Wycofane banknoty, których nie można już wymienić – przegląd i rozwiązanie

Wycofane banknoty, których nie można już wymienić – przegląd i rozwiązanie

Trzymanie gotówki w zagranicznej walucie nie jest dobrym pomysłem, gdyż od czasu do czasu banki wymieniają banknoty, na nowe wersje mające lepsze zabezpieczenia przed fałszerzami. Stare wersje banknotów zostają wycofane z obiegu. Banki centralne określają termin do kiedy można wymienić banknoty i nie stracić przy tym na ich wartości. Jednak informacja o wymianie waluty nie zawsze trafia na czas do osób posiadających oszczędności w zagranicznej walucie np. w koronach szwedzkich, funtach, czy we frankach szwajcarskich. Co w takim wypadku zrobić ze starymi pieniędzmi?

Waluty zastąpione przez euro takie jak: wycofane marki niemieckie, escudo portugalskie bądź wycofane funty brytyjskie można tylko i wyłącznie zamienić na gotówkę w bankach centralnych państw, które wypuściły je do obiegu. Przykładowo, jeśli ktoś posiada marki niemieckie, w celu ich wymiany, powinien udać do Banku Centralnego w Niemczech.

Gdzie wymienić waluty nie będące już w obiegu?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kantorów internetowych, które prowadzą skup banknotów, zarówno tych zastąpionych przez euro, jak i egzotycznych walut przywiezionych z podróży.

Gdzie sprzedać stare banknoty przywiezione z wakacji, które zalegają w szufladach? Przez Internet można łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie wymienić banknoty. Kantory internetowe oferują darmową wycenę nadesłanych walut i możliwość zamówienia darmowego kuriera po odbiór banknotów. Ponadto wymieniając starą gotówkę przez Internet, można uzyskać wyższą cenę skupu niż w tradycyjnym kantorze. Trzeba się również liczyć się z tym, że kantory często nie przyjmują starej waluty do wymiany.

Dla tych, których zastanawiają się jakie banknoty zostały wycofane z obiegu, przedstawiamy przegląd popularnych banknotów, które nie są już emitowane i nie można dokonywać nimi płatności
  • Niektóre wersje funtów brytyjskich zostały wycofane z obiegu w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a mianowicie banknot o nominale 5 funtów z podobizną George Stephenson na odwrocie w 2003 roku, banknot o nominale 10 funtów z wizerunkiem Charles Dickens na odwrocie w 2003 roku, banknot o nominale 20 funtów z wizerunkiem Michael Faraday w 2001 roku, banknot o nominale 20 funtów z wizerunkiem Sir Edward Elgar w 2010 roku oraz banknot o nominale 50 funtów z wizerunkiem Sir John Houblon na odwrocie w 2014 roku.
  • Stare, wycofane funty irlandzkie zostały zastąpione przez Euro w 2009 roku.
  • Wycofane funty szkockie to banknoty emitowane do 2007 roku przez Bank of Scotland, nowe wersje banknotów noszą nazwę The Bridges Series. Wycofane zostały również banknoty emitowane do 2009 roku przez Clydesdale Bank, które zostały zastąpione przez serię banknotów zwanych World Heritage.
  • Wycofane franki szwajcarskie to banknoty z 6 serii, które były emitowane do 1995 roku. Bank szwajcarski wymienił te banknoty, na nowe pochodzące z 8 serii. 7 seria banknotów została zaprojektowana, jednak nigdy nie była emitowana.
  • Wycofane dolary kanadyjskie to banknoty, które nie posiadają holograficznego paska zabezpieczającego i w 2011 zostały zastąpione banknotami wykonanymi z polimeru i posiadającymi lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwem.
  • Wycofane dolary amerykańskie to banknoty należące do starszej serii dolarów, które nie są już emitowane przez system rezerwy Federalnej.
  • Wycofane dolary australijskie to banknoty, które zostały zastąpione w 1992 roku banknotami wykonanymi z polimeru i posiadającymi przezroczyste okienko z obrazkiem holograficznym.
  • Wycofane korony szwedzkie to banknoty, które zostały zastąpione przez Narodowy Bank Szwecji w 2015 roku nowymi wersjami banknotów, z lepszymi zabezpieczeniami. Poprzednie wersje szwedzkich koron są stopniowo wycofywane z obiegu. Banknoty, które były emitowane przed 1997 rokiem, nie są już obowiązującym środkiem płatności w Szwecji.

Dobrą i bezpieczną inwestycją na przyszłość nie jest przechowywanie oszczędności w zagranicznej walucie, gdyż banki centralne wymieniają banknoty na nowe z lepszymi zabezpieczeniami. W przypadku posiadania starej gotówki najlepszym rozwiązaniem jest wymiana tych banknotów niż trzymanie ich w skarpecie, czy w szufladzie na pamiątkę. Warto mieć na uwadze, że oszczędności przechowywane w gotówce noszą za sobą dozę niepewności, gdyż banknoty mogą stracić na wartości w wyniku inflacji bądź mogą zostać wycofane z obiegu. Dlatego też dobrym i bezpiecznym ulokowaniem kapitału jest inwestycja w złoto, ponieważ złoto nigdy nie traci na wartości.

Czy wszystkie dolary amerykańskie są w obiegu?

Czy wszystkie dolary amerykańskie są w obiegu?

Osoby powracające z zagranicznych podróży, które mają w planach kolejną wycieczkę do tego samego kraju, nierzadko decydują się na zatrzymanie obcej waluty, aby wykorzystać ją podczas następnych wyjazdów. Rozwiązanie to nie do końca jest dobre, ponieważ nowe wersje banknotów z lepszymi zabezpieczeniami zastępują stopniowo wcześniejsze emisje pieniędzy i może okazać się, że posiadane pieniądze nie mają już siły nabywczej. Pewnym wyjątkiem jest w tym przypadku dolar amerykański, który oficjalnie pozostaje legalnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych niezależnie od tego, w którym roku został wyemitowany. W praktyce oznacza to, że będąc na wycieczce w USA możemy zapłacić za zakupy lub za usługi nawet banknotami, które zostały dopuszczone do obiegu wiele lat temu, a obecnie nie są już emitowane.

Warto jednak wiedzieć, że skup starych banknotów podczas wyceny bierze pod uwagę nie tylko aktualny kurs dolara, ale również uwzględnia datę emisji i stan konkretnego egzemplarza. Jeśli więc np. podczas porządków na strychu znaleźliśmy stare banknoty, które oficjalnie mogą stanowić legalny środek płatniczy w Stanach Zjednoczonych, zamiast iść do kantoru, zdecydowanie lepiej poprosić o wycenę firmę oferującą skup dolarów amerykańskich. Może się okazać, że jesteśmy w posiadaniu numizmatów, których wartość zależna jest przede wszystkim od ich unikalności oraz sytuacji na rynku kolekcjonerskim. W takim przypadku zarobek bywa większy niż wynikałoby to z aktualnego kursu walut.