjom płynności finansowej.

Stymulacje rynkowe – co mają na celu?

Celem luzowania polityki pieniężnej jest wprowadzenie znacznej ilości pieniędzy do systemu, co w efekcie powinno doprowadzić do zwiększenia produkcji krajowej oraz wzrostu gospodarczego. Przy założeniu, że pieniądze stają się łatwiej dostępne, proces ten ma zachęcić do zwiększonego pożyczania i inwestowania (np. kredyty hipoteczne powinny być łatwiejsze do uzyskania, co zwiększy obrót na rynku nieruchomości), a tym samym powinien spowodować spadek bezrobocia.

Wpływ stymulacji rynkowych

W rzeczywistości luzowanie ilościowe może mieć jednak daleko idące negatywne implikacje, ponieważ obniża wartość i siłę nabywczą pieniądza, a to może skutkować wysokim poziomem inflacji. Ma to największy wpływ na osoby oszczędzające, rodziny o niskich dochodach oraz na osoby o stałych niskich dochodach, jak emeryci. Ponieważ inflacja skutkuje w czasie znaczącym wzrostem cen towarów i usług, prowadzi to do wzrostu kosztów życia i tym samym zmniejszenia dochodu na członka rodziny.

Czy sztuczne stymulacje rynkowe wpływają na złoto?

Polityka luzowania ilościowego ma wpływ na niemal każdy system gospodarczy na świecie. Współczesne rynki finansowe są ze sobą tak powiązane, że zmiana na jednym z pewnością odbije się na innych, w tym również na rynku złota, na które w czasie kryzysu gwałtownie wzrasta popyt.

Dla wielu może się to wydawać zaskakujące: czemu królewski kruszec ma coś wspólnego z polityką rządu? Okazuje się, że złoto i decyzje polityki rządowej są ze sobą silnie powiązane. Z historycznego punktu widzenia, po każdym ogłoszeniu luzowania ilościowego, ceny złota natychmiast znacząco wzrastały, bowiem inwestorzy, przeciwdziałając negatywnym skutkom QE, lokowali fundusze w sprawdzone aktywa, które działają jako zabezpieczenie przed inflacją. Miało to miejsce w 2008 roku, gdy pękła bańka na rynku kredytów hipotecznych; ma miejsce również obecnie – w dobie globalnego kryzysu, wywołanego pandemia Covid-19. 

Gdy świat wstrzymuje oddech w obawie, że cała gospodarka pójdzie na dno, inwestorzy „rzucają się” do kupowania jak największej ilości złota – bo jak wskazują dane rynkowe, wyniki kruszcu regularnie przewyższają inflację i dewaluację pieniądza, co utwierdza status metalu szlachetnego jako „bezpiecznej przystani”.

Jak inwestować w złoto?

Posiadanie w portfelu inwestycyjnym złota stanowi istotne zabezpieczenie finansowe na niepewne czasy.  Decydując się na alokację funduszy w ten metal szlachetny, możemy wybrać najdogodniejszą dla nas formę złota inwestycyjnego. Najpopularniejszą są złote sztabki oraz monety bulionowe, do których należą południowoafrykańskie Krugerrandy czy kanadyjski Liść Klonowy.  Ceny kruszcu są zróżnicowane – zależą przede wszystkim od wagi oraz zawartości złota w danym przedmiocie. Złote sztabki i monety są najczystszą formą złota – ich próba w większości przypadków to 99,99% stopu. Kruszec można nabyć u dealerów stacjonarnych bądź przez internet, ale tylko wybór sprawdzonych dostawców gwarantuje wysoką jakość oraz autentyczność zakupionego towaru. Firma https://79element.pl/ , która działa w handlu metalami szlachetnymi od 2013 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku. Dealer oferuje szeroki wybór wyrobów menniczych oraz szybką i w pełni bezpieczną procedurę sprzedaży.