W jakich krajach ceny złota są najniższe?

W jakich krajach ceny złota są najniższe?

Złoto powszechnie uważane jest za rozsądną i korzystną inwestycję, zwłaszcza jeśli szukasz spokoju ducha i dodatkowej ochrony dla swoich oszczędności w niepewnych czasach. Gdy przygotowujesz się do zakupu, zrozumiałym jest, że martwisz się o koszt i chciałbyś zakupić kruszec wysokiej jakości w najkorzystniejszej cenie.

Czynniki wpływające na ceny złota

Żyjemy w globalnej gospodarce, dlatego cena metali szlachetnych w dużej mierze nie zmienia się w zależności od kraju. Owszem, można zauważyć niewielkie różnice w cenie kruszcu, są one na ogół jednak krótkotrwałe.

Na cenę złota wpływa (między innymi) poziom inflacji, ceny ropy naftowej, gromadzenie rezerw przez banki centralne, sytuacja na rynkach finansowych, stopy procentowe jak i same waluty – bo chociaż złoto nie jest oficjalną walutą, to jednak posiada wiele wspólnych z nimi cech. Dla inwestorów szczególną wartość przedstawia ujemna korelacja notowań złota i kursu dolara amerykańskiego.

Złoto na giełdzie i w Internecie

Ceny złota na notowaniach giełdowych i tych, które można znaleźć w Internecie nie są w pełni spójne z cenami kruszcu, za które osoba prywatna może nabyć złoto w transakcji detalicznej. Na giełdach, za pośrednictwem brokerów, inwestują w złoto biznesmeni i inwestorzy, którzy przeznaczają na transakcje kwoty liczone w setkach tysięcy, a nawet milionach dolarów. W Internecie ceny za uncję trojańską złota, która wynosi 31,1 g i jest oficjalną jednostką miary złota, są wyższe od giełdowych, bowiem do kwoty za czysty kruszec dolicza się jeszcze marżę dla sprzedawcy. Ta opcja jest jednak wciąż najbardziej opłacalna dla detalicznego inwestora.

Możesz wejść zatem na różne strony internetowe i przeanalizować dostępne zestawienia, by zorientować się, w których krajach złoto sprzedawane jest w najniższej cenie w danym momencie.

Złoto w formie kruszcu czy biżuterii?

Przed inwestycją w złoto zadecyduj, czy chcesz kupić czysty kruszec w postaci monet bulionowych lub złotych sztabek, czy wolisz nabyć złoto pod postacią biżuterii. Miej na uwadze, że złoto inwestycyjne w postaci monet i sztabek w sprzedaży oficjalnej jest towarem certyfikowanym, masz zatem pewność, że inwestujesz w prawdziwy kruszec, który jest powszechnie uznawany. Biżuteria, która jest mieszanką stopu złota z innym metalem, nie będzie z zasady czystym kruszcem. Wiarygodna firma zajmująca się obrotem metalami szlachetnymi dołącza do złota dokumentację, która potwierdza wartość Twoich zakupów.

Cena spot złota i premia, czym się różnią?

Cena spot jest aktualnym kosztem metalu szlachetnego, opartym na rynkach kontraktów terminowych. Pamiętaj, że premia jest dodatkowym kosztem, który jest naliczany powyżej ceny spot – uwzględnia koszt bicia monet i sztabek, transportu oraz przechowywania.

Kraje z najkorzystniejszymi cenami złota

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki i dostępne w Internecie informacje dotyczące cen złota, stosunkowo niskie kwoty za detaliczny zakupu kruszcu inwestycyjnego znajdziesz w Hong Kongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Indiach, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Austrii.

Inwestowanie w złoto

Gdziekolwiek jesteś na świecie, warto sprawdzić lokalne banki i sklepy ze złotem. Porównaj te ceny z najtańszymi opcjami dostępnymi online. Złoto z Hong Kongu czy jakiegokolwiek innego kraju oferującego niskie ceny za kruszec będzie dobrym zakupem pod względem potencjalnej wartości odsprzedaży tylko wtedy, gdy złoto będzie miało powszechnie uznawaną formę. Miej jednak na uwadze, że w Polsce również możesz nabyć złoto w atrakcyjnych cenach, unikniesz też kosztów związanych z podróżą do innego kraju. Firma 79Element, która działa w branży obrotu złotem inwestycyjnym od ponad dekady, oferuje metale lokacyjne w konkurencyjnych cenach. Najtańsze złote monety na rynku są jednym z najczęściej nabywanych wyrobów z czystego kruszcu u dealera. Sprzedaż złota jest dostępna przez Internet oraz w oddziale stacjonarnym firmy, który mieści się w centrum Wrocławia.