Wycofanie kuny chorwackiej

Wycofanie kuny chorwackiej

Z dniem 1 stycznia 2023 roku Chorwacja została 20. członkiem strefy euro, wprowadzając euro jako oficjalną walutę. Chorwacja w unijne szeregi wstąpiła już w 2013 roku, jednak przez ostatnią dekadę obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pozostawała chorwacka kuna. Decyzja o wstąpieniu Chorwacji do strefy euro podjęta została w lipcu 2022 roku przez Radę Unii Europejskiej, która określiła kurs wymiany 7,53 kuny za 1 euro. Przez pierwsze dwa tygodnie po wprowadzeniu wspólnej waluty banknoty i monety euro i kuny były jednocześnie akceptowanymi środkami płatniczymi.

Wymiana kuny chorwackiej

Przed wprowadzeniem euro chorwacka waluta była jedną z nielicznych na świecie, które swą nazwę wywodziły od zwierząt i roślin, co świadczy o szczególnym związku Chorwacji z naturą. Przez pełne 28 lat chorwacką walutą była kuna, która składała się ze 100 lip. 

Teraz główną rolę w procesie wymiany pozostałej w portfelach mieszkańców Chorwacji waluty odegrają agencja finansowa Fina i Hrvatska Pošta (chorwackie punkty pocztowe), w których placówkach w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy od dnia wprowadzenia waluty euro można dokonywać bezpłatnie wymiany z zastosowaniem stałego kursu. Liczba banknotów i monet kuna, które można bezpłatnie wymienić na gotówkę euro w ramach jednej transakcji będzie ograniczona do maksymalnie 100 banknotów i 100 monet w poczcie chorwackiej i agencji Fina, podczas gdy w bankach wymiana będzie możliwa na nieograniczoną ilość sztuk bez opłat. Należy jednak zauważyć, że obywatele będą mogli wymieniać gotówkę w kunach na euro bez żadnych ograniczeń i opłat wpłacając pieniądze na rachunki bankowe. Po upływie pierwszych 12 miesięcy Fina i Hrvatska Pošta przestaną świadczyć usługi wymiany walut, a banknoty i monety w kunach będzie można wymieniać już tylko w CNB (Croatian National Bank), również bezpłatnie. Banknoty w kunach będą wymieniane bezterminowo przez CNB, natomiast monety będzie można wymieniać w ciągu kolejnych 3 lat od daty wprowadzenia euro.

Jeśli w Twoim portfelu po wakacjach została kuna chorwacka, wciąż możesz wymienić ją w naszym skupie walut wycofanych z obiegu Staragotówka – aktualna cena skupu uszkodzonych i wycofanych banknotów chorwackich (HRK) wynosi: 0.44 PLN.

 

W Zagrzebiu odbyła się konferencja poświęcona wejściu Chorwacji do strefy euro

Prezes Chorwackiego Banku Narodowego Boris Vujčicia na konferencji „Chorwacja, dwudziesty członek strefy euro”, która odbyła się 24 stycznia 2023 r. w Zagrzebiu podkreślał, że „wchodząc do strefy euro, Chorwacja stała się aktywnym uczestnikiem kształtowania wspólnej polityki pieniężnej. Wprowadziliśmy euro z korzyścią dla Chorwacji i nigdy nie miałem wątpliwości, że jest to właściwa droga(…). Wraz z wprowadzeniem euro Chorwacja nie tylko została dwudziestym członkiem strefy euro, ale także weszła w partnerstwo z krajami posługującymi się drugą najważniejszą walutą na świecie. Patrząc w przyszłość, dla nas w banku centralnym wprowadzenie euro otworzyło nowy rozdział w naszej historii monetarnej. 1. stycznia Chorwacki Bank Narodowy stał się częścią Eurosystemu. Oznacza to, że jesteśmy obecnie aktywnym uczestnikiem kształtowania wspólnej polityki pieniężnej. ” – powiedział na wystąpieniu prezes, jednocześnie dziękując wszystkim zaangażowanym w proces, których ciężka praca przyczyniła się do zmiany.

 

Jak przedstawiają się chorwackie monety euro?

Każde z państw strefy euro wykorzystuje znane lub tradycyjne motywy i ikony przy projektowaniu narodowych stron swoich monet. Niektóre kraje mają inny wzór dla każdego nominału monety, inne stosują ten sam wzór dla wszystkich. Wzór strony narodowej chorwackich monet euro został wybrany w wyniku publicznego konkursu i głosowania.

 

2 euro

Moneta o nominale 2 euro przedstawia mapę Chorwacji na tle szachownicy. Projekt autorstwa Ivana Šivaka zawiera rok emisji oraz napis „HRVATSKA” – nazwę kraju w języku chorwackim. Napis w otoku monety 2 € brzmi: „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO” („O piękna, o droga, o słodka wolności”); jest to wers ze słynnej sztuki Ivana Gundulića „Dubravka”.

 

1 euro

Moneta 1 euro przedstawia kunę na tle szachownicy i została zaprojektowana przez Jagora Šunde, Davida Čemeljića i Frana Zekana. Kuna jest małym ssakiem, który użyczył swojej nazwy poprzedniej walucie kraju – kunie chorwackiej. Wzór zawiera rok emisji i napis „HRVATSKA”.

 

50 centów, 20 centów i 10 centów

Monety o nominale 50 centów, 20 centów i 10 centów przedstawiają portret wynalazcy i inżyniera Nikoli Tesli, który opracował technologię prądu zmiennego. Moneta została zaprojektowana przez Ivana Domagoja Račića i zawiera rok emisji oraz napis „HRVATSKA”. 

 

5 centów, 2 centy i 1 cent

Monety o nominale 5 centów, 2 centy i 1 cent przedstawiają motyw liter „HR” w kanciastym alfabecie głagolickim. Alfabet głagolicki jest najstarszym znanym słowiańskim pismem i był używany w Chorwacji do XIX wieku. Moneta została zaprojektowana przez Maję Škripelj i zawiera rok emisji oraz napis „HRVATSKA”.