Waluty wycofane z obiegu, na których możesz zarobić najwięcej

Waluty wycofane z obiegu, na których możesz zarobić najwięcej

Na stare banknoty wycofane z obiegu możemy trafić np. podczas porządków na strychu. Zdarza się też, że po zagranicznych wycieczkach sprzed wielu lat zostało nam nieco gotówki, a niektórzy zachowują też papierowe pieniądze sprzed denominacji na pamiątkę. Warto jednak wiedzieć, że chociaż w kantorze raczej nie mamy czego szukać, skup walut wycofanych z obiegu zapłaci za banknoty i bilon nie mające już siły nabywczej.

stare monety

Masz w domu stare pieniądze? Możesz na nich zarobić!

Mogłoby się wydawać, że pieniądze, które straciły swoją wartość nabywczą i nie są przyjmowane w kantorach, pozostają bezwartościowe. Tymczasem warto wiedzieć, że ciągle możliwa jest wymiana starych koron szwedzkich czy innych walut wycofanych z obiegu. Banki narodowe od czasu do czasu decydują się na wypuszczenie nowych banknotów, które z założenia są lepiej zabezpieczone przed fałszerstwem. W takiej sytuacji podają one terminy wymiany starych pieniędzy na nowe. Zdarza się jednak, że znajdujemy w domu pieniądze wycofane z obiegu wiele lat temu. Mogą one pochodzić z dawnych podróży zagranicznych naszych rodziców lub dziadków, albo z nietrafionych inwestycji. Wbrew pozorom ciągle są one wartościowe – skup starych banknotów przyjmie pieniądze z różnych krajów, które nie mają już siły nabywczej. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala w wygodny sposób zarobić na starych walutach. Ponieważ kantory i banki nie przyjmą tych pieniędzy, skup to zazwyczaj jedyny adres umożliwiający wymianę banknotów i monet wycofanych z obiegu.

Na jakich walutach zarobimy najwięcej?

Skup walut wycofanych z obiegu najwięcej może zaoferować za banknoty, które później łatwo wymienić w kraju ich emisji. Do tej kategorii należą przede wszystkim waluty państw, które przystąpiły do strefy euro. Określenie ewentualnego zysku nie powinno sprawić trudności, zwłaszcza jeśli skorzystamy z kalkulatora pozwalającego obliczyć wartość starych walut. Wystarczy tylko za pomocą narzędzia umieszczonego na stronie internetowej skupu określić rodzaj gotówki, walutę oraz ilość, jaką planujemy wymienić. Numizmaty, a więc pieniądze niewymienialne, nie mają wartości nabywczej. W tym przypadku wycena odbywa się na podstawie ich unikalności oraz stanu zachowania i wreszcie sytuacji na rynku kolekcjonerskim – tego typu banknoty zazwyczaj trafią właśnie do osób zbierających stare pieniądze. Skup dolarów amerykańskich oraz innych walut przyjmuje również monety, a ich cena zależy w dużej mierze od zawartości kruszców wykorzystanych do produkcji. Monety w stanie poobiegowym, a więc porysowane czy mające inne uszkodzenia wynikające z użytkowania oraz bite w dużych nakładach, są wyceniane właśnie ze względu na zawartość złota i srebra. Egzemplarze wypuszczone w niewielkim nakładzie i w stanach menniczych są bardziej cenne i zazwyczaj trafiają do inwestorów. Jeśli zaś ich stan uniemożliwia sprzedaż kolekcjonerom, przeznaczane są na złom.

stary banknot

Jak sprzedać stare banknoty?

Wymiana starych dolarów możliwa jest zarówno podczas wizyty w skupie, jak i online. Procedura sprzedaży walut wycofanych z obiegu za pośrednictwem Internetu jest prosta, a jednocześnie zapewnia wygodę. Wystarczy tylko wypełnić formularz dostępny na stronie skupu, a otrzymaną na adres mailowy etykietę nakleić na paczkę ze sprzedawanymi banknotami lub monetami. Przesyłka odebrana przez zamówionego przez skup kuriera powinna zawierać również numer konta, na jaki ma zostać wysłana zapłata za stare pieniądze. Oczywiście kuriera można zmówić samodzielnie. Inna opcja to skorzystanie z paczkomatu. W tym przypadku przesyłka również powinna zostać w odpowiedni sposób przygotowana. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z pracownikami skupu i jeśli zajdzie taka konieczność – zapytać o szczegóły dotyczące transakcji czy wyceny przekazywanych walut. Dzięki ich sprzedaży możemy nie tylko zyskać więcej miejsca na przechowywanie, ale przede wszystkim otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki na dowolny cel.