Złoto jako pieniądz światowy i miernik porównawczy walut

Złoto jako pieniądz światowy i miernik porównawczy walut

Złoto już od wieków traktowane jest jako cenny kruszec nie tracący na wartości niezależnie od sytuacji geopolitycznej na świecie. Złoto inwestycyjne cieszy się również zainteresowaniem osób szukających bezpiecznych instrumentów na ulokowanie swoich oszczędności. Jaką funkcje pełni królewski kruszec i dlaczego warto pomyśleć o zakupie metali lokacyjnych?

sztabka złota o wadze 1 kg

Funkcje waluty złotej

Złoto już wiele wieków temu pełniło rolę pieniądza. Warto jednak wiedzieć, że zorganizowany system złotej waluty został zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XIX wieku. Zgodnie z ustawą parlamentu brytyjskiego w 1844 roku Bank Angielski zaczął wypuszczać banknoty, które miały całkowite pokrycie w złocie. Ustalono parytet złota dla każdej jednostki pieniężnej, dzięki czemu można było jej wartość określić za pomocą odpowiadającej wagi złota. Tak ustalony standard złota znalazł zastosowania także w innych państwach, jednak nie przetrwał pierwszej wojny światowej. Spowodowane to było koniecznością poniesienia wydatków przez wiele krajów na rzecz dozbrojenia swoich armii. Trzeba jednak zaznaczyć, że standard złota przed wybuchem wojny doprowadził do pobudzenia gospodarki. W późniejszych latach próbowano odbudować system, jednak się to nie udało. Obecnie królewski kruszec pełni m.in. rolę miernika porównawczego walut. Ponieważ jednostki pieniężne poszczególnych państw mają określony parytet złota, pozwala on oszacować wartość waluty w jednostkach wagowych czystego kruszcu. Za pomocą tego metalu szlachetnego możliwe jest więc ustalenie relacji pomiędzy poszczególnymi walutami. Ze względu na fakt, że złoto nie traci nigdy na wartości, traktowane jest również jako środek gromadzenia rezerw, a ponadto stanowi środek płatniczy respektowany na całym świecie.

Czy warto inwestować w złoto?

Ponieważ złoto nie traci wartości nawet podczas konfliktów zbrojnych czy załamań gospodarki, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w ten metal szlachetny. W ostatnim czasie nabywają go również banki centralne wielu krajów jako rezerwę. Złote monety bulionowe lub sztabki mają tę zaletę, że łatwo je ukryć i przenosić, dzięki czemu osoby nie ufające depozytom schowają je w bezpiecznym miejscu i w razie potrzeby sprzedadzą. Lokowanie oszczędności w metale szlachetne może okazać się korzystnym rozwiązaniem także wtedy, kiedy nie chcemy ujawniać pełnej wartości swojego majątku, ponieważ możemy zdecydować się na anonimowy zakup złota. Nabycie fizycznego kruszcu będzie ponadto dobrym pomysłem na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego. Ze względu na funkcję jaką pełni ten metal szlachetny, nie musimy obawiać się, że w razie załamania gospodarki bądź konfliktu zbrojnego nasze oszczędności przepadną.

małe sztabki złota

Jak kupować sztabki i złote monety inwestycyjne?

Planując zakup złota fizycznego przede wszystkim należy wybierać sprawdzonych dostawców tego kruszcu, a przed sfinalizowaniem transakcji warto upewnić się czy nabywane monety inwestycyjne oraz sztabki złota mają certyfikaty potwierdzające ich jakość. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup walorów u dilerów oferujących sprzedaż złota i innych metali szlachetnych przez internet. 79 Element ma do zaproponowania swoim klientom nie tylko kruszce w sztabkach, ale też monety bulionowe. Wielu inwestorów wybiera je ze względu na zawartość złota lub srebra oraz biorąc pod uwagę ich wartość kolekcjonerską. Osoby dopiero rozpoczynające inwestowanie w złote monety mogą zapoczątkować ich gromadzenie od najbardziej popularnych walorów, do których z pewnością należy Krugerrand. Ciekawą opcją jest też rafinacja złota, a więc przetapianie złota ze złomu, czyli np. z niekompletnej bądź uszkodzonej biżuterii – w zamian za przekazanie złomu odpowiedniej próby otrzymujemy sztabki złota o wadze 5g lub 1 uncji . 79 Element oferuje ponadto sztabki o różnej wadze, co pozwala wybrać produkt na miarę konkretnych potrzeb i możliwości finansowych, więcej na https://79element.pl/sztabki-zlota/. Na stronie nabyć można również inne metale szlachetne.