Wymiana funta. Czy Elżbieta II zniknie z banknotów?

Wymiana funta. Czy Elżbieta II zniknie z banknotów?

Wizerunek królowej jest obecny w wielu aspektach życia Wielkiej Brytanii. Pojawia się na znaczkach, angielskiej walucie i oficjalnych dokumentach. Jak zmieni się sytuacja, gdy na tronie zasiądzie król Karol III? Jak szybko nowy władca pojawi się na banknotach? W obiegu jest ponad 4,5 miliarda banknotów szterlingowych z twarzą zmarłej królowej. We Wspólnocie Narodów wizerunek królowej również pojawia się na niektórych walutach.

 

Co teraz stanie się z brytyjską walutą?

Po śmierci królowej obecnie znajdujące się w obiegu pieniądze i monety zostaną zastąpione twarzą króla Karola III, a nowe banknoty z nowym monarchą mają zostać zaprezentowane (ale nie wydrukowane) do końca roku. Oznacza to, że zostanie zamówiony nowy portret Karola, na podstawie którego Mennica Królewska wydrukuje w niedalekiej przyszłości nową walutę – bilon i banknoty- wartą miliony funtów i rozprowadzi ją po całej Wielkiej Brytanii, jednak obywatele nie zobaczą Karola na swoich banknotach aż do 2024 roku. 

Monety z podobizną króla

Mennica Królewska poinformowała, że nowa emisja monet z podobizną króla wejdzie do obiegu zgodnie z zapotrzebowaniem banków, przy czym będą one funkcjonować w obiegu obok monet z wizerunkiem Elżbiety II, i to przez kolejne wiele lat – Anne Jessopp, dyrektor naczelna Mennicy Królewskiej, powiedziała: „Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wybić każdą brytyjską monetę z okresu panowania jej zmarłej królewskiej mości, dokumentując jej drogę od młodej królowej do szanowanej głowy państwa. Jako oficjalni producenci monet dla Wielkiej Brytanii, opowiedzieliśmy historię każdego monarchy od czasów Alfreda Wielkiego, a teraz przygotowujemy się do największej zmiany w brytyjskiej monecie od kilkudziesięciu lat. Pierwsze monety z podobizną Jego Wysokości Króla Karola III wejdą do obiegu zgodnie z zapotrzebowaniem banków i urzędów pocztowych. Oznacza to, że monety króla Karola III i królowej Elżbiety II będą współkrążyć w Wielkiej Brytanii przez wiele lat.”

Mennica Królewska wyjaśniła, że od czasu objęcia przez Elżbietę II urzędu monarchy w 1952 roku na brytyjskiej walucie widniało pięć portretów królowej. Ostatnia zmiana jej wizerunku na angielskich monetach nastąpiła w 2015 roku.

 

Banknoty z podobizną króla

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola, którego profil zgodnie z tradycją skierowany będzie w przeciwna stronę, niż profil zmarłej monarchini (więcej o tym w artykule https://79element.pl/wizerunki-krolow-i-krolowych-na-brytyjskich-suwerenach/) mają wejść do obiegu w połowie 2024 roku. Obecne banknoty z portretem królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym, a po zużyciu lub uszkodzeniu zostaną ostatecznie wycofane z obiegu. Bank Anglii powiedział, że banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II nadal będą uznawane za legalny pieniądz, który można wymieniać, oraz że dodatkowy komunikat dotyczący istniejących w kraju banknotów zostanie wydany po zakończeniu okresu żałoby. „Jako pierwszy monarcha, który pojawił się na banknotach Bank of England, ikoniczne portrety królowej są synonimem niektórych z najważniejszych prac, które wykonujemy” – kontynuowano. 

Co stanie się z walutą we Wspólnocie Narodów (z ang. Commonwealth)?

Warto również zauważyć, że nie tylko brytyjskie pieniądze ulegną zmianie po śmierci monarchini. Według Guinness World Records wizerunek królowej widnieje na walutach 35 krajów na całym świecie; żaden inny monarcha nie może się poszczycić takim wynikiem. W Kanadzie, na Jamajce, w Nowej Zelandii, na Fidżi i na Cyprze królowa także pojawia się na niektórych banknotach i monetach ze względu na swoją dotychczasową pozycję głowy Wspólnoty Narodów, organizacji międzynarodowej, zrzeszającej 56 niepodległych państw, w tym Wielką Brytanię. Prawdopodobnie te kraje również będą dokonywać zmian w swoich banknotach i monetach, jednak oczywiście będzie to ostatecznie zależało od indywidualnej jurysdykcji tych narodów.

Płacimy gotówką za stare, wycofane banknoty!

Każdy banknot i każda moneta mają swoją wartość. W skupie https://staragotowka.pl/ wymienisz wycofane z obiegu pieniądze – funty czy dolary – oraz rzadkie waluty na złotówki. Gwarantujemy, że wycenimy i skupimy każdy przesłany banknot lub monetę. Nasza wycena jest całkowicie darmowa, a ceny skupu najwyższe w Polsce.